- Това е лош инцидент и не трябва да се повтаря, отсече шефката на РЗИ д-р Сийка Димчева
- Бащата на момчето изумен от случилото се
Двама лекари от Пловдив получиха мъмрене и протокол за несвършена работа, след като отказаха да ваксинират 12-годишно дете. Наложи се да дават обяснения пред здравните власти за постъпката си.
Това стана, след като докторка от МБАЛ "Св. Пантелеймон", чието име упорито не искат да казват, не се наела да постави доза на момчето.
За случая разказа бащата Борислав Йорданов. Преди това той и синът му Владимир били отпратени от д-р Зоя Трампова, семеен лекар.
Тя обяснила, че не може да отвори флакон с "Пфайзер", който е с шест дози, за да не се похаби без да има други пациенти за имунизация. Самата тя завела на имунизация внучката си в РЗИ.
"Тръгнах на 30 август да имунизирам сина си заради старта на учебната година. Убеден съм в ефикасността на ваксините и смятам, че ще го предпазят от заразяване", обясни пред "24 часа" Борислав Йорданов.
След отказа на д-р Трампова той повел момчето към близката болница "Св. Пантелеймон". Лекарката, която там беше на смяна, ни посрещна с думите: "Деца под 18 години не ваксинираме!". И не пожела да направи имунизацията", разказа родителят. Останал изненадан.
"Жената не е виновна. Явно с голяма част от лекарите не е проведена разяснителна кампания и поради тази причина някои от тях се боят да ваксинират деца, смятайки, че не е съвсем безопасно за тях", коментира Борислав Йорданов.
Отишли в трети кабинет - в ДКЦ-VII, но и там ударили на камък.
"Същата ситуация. Дежурният лекар като на шега се обърна към мен с думите: "Елате да ви боцна". Аз му отговорих, че не е за мен, защото преди месец със съпругата ми Маргарита сме се имунизирали. И посочих, че искам ваксина за сина ми. Последва отказ и ни препратиха към кабинета на РЗИ-Пловдив", добави Борислав Йорданов.
В здравната инспекция нямало никакъв проблем. Дежурната лекарка там ги разпитала за здравословното състояние на момчето. След като бащата попълнил документите за информирано съгласие, 12-годишният Владимир най-после бил имунизиран. Часове след убождането момчето било леко сънено, но после всичко отшумяло и сега било много добре. Родителят обаче е учуден, че така се е получило с предишните трима медици.
"Лекарите трябва да бъдат информирани подробно за ваксинирането на децата, за да не се стигна до подобни ситуации. Една жена сподели в социалните групи, че е случай като нашия е имало и във Варна", коментира Борислав Йорданов. Според него имунизационната кампания протича вяло и затова желаещите да си поставят ваксина са малко.
"Дано хората да осъзнаят важността да се ваксинират и да го сторят", надява се той.
Здравната инспекция в Пловдив предприе проверка на случая.
"Проведохме разговор с управителя на болница "Свети Панталеймон" и с лекарката, отказала да имунизира детето. Явно не е имала необходимия опит и не се е наела с имунизацията. Това е един лош инцидент и не трябва да се повтаря. Съжаляваме, че родителите и детето са били принудени да обикалят кабинети, докато намерят кой да постави ваксината", коментира пред "24 часа" шефката на РЗИ д-р Сийка Димчева. Тя добави, че е съставен протокол за този случай, но няма да бъдат налагани санкции, като се надява това да не се повтаря.
"Изпратихме писма до всички лечебни заведения в Пловдив да спазват характеристиката на ваксините срещу COVID-19 за всички лица, изявили желание да им бъдат поставени, които към момента нямат противопоказания", коментира д-р Димчева. Тя е категорична, че няма проблем да бъдат ваксинирани деца.
По думите й имунизационният кабинет в РЗИ работи всеки ден и хората. "Хората, които се опасяват, че могат да бъдат върнати, нека дойдат при нас", препоръча Димчева.
Шефът на джипитата в Пловдив д-р Костадин Сотиров, който е педиатър, е категоричен, че няма проблем да бъдат имунизирани деца. "Аз вече поставих две на подрастващи под 18 години. Толкова са желаещите на този етап", каза той. Не виждал причина медик да се притеснява. Процедурата била същата, по която имунизират не само малчугани, но и бебета.
"Веднага, след като се роди детето, го имунизираме с противохепатитна ваксина, а на следващия ден против туберкулоза. След това продължаваме и с останалите", посочи д-р Сотиров. Според него след като ваксините срещу COVID-19 са разрешени, няма проблем да бъдат поставяне и на деца.
У родителя Борислав Йорданов засега остава неприятният спомен от разкарването им по кабинети.