Дипломата му била вкъщи, забавно било как Рашков я търси във ВСС и Академията на МВР
Ако прецените, че не трябва да бъда охраняван, може да стана първият главен прокурор, който ще си плаща сам охраната, вземам достатъчно висока заплата. Това заяви главният прокурор Иван Гешев, който в четвъртък откликна на поканата на шефа на правната комисия Андрей Михайлов и се яви на разговор с нейните членове.
Коментарът му беше по повод законопроекта на ИТН обвинител №1 да отпадне от лицата, които се пазят от НСО, и в отговор на адвокат Николай Хаджигенов от ИБГНИ (виж карето вдясно). Както се очакваше, между двамата прехвърчаха искри.
“Вие имате жив контакт с г-н Рашков. Тази информация (дали е застрашен) я има в МВР, в ДАНС може да я поискате от него. Ако прокуратурата се притесняваше, нямаше да направи това, което направи през последните 4 г.”, каза още Гешев.
Той добави, че
във всички
европейски
държави
главните
прокурори се
охраняват от
държавата
Обвинител №1 беше поканен в правната комисия на основание чл. 24 от правилника на парламента. Този текст казва, че веднъж на 3 месеца трябва да се явява пред правната комисия, за да обсъжда въпроси, свързани с прокуратурата.
Темата на първия разговор с Гешев бяха делата за полицейско насилие по време на протестите през миналато лято. Днес главният прокурор ще изпрати в НС и поискания му доклад. Той уточни, че в прокуратурата делата не се водят по графа “протестиращи граждани”.
Още в началото на изслушването, което продължи 3 часа в зала “Запад” на парламента, Гешев съобщи, че ще атакува пред Конституционния съд чл. 24 от правилника. Според анализ на прокуратурата той е противоконституционен. Главният прокурор се позова на решение на КС от 1995 г. Според него президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии и магистратите не могат да бъдат викани в комисии, защото там се извършва парламентарен контрол.
После Гешев обясни, че се е явил от уважение към депутатите.
“Да,
в отпуск съм,
но го прекъснах,
защото за мен
е чест и
удоволствие
да съм пред вас”, каза той.
“Тук съм, защото се надявам на добро сътрудничество. Уважавам Народното събрание и се надявам това да е взаимно”, обяви Гешев. После призова парламентаристите да му дават толеранс, а не да го канят в последния момент.
Основно народните представители се интересуваха от делата за полицейското насилие през миналото лято. Самият шеф на правната комисия Андрей Михайлов направи уточнението, че по силата на решение на КС от 2017 г. главният прокурор не може да бъде питан с конкретика по дела.
Гешев припомни, че през 2016 г. е направена конститутционна реформа по предложение на тогавашния правосъден министър Христо Иванов. Оттогава прокуратурата не е централизирана. Главният прокурор е административен ръководител на останалите административни ръководители по подобие на шефовете на ВКС и ВАС и не може да се бърка в работата на магистратите и да иска информация по конкретни дела.
Той на няколко пъти обясняваше това на народните представители. На въпрос на Радостин Василев от ИТН гледал ли е записите с полицейско насилие отговори, че ги е гледал в петък.
“Мисля, че е недопустимо”, добави още той.
И поясни, че делото е образувано през ноември, преди 8 месеца.
Добави, че тъй като е магистрат от 1995 г. помни и времената, когато служителите на МВР се разследваха от военната прокуратура.
“Съвсем различно беше, но това е въпрос на законодателни промени”, каза той. Според него ниската ефективност се дължи на това, че се прави предварителна проверка, което няма никаква стойност.
Главният прокурор беше питан и как шефът от специализираните полицейски сили Андон Антонов, който е един от обвиняемите за полицейско насилие, се е озовал в Бюрото по защите.
“В момента, в който научихме, той беше отстранен”, потвърди Гешев.
Според него на последните избори МВР и прокуратурата не са си взаимодействали добре.
“Поканихме ги да продължим 10-годишната традиция, отзова се само ДАНС. МВР почти не уведомяваше прокуратурата или в последния момент”, каза още той. И за разлика от април сега нямало нито една разкрита банда за купуване на гласове, обвиняемите били много малко.
От ГЕРБ го попитаха къде трябва да е мястото на прокуратурата.
“Ако излезе от
съдебната власт,
ще е трагедия за
българските
граждани
Това означава прокуратурата да е подчинена на политическата власт”, смята Гешев.
Главният прокурор повдигна и въпроса за дипломата си за висше образование, която вътрешният министър Бойко Рашков търси във ВСС и в Академията на МВР.
“Забавно е. Дипломата си е в мен, както предполагам, и вашите”, уточни той.
Отново адвокат Хаджигенов се поинтересува за мултитемпературния охладител за вино, който имало в къщата в резиденция “Бояна”, където Гешев живее.
“Аз живея в къща, която е строена през 1912 г. след сключен договор, за който семейството ми плаща пазарна цена. Такъв наем не плаща никой държавен служител в тази страна. (Той плаща половината - около 3 хил. лв., и още толкова съпругата му - б.р.) С този наем аз съм изплатил почти всичко и то ще остане за българската държава. Не съм го казвал, защото не намирам смисъл да се обяснявам с лъжци”, каза Гешев.