„Землището на село Стожер става критичен район за белите щъркели при миграцията им, които отлитат към топлите страни, за да зимуват. След установените преди няколко дни 35 мъртви щъркела под електропроводи, при повторен оглед открихме още 21 мъртви птици. Така те стават общо над 50”, алармира отново Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. „В края на август на много места при полета им на юг загиват птици всяка година, но такава концентрация като в Стожер не е имало” – категоричен е експертът.
Причината за смъртта на щъркелите в землището на село Стожер е токов удар - установи проверка на експерти от РИОСВ-Варна. Предстои издаване на предписания на електроразпределителното дружество „Енерго Про” за поставяне на птицебрани върху електрическите стълбове в района. Екоинспекцията ще следи за изпълнение на предписанията в срок - съобщават още оттам.
„Белите щъркели следват тъй нар. Виа Понтика – пътя за миграция на птиците. За да нощуват, обикновено избират обработваеми площи или гори. Ако в нивите има електропроводи, както е в Стожер, при размах на крилете около 2 метра, ако щъркелът е кацнал на стълб и докосне жица, смъртта му е сигурна. Под един стълб откриме 5-6 мъртви птици” – разказва Илиев. Препоръката му е да се поставят пластмасови изолации на стълбовете, които са с различна дължина. Според Пламен Петров от „Енерго Про”, цялата мрежа в Североизточна България е изпълнена с неизолирани съоръжения. „Поставяме птицебрани, работим с РИОСВ-Варна, но птиците изменят пътя си. Някои „маршрути” са известни и се опитваме да ги обезопасяваме” – добавя той.