Това ще е една от първите ми задачи в следващия парламент, защото в 44-ото НС част от инициативите ни бяха задушени просто така – напук, защото идват от опозицията и биха могли да имат ефект. А управляващите се страхуваха да не видят хората алтернатива, да не повярват в експертния капацитет на БСП, казва кандидатката за депутат втори мандат под №3 в листата на "БСП за България" в Хасково
Виолета Желева е родена в Димитровград. По професия е текстилен инженер. Работила е като технолог. Завършила е политически мениджмънт. Член е на БСП. Била е общински съветник. Народен представител е в 44-ото народно събрание в ПГ "БСП за България", член на комисиите по труда, социалната и демографската политика, и по вероизповеданията и правата на човека.
- Г-жо Желева, вие казвате, че чрез политиката може да се помага реално на хората. Кажете ни вие, като депутат от "БСП за България" в 44-ото НС, какво ще отчетете пред избирателите си?
- Аз направих своя отчет пред избирателите, но ще е трудно да определя кое от всичко да изведа на преден план, ако трябва да отговоря накратко на въпроса ви... Като народен представител бях член на социалната комисия и това следва да са промените, за които съм се борила в сферата на социалното, осигурителното и трудово законодателство.
За мен обаче най-важно може би беше да се вслушвам в гласа на хората от моя регион и в проблемите, които чрез мен се опитваха да разрешат. Проблемите на региона и родния ми край бяха моята кауза в парламентарната ми дейност. Радвам, че успях да ги повдигна там, където могат да бъдат решени, и една част от тях намериха своето положително развитие. Чрез политиката не просто може да се помага, тя може да уреди по един много по-справедлив начин живота на хората от всички прослойки. За съжаление, през последните 4 години се борихме политиката да не пречи на хората.
- Приоритет на работата ви като депутат бе социалната сфера, какво още трябва да се промени в законодателството?
- Необходим е комплекс от мерки, каквито ние предлагаме в предизборната програма. Социалното законодателство трябва да е насочено към нуждите на хората така, че да отчита техните потребностите. Аз продължавам да смятам, че определени групи имат по-голяма необходимост от социална защита и грижа, и това са трудещите се, младите, социално слабите, хората с увреждания и пенсионерите. В България неравенствата продължават да растат и достигат до рекордни нива. Не мисля, че е трудно да се намери баланса. Всичко е въпрос на приоритети и желание.
През изминалите 4 години ние бяхме честни с избирателя. Не влязохме в безпринципни съглашения, не предизвикахме дори съмнения за участие в корупционни схеми, бяхме на страната на обикновените хора, борихме се за правото им на достоен живот. С част от инициативите успяхме, други бяха задушени просто така – напук. Защото идват от опозицията и биха могли да имат ефект. От това се страхуваха управляващите – да не видят хората алтернатива, да не повярват в експертния капацитет на БСП.
- Един от основните проблеми на Хасковски регион в последните години е качеството на питейната вода и високите стойности на уран, манган и други метали в нея. Невероятно е, че в 21-и век все още има села, в които водата пристига с водоноски поради липса или лоша инфраструктура. Какво трябва да се направи според вас?
- Въпреки че имаме богатство от водни източници, в 21-и век не може да се осигури чиста питейна вода за голяма част от населението. В Хасково например все още остава проблемът с урана и с огромните загуби на вода. В Симеоновград повече от 10 години, поради наличието на манган, водата не е годна за пиене. Отново манганът е причина за лошото състояние на водата в Свиленград. Арсен се появи в Любимец. Очакванията са след известно време в Димитровград водата да поскъпне двойно, което не е оправдано, ако съпоставим цената и качеството.
Разбира се, че трябват много финансови средства за изграждане на пречиствателни станции, за нова ВиК инфраструктура, но този проблем пряко оказва влияние на живота и здравето на всички хора в областта. Затова за решаването му не следва да се разделяме по политически пристрастия и можем да го решим само с общи усилия.
- Как COVID кризата се отрази на хората в Хасково - икономически и социално?
- Както във всички останали региони - извиха се опашки пред бюрата по труда, фалираха работодатели, като цяло всички малко или много обедняха. Област Хасково е сравнително слабо икономически развита. Ударът на кризата беше усетен особено силно и доведе до сериозен спад в заетостта и в нарастване на безработицата. Демографските и икономическите процеси в областта до голяма степен са обвързани: високи нива на възрастова зависимост, ниска икономическа активност, спад на заетостта и проблеми с бедността. Социалните аспекти на кризата са още по-тежки и, за съжаление, голяма част от тях се дължат на нелогичните решения на НОЩ, които обезкуражиха хората и те загубиха окончателно вяра в държавата си.
- Миналата година издадохте сборник-албум с почетните граждани на Димитровград. Каква бе целта ви?
- Всички те заемат специално място в историята на Димитровград и заслужават да намерят място в такъв сборник, който да остане за поколенията. По този начин всеки жител на града би могъл много по-лесно да се запознае с биографията на почетните граждани. Това беше подарък, който отдавна исках да направя. "Казаните думи отлитат, написаните остават."
- Какви са приоритетите ви за следващия мандат в парламента?
- Приоритетите ми винаги са били и ще бъдат едни и същи. Борила съм се и ще се боря за повече справедливост във всички сфери на обществения живот, независимо от каква позиция ще го правя. Това е основното, всичко останало е средство за постигане на тази цел. Много от законодателните ми предложения, касаещи промени в социалното законодателство не бяха приети. При правителство на БСП може да има реални промени в социалното законодателство и това ще е една от първите ми задачи в следващия парламент.