На 27 септември, Световният ден на туризма, Ин Хун, президент на Италианско-китайската федерация по туризъм, и Фердинандо Санторо, президент на италианската компания „Скриниум“, заедно дариха на Световния туристически алианс копие от завета на Марко Поло. Оригиналът на завещанието на Марко Поло в момента е част от колекцията на Националната библиотека „Сан Марко“ в Италия. Копието съответства изцяло на оригинала и бе дарено с официалното разрешение на библиотеката.
Церемонията се проведе на 27 септември чрез видео връзка едновременно в Пекин и Венеция. В нея участваха представители на китайското и италианско правителства, както и на културната и туристическа индустрии от двете страни, сред които председателят на Световния туристически алианс Дуан Цян, китайският посланик в Италия Ли Джунхуа, ръководителят на международния отдел на италианското Министерство на културата Розана Биначи, заместник-директорът на отдела за международен обмен и сътрудничество на китайското Министерство на културата и туризма Джън Хао, бившият заместник-министър на външните работи на Италия Лора Финкато, заместник-директорът на отдела по култура и туризъм на провинция Джъдзян Сю Пън, консултантът по културните въпроси на Венето Кристиано Колацари, заместник-генералният консул на Китай в Милано Джан Хун, комисарят по културното наследство на Венеция и връзките с италианските университети Паула Мар, директорът на Националната библиотека „Сан Марко“ Стефано Кампаньоло и генералният мениджър на Венецианската хотелска асоциация Клаудио Скарпа. Уан Кунсин, заместник-генерален секретар на Световния туристически алианс и ръководител на Световния музей по туризъм, както и Ин Хун и Фердинандо Санторо, показаха дарението и сертификата му. Освен това подписаха „Споразумение за дарения“ от името на двете страни. В събитието участваха и Сю Жун, културно аташе на Китай в Италия, Марио Идзи, културно аташе в италианското посолство в Китай, Крис Валоти, директор на представителството на италианската Национална администрация по туризъм в Шанхай, и Елена Пинцин, директор на отдел „Маркетинг на туризма“ на „DFS Group“.
Това древно наследство е част от диалога между двете култури. Обменът между Изтока и Запада започва през 14 век, а пътешественикът Марко Поло се превръща в легенда чрез пътуването си до Китай и поставя началото на китайско-италианския културен обмен. Когато идва в Китай с баща си и чичо си, той е на 17 години. Пътуването им продължава четири години. Когато пристига в столицата на династия Юан през 1275 г., Марко Поло се сприятелява с основателя на династията Кубилай хан. През 17-те години, прекарани в Китай, Марко Поло посещава много градове, като стига до Юннан в югозападен Китай и югоизточните райони на страната. Завръщайки се в родината, венецианецът не само носи коприна и брокат, но оставя и своите спомени в книгата „Пътешествията на Марко Поло“, която разкрива мистериите на Изтока пред европейците. След установяването на дипломатически отношения между Китай и Италия, много хора, също като Марко Поло, работят за по-добрия културен обмен и сътрудничество между двете страни, поставяйки солидна основа за стратегическото партньорство.
700 години след пътешествието на Марко Поло копие от завещанието му, което е като веществено доказателство за престоя му в древната империя, бе подарено на Китай. Това бе възпроизвеждане на историята и новаторство за културния обмен. След повече от половин век от установяването на дипломатически отношения между Китай и Италия, тази церемония е важен исторически момент от голямо значение за наследството на миналото и прокарване на нов път за бъдещето на отношенията между Изтока и Запада. Световният туристически алианс и Италия постигнаха консенсус относно методите за опазване на завета. Те имат планове да обсъдят бъдещите изследвания и представянето на това ценно историческо свидетелство.
Една церемония по даряване е пътешествие между епохите. Със задълбочаването на китайско-италианското сътрудничество в рамките на инициативата „Един пояс, един път“ обменът между двете страни в различни области непрекъснато се стимулира и дава плодотворни резултати. Културният обмен е забележителна и блестяща точка в китайско-италианските отношения. Въпреки влиянието на пандемията от новия коронавирус, благодарение на съвместните усилия на съответните ведомства тенденцията за практическо сътрудничество се запази. Годината на културата и туризма между Китай и Италия е добро начало за обмена в сферата на културата и туризма между двете страни през новата ера, а церемонията по даряването на копие от завещанието на Марко Поло е като перла за двустранните отношения. Тя е и част от усилията на Китай и Италия да споделят културните постижения и да интегрират двете култури.
Това събитие е нещо ново за световния културен обмен. Китай и Италия са източници и изключителни представители на източната и западна цивилизации. Свързаните с Марко Поло исторически обекти отразяват постиженията в еволюцията на двете култури и са важен архив за изучаването на историята на обмена и пътуванията между Изтока и Запада. Културното самочувствие е основната, най-дълбока и трайна сила в развитието на една държава и нация. Докато представя гласа на Китай пред света, Световният туристически алианс придава голямо значение на взаимното уважение и интеграцията на цивилизациите, насърчава културното доверие и внася непрекъснато нови елементи.
Говорейки за засилващия се културен обмен между Китай и Италия, Джън Хао, заместник-директор на отдела за международен обмен и сътрудничество към Министерството на културата и туризма на Китай, каза, че китайско-италианските културни връзки са на високо ниво и са новаторски. Механизмът за културен обмен е важна платформа за сътрудничеството между двете правителства. „Механизмът за културен обмен между Китай и Италия е платформа за сътрудничество между правителствата и чрез общите усилия на двете страни той играе изключително важна роля във връзките между институциите в областта на културата, изкуството, туризма, наследството и креативния дизайн. Той е и важна отправна точка за предстоящата година на културата и туризма между Китай и Италия. Ние поддържаме активни връзки със съответното италианско ведомство. Поради въздействието на пандемията, често обменяме информация онлайн. В бъдеще проектите за неперсонален обмен, като прожекции на филми и телевизионни програми, също ще се осъществяват онлайн."
Китай и Италия са стратегически партньори, поддържат взаимноизгодно сътрудничество, ценят се взаимно в културно отношение и си помагат в преодоляването на трудностите. Тази година Китай отбелязва 50-та годишнина от възстановяването на законния му статут в ООН и обеща, че ще работи със страните по целия свят, включително и Италия, за поддържане на международната система, базирана на мултилатерализма, и ще даде своя принос за непрекъснатия напредък на човечеството. Като инклузивна неправителствена организация с нестопанска цел и международна организация, Световният туристически алианс ще продължи да обръща внимание на развитието на световната културна и туристическата индустрия, ще предоставя иновативни идеи и платформи за културния и туристически обмен и ще следва концепцията за „намаляване на бедността, насърчаване на глобалното развитие и защита на световния мир чрез развитието на туризма“. Освен това ще продължи да води световната туристическа индустрия към по-устойчиво развитие.
https://www.24plovdiv.bg/index.php/novini/article/10273398
www.24plovdiv.bg