Още 400 млн. лв. помощ за бизнеса в кризата
Минимална пенсия от 340 лв. от 1 октомври мина на първо четене в бюджетната и социалната комисия в парламента.
Точно тя обаче ще се окаже ябълката на раздора между партиите, които ще внесат свои предложения между двете четения колко точно да получават най-бедните пенсионери. Във вторник стана ясно, че наддаването е в ход и от “Има такъв народ” излязоха с предложение за 370 лв.
С левче по-малко, или колкото е линията набедност - 369 лв., пък ще внесат хората на Мая Манолова. Изненадата дойде от ГЕРБ-СДС. Те вадят на масата идея бонусът за всички пенсионери да се вдигне двойно и да стане 100 лв.
По този начин обаче партиите режат идеята на служебния кабинет да се дават допълнителни добавки за 413 хил. пенсионери над 65 г.
“Ако минималната пенсия стигне 369 лв. или 370 лв., то
1,6 млн.
пенсионери ще
получават тази
сума
и така ще бъде изравнен различният принос на всеки, а участието им в осигурителната система ще бъде сведено до нула. Защото, колкото и да си се осигурявал и да си работил, ще получиш минималната пенсия. Ще се демотивират работещите да се осигуряват на реални доходи”, защити предложението си служебният министър Гълъб Донев в ресорната социална комисия.
Засега се очертава, че другите предложения за вдигане на всички пенсии с 12,5% чрез стажа ще срещнат подкрепа при гласуването. С тях се гарантира, че всички около 2,8 млн. възрастни ще получат увеличение на пенсиите си, като средното на човек ще е 64 лв., отчете Донев пред депутатите.
Над 50 лв. отгоре ще вземат над 1,3 милиона души, като средното увеличение ще е около 86 лв.
944 хил. пенсионери пък ще вдигнат парите си с по-малко от 50 лв., като при тях средно се получава около 38 лв. Това са предимно минимални пенсии и такива, несвързани с трудовата дейност.
С предлаганата от служебния кабинет актуализация най-ощетени са бедните пенсионери, тъй като ще получат с 10 лв. по-малко от сегашната антикризисна добавка от 50 лв. към пенсията, заяви Паунита Петрова от “Има такъв народ”. Групата на Трифонов ще подкрепи преизчисляване на парите през стажа, обяви тя.
Тук подкрепа служебното правителство може да очаква и от “Изправи се БГ! Ние идваме!”.
Манолова обаче ще настоява от началото на годината пенсиите да се преизчислят с осигурителен доход от 2018 г., а не през тежестта на стажа. Тя обяви стъпката за задължителна, ако се целят справедливост и премахване на дисбаланса между старите и новите пенсии.
“Промени в пенсионния модел
трябва да
се правят от
редовен, а не
от служебен
кабинет,
защото някой трябва да поеме политическата отговорност. Това е и причината депутатите от ГЕРБ- СДС да се въздържат от подкрепа на законопроекта”, обясни бившата социална министърка Деница Сачева.
Без ясна 3-годишна прогноза от редовен кабинет за приходите в хазната няма как да подкрепим това - иначе може да се окаже, че през 2023 г. и 2024 г. няма да имаме пари за нищо друго освен за пенсии, заяви тя.
Започна наддаването за минималната пенсия, в което
ДПС няма
да участва,
защото така има риск след време всички пенсии да бъдат изравнени, обясни Хасан Адемов. Щом размерът на минималната пенсия се вдига с 13,3%, а максималният - много малко, младите се демотивират да участват с реални доходи в системата.
И от “Демократична България” ще внесат предложения, но също няма да участват в “наддаването”.
БСП ще подкрепи на първо четене актуализацията на пенсиите, защото това е стъпка в правилната посока. И според тях обаче така не се затваря ножицата между старите и новите пенсии.
Още една година ще имат 172 хил. ранни пенсионери да поискат преизчисление на вече отпуснатите пенсии с нов, по-нисък коефициент на редукция.
Бюджетната комисия пък прие още 400 млн. лв. да отидат за помощ за бизнеса в пандемията. В актуализацията на бюджета влизат и
133 млн. лв.
за избори 2 в 1,
както и още 50 млн., ако двата вота бъдат разделени.
С 90 млн. лв. ще се възстановява резервът на МВР и на Министерството на правосъдието. А 16 млн. лв. ще отидат за загубени дела за КЕВР.
На база преизпълнението на приходите с 2 млрд. лв. от финансовото министерство предлагат увеличение на разходите с 1,807 млрд. лв., като актуализацията на бюджета е направена по най-лошия сценарий за развитие на пандемията, обясни министър Асен Василев. Това означава, че държавата ще бъде готова да похарчи извънредно 1,8 млрд. лв. за здравеопазването и за подкрепа на бизнеса при четвъртата вълна, която настъпва по-рано от очакваното. (Още за парите за здраве виж долу.)
Според актуализацията вместо планираните 47,5 млрд. лв. приходи, в държавната хазна ще постъпят 49,6 млрд., или с 1,6 млрд. повече при 3,5% ръст на БПВ и 2% инфлация.
По план дефицитът в края на 2020 г. трябваше да е в размер на 4,887 млрд. лв., но сега се предвижда да падне на 4,604 млрд., или 3,6% от БВП.
100 млн. пък са за АПИ да правят текущи ремонти и поддръжка. За догодина е предвиден 900 млн. лева бюджет на пътната агенция, ще са добре финансирани, обяви министър Асен Василев и пак подчерта, че заварили там “скандална” ситуация.
Вървели два типа дейности. “Единият - по изграждането на АМ “Хемус”, където имаше заделени финанси, надфинансирани дейности, раздадени 72% от парите за магистралата при построени 11%. Там
има достатъчно
средства да
продължи
строителството
на “Хемус”
в рамките на тези аванси и още 80 млн., с които да се правят допълнителни разплащания. Другите пари бяха прибрани обратно, за да не бъдат раздадени още аванси на незнайни фирми, без да бъде направено нищо”, обясни Василев.
“Другата дейност, която е недофинансирана, е по текущи ремонти. Парите от “Хемус” не могат да се използват за това. По същия начин, но с обратен знак бяха направени безобразия в частта с текущи ремонти, където при одобрен бюджет от 380 млн. лв. са възложени ремонти на стойност 1,5 млрд. без финансово обезпечаване”, допълни министърът.
Политиката на затягане на коланите е неадекватна, обяви Румен Гечев от БСП. По думите му дори добре развити страни като Испания и Белгия не съставяли бюджети с такъв малък дефицит. Испания залага 11%, а Белгия - 9,4%. Според Гечев с 3% дефицит няма да можем да излезем от последното място, което сме дълбаели.
“Наистина сме поставени в условия, в които можем да се сблъскаме скоро с две предизборни кампании и затова е важно между 1-о и 2-о четене да бъде постигнат вариант, който да не наруши дългосрочно фискалната стабилност. Трудно ще е, тъй като е естествено да бъдат удовлетворявани предизборни ангажименти”, коментира Петър Чобанов от ДПС. И двамата с Гечев са бивши финансови министри.
В актуализацията е предвидено и
съкращение с 3%
на разходите за
администрация
“Парите, които плащаме за персонал и издръжка, са повече от парите, които плащаме за пенсии”, посочи Василев. Според него администрацията трябва да се намали. Част от служителите били много ценни и вършели страхотна работа. “Една част не са чак толкова ценни и има отпаднала необходимост за тях. Това трябва да бъде заложено като политика, ако искаме да има истинско електронно управление”, обясни финансовият министър.
Имало и незаети бройки, които продължават да се бюджетират като щат. Те ще се прегледат от ресорните министерства, ще направят анализ и ще подадат обратно бюджети, които отговарят на нуждите и дейностите им. Не да се вземе миналата година и да се увеличат 20% разходите за персонал.
“Фискалната отговорност, която залагаме, е всяко министерство да си направи функционален анализ, да види къде са му ключовите процеси, къде може да се направи актуализация и промяна и на база на това да се направи бюджет”, заяви Асен Василев.
“Що се отнася до фискалната децентрализация, поканихме общините, дали сме им информация от НАП как се движат приходите от различните видове данъци. Тъжната картинка е, че 40% от данъците се събират в София, от тази гледна точка бюджетът играе голяма преразпределителна роля”, допълни финансовият министър.
134 млн. повече в НЗОК за пандемията - ще удържим нова вълна 2 месеца в оранжева и 2 - в червена зона
134,5 млн. лв. повече за справяне с пандемията ще влязат в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за следващата година, а в този на Министерството на здравеопазването - 200 млн. лв. Това приеха вчера депутатите в комисията по здравеопазване и тази по финанси на първо четене в закона за държавния бюджет и този на касата.
Бюджетът е разчетен да поеме нова COVID-вълна с продължителност два месеца в оранжевата зона (между 100 и 250 заразени на 100 000 души) и два месеца в червената зона (над 250 заразени на 100 000 души), увери депутатите здравният министър Стойчо Кацаров.
Конкретните параметри на парите, които ще се дадат за извънболнична помощ, в това число за изследвания, лекарства и прегледи, ще се обсъждат отново в четвъртък на заседание на Надзорния съвет на НЗОК.
Ябълката на раздора в здравната комисия пък се оказа предвиденият резерв в бюджета на касата от 120,465 млн. лв. В закона е записано, че при нужда тези пари ще се разпределят от надзора на касата. Това обаче не се хареса на съсловните организации - БЛС, зъболекарският и фармацевтичният съюз. Мотивите им са, че те имат пряко наблюдение върху секторите и заради това разпределянето на парите трябва да се съгласува с тях.
Предложението получи подкрепата единствено на Сдружението на частните болници. “Бихме се доверили на Надзорния съвет”, каза д-р Методи Янков. Според него, ако резервът се разпределя, както искат останалите организации, то той по нищо няма да се различава от останалите пари в бюджета.
“Ваше право е да разпределите средствата по пера, както намерите за добре, но според мен ще сгрешите, ако го направите. Резервът не е резерв в истинския смисъл на думата, защото сумите предварително са разпределени по пера вътре в бюджета. Тези 120 млн. лв. са много малка сума в бюджета на НЗОК”, коментира здравният министър Стойчо Кацаров. Той подчерта, че този резерв е дори много по-малък от този, който е залаган в предишни години, но той винаги се е разпределял от надзора.
Допълнителните 1000 лв., които се дават на медиците за работа с пациенти с COVID, да бъдат изрично записани в закона като брутна и нетна сума. Около това се обединиха депутатите в комисията. Причината са сигнали до тях, че не навсякъде медиците получават 1000 лв. Някои вземали по 200, други по 300, а сестрите на места дори под 100 лв.
“Дали един човек ще работи 5 минути, 5 часа или един ден с болни, той все е изложен на риск. Тази методика трябва да се промени”, поиска в комисията по финанси пък Мика Зайкова от “Има такъв народ”.
Вече сме решили проблема за спешните медици, ще обсъдим отново проблема и за болниците, увери я здравният министър Стойчо Кацаров.
Новата методика на министерството е по-справедлива, категоричен бе и шефът на НЗОК проф. Петко Салчев.
В 200-те милиона, с които ще се увеличи бюджетът на здравното министерство, са предвидени 46 млн. лв. за ваксини, за допълнителни възнаграждения на медиците - 113, 945 млн. лв., за имунизация на здравно неосигурени лица - 5 млн. лв., и за лекарства за COVID и резерв на медикаменти - 12 млн. лв.
Не е нормално да сме презадоволени с ваксини и да се ангажираме за закупуване на още. Дали това решение не може да бъде преразгледано, попита Георги Михайлов от БСП.
“Не може да се преразгледа споразумението за закупуване на ваксини. Те трябва да бъдат платени. Ако не могат да бъдат усвоени, ще бъдат дарявани или препродавани, за да не бъдат унищожавани”, категоричен бе обаче Стойчо Кацаров. Той обясни, че е планирана доставка на “Ремдесивир”, защото е на приключване предвид новата вълна.