Настояват депутатите да гласуват предложеното от служебния кабинет до края на месеца
Без актуализация на държавния бюджет парите за медиците на първа линия ще свършат с края на август. Няма да има и средства за подпомагане на засегнати от кризата хора и бизнеси. Това послание отправиха президентът Румен Радев и премиерът Стефан Янев на специално свикан от държавния глава съвет с кабинета за мерките за справяне със следващата COVID вълна.
В същото време до 10 дни се очаква сериозен ръст на заразените и България ще влезе в оранжевата зона с над 100 болни на 100 000 души. Тенденцията се видя и в броя на новозаразените в петък, които за първи път от два месеца достигнаха 500 за денонощие.
“Хората трябва да знаят как правителството управлява кризата. Случаите растат всеки ден и водещи специалисти споделят, че сме на прага на нова вълна, затова е важно да имаме ясно разписани мерки”, каза Румен Радев в началото на срещата.
Държавата няма за цел да затваря бизнеси, категоричен бе държавният глава. Причината е, че
след ново
затваряне някои
бизнеси може
и да не отворят
отново,
коментира и Стефан Янев.
Радев поздрави здравния министър Стойчо Кацаров за създадения от екипа му план за действие, който бе представен преди месец.
“При нова вълна всеки български гражданин трябва да може да намери в аптеките лекарствата си и да стигне до здравно заведение бързо чрез спешна помощ и да бъде настанен в болница при необходимост”, каза още президентът.
Той се обяви и за
засилване на
ваксинацията
по-скоро чрез
стимули,
но не и по принуда.
Ниското ниво на имунизация срещу COVID трудно може да се промени след противоречивите послания, които били отправяни досега, което създало добра почва за развитие на негативни нагласи срещу ваксините, отчете здравният министър Стойчо Кацаров. Въпреки малкия процент ваксинирани обаче той посочи два положителни примера - лекарите с обхват 70% и възрастните над 60 г., където броят на имунизираните продължава да расте.
Осигурени са достатъчно количество лекарства, но без актуализация на държавния бюджет средствата за заплащане за първа линия са изчерпани, заяви Стойчо Кацаров.
“Променихме методиката за заплащане, но както и да подхождаме, ако парламентът спешно не предприеме актуализация,
няма да можем
да посрещнем
нарастващите
нужди
за първа линия, но и за лекарства при нова вълна, което налага актуализация и на бюджета на НЗОК”, каза здравният министър. Една от идеите, свързани с актуализация на бюджета на здравната каса и предвидена в плана за действие, е да се създаде пакет, включващ преглед и лекарства за болни от COVID, които се лекуват амбулаторно. Така щяло да се подсигури активното участие на медиците и от доболничната помощ и да не се натоварва допълнително болничната система, обясни Кацаров.
Той предложи и планът за действие по време на епидемията да се разгледа и приеме от Народното събрание, така че той да не е само документ на министерството, а политическите сили да поемат ангажимент за изпълнението му.
Министерството на труда и социалната политика също има готовност да стартира с навременни антикризисни мерки за бизнеса и хората, останали без работа при нова вълна на COVID, но за тях ще е нужна отново актуализацията на бюджета, съобщи служебният вицепремиер и министър на социалната политика Гълъб Донев.
Същото се отнасяло и за добавката от 50 лв. към пенсиите.
120 млн. лв. са осигурените до края на юли по мярката 60/40, с които ще бъдат запазени работните места на 80 000 души. Мярката ще продължи и до края на годината, но са
нужни
60 млн. лв.
месечно
за това и те трябва да дойдат от актуализацията, каза още Донев. Иначе ще трябва да се търсят пари от резерва.
Затова финансовият министър Асен Василев призова депутатите да не се бавят и да гласуват актуализацията още този месец. Президентът поиска същото, като допълни, че депутатите могат да решат актуализацията по друг начин, не по предлагания от служебния кабинет, но трябва да работят в тази посока.
Наред с това Гълъб Донев отчете и че в момента безработицата в страната е 5,04%, което е най-ниският показател, откакто съществува Агенцията по заетостта.
След здравния национален план и образователното министерство подготвя за новата учебна година план за действие, който да даде яснота как да се действа във всеки един момент. Той ще е готов до края на месеца, обяви образователният министър проф. Николай Денков.
Желанието на МОН е
учениците да
останат в клас
максимално
дълго,
а един от мотивите им е, че около 34 хиляди ученици нямат достъп до интернет, въпреки че се работело по разрешаването на този проблем. Сред учителите пък върви активна нформационна кампания с най-важната и научно потвърдена информация относно ваксините, защото едва 30% от педагозите били ваксинирани, отчете Денков.
Да се спре разкриването на частни болници, поиска президентът
“Очаквам пълна мобилизация на Министерството на здравеопазването, посветена изцяло на организацията за посрещане на евентуална вълна и елиминиране на всякакви други дейности - анали, разчети, евентуално разрешение за бъдещи частни мегаболници.” Този коментар отправи президентът Румен Радев към здравния министър Стойчо Кацаров на среща, посветена на готовността ни за COVID-19, на която той събра министри от служебния кабинет.
Повод за обръщението му пък станаха коментари от последната седмица, свързани с проекта на фармацевтичната компания “Чайкафарма” да строи нова голяма частна болница в Казичене, и каква е причината на фона на пренаситеност от лечебни заведения, каква е нуждата от още едно, при това в непосредствена близост до София. Освен това здравната каса дори е заявила готовност да сключи договор с болницата през 2024 г., съобщава медицинският сайт clinica.bg, което още повече разбуни духовете, защото и сега парите на касата не стигат да финансира пълноценно медицинските дейности, а е готова да задели още средства за такива в нова болница.