Едно малко момиче се прехласва по народните танци в Долна Митрополия заедно с кака си Габриела. Но в малкото градче се сформира малка група по карате. От плевенския клуб “Петромакс” на сенсей Русалин Русалинов. И така двете девойки Габриела и Ивет влизат в залата. За да бъде едната олимпийска шампионка, а другата - нейният най-запален фен. Заедно с дъщеричката си.
Ивет не е допусната до първото си състезание, защото е прекалено малка. Само на 10 години. Но след това започва стъпка по стъпка да катери върховете в спорта.
“Още в пети клас я преместихме в Плевен, за да бъде по-близо до клуба. В седми я приеха в спортното училище. И от този момент не сме имали никакви проблеми с нея", признава Русалин Русалинов. "Просто няма такъв състезател. Дисциплина, самоувереност и тотален ангажимент. Бяхме сигурни, че тръгва за медал след чудото, което извърши в Париж на квалификацията. Да, наистина, както казах преди месец пред “24 часа”, атакувахме златото. И се получи”, допълва той.
В Париж Ивет наистина сътворява истинско чудо. В един ден играе 9 мача, от които печели 7. Става първа и грабва квотата за олимпиадата. Във финалната група печели два двубоя, а пада единствено от европейската шампионка Ана Чернишова, но е първа.
В 11-и клас вече е балканска шампионка в най-младия олимпийски спорт, а след това поема към покоряването на Европа и света.
Плевенското спортно училище е най-старото в България и Ивет става третият му олимпийски шампион след Тереза Маринова и Гълъбин Боевски. Нейният първи треньор в него е Деница Панталеева. Сега работи с Ангел Ленков и Десислава Лачовска.
Всъщност между Ивет и Тереза Маринова има доста сериозна връзка. За кондиционните тренировки на каратистката помага Светослав Топузов, първият наставник на Тереза, който я направи световна шампионка за девойки.
“Целият път на Ивет беше много последователен. Тя е като капката, която пробива камъка. Всички във федерацията бяхме сигурни, че ще вземе медал, въпросът беше какъв. Тя целенасочено вървеше към този успех. При нея проблемът беше чисто психологически - да си повярва, че може да стане шампион. Много се радвам за нея, че успя. Тя е изключителна. От 11 години е в нашия клуб, тук израсна и като личност, и като каратист. Изключително лъчезарна и много позитивна", каза Русалинов.
Кметът на Плевен Георг Спартански пък смята да направи Ивет и нейния треньор Ангел Ленков почетни граждани на града. Общината също има дял в титлата. През юли бе гласувано да се отпуснат 15 000 лева за олимпийската подготовка на каратистката.
Едно е сигурно, че почивката на Ивет, която снощи се прибра в България, ще е кратка. Защото през ноември има световно първенство. А тя не е ставала първа на планетата.
Иначе мечтае да стане полицай. В момента следва във Военния университет във Велико Търново. И смята да го завърши с отличие.
А когато има свободно време, ходи на мачове. На любимия ЦСКА. Има един куп нейни снимки в агитката. И на мача срещу “Осиек” се скандираше нейното име. Феновете очакват да се отстранят хърватите и на следващия двубой тя отново да е в сектор “Г”. Смятат да я посрещнат подобаващо.
Олимпийската титла въобще не е първият медал за Ивет. Тя има бронз от световно. Заради нея България записа и титла на европейските игри в Минск. Броят на отличията е вече над 200 и самата тя е спряла да ги брои.