Нашата най–важна задача е да върнем надеждата на хората, че държавата може да се развива по нов начин, че може да има управление с грижа за хората, честно и открито, със спазване на законите и правилата, казва депутатката от Габрово, която се бори за втори мандат под №2 в листата на "БСП за България"
Опитах се да бъда гласа на област Габрово от парламентарната трибуна - борих се срещу всяка неправда, защитавах интереса на моите съграждани и те знаеха, че приемната ми винаги е отворена за тях
Kристина Сидорова е родена в Габрово на 24 април 1981 г. По образование е инженер и икономист. Завършила е Езикова гимназия "Екзарх Йосиф I" в Ловеч, специалност комуникационна техника и технологии в Техническия университет - София, и магистратура "Стопанско управление" в ТУ - Габрово. От 2013 г. до 2017 г. е председател на ОбС на БСП в Габрово, по същото време е общински съветник в групата на социалистите в града. Народен представител от ПГ "БСП за България" в 44-ото Народно събрание. Има син Андрей, на 17 години. Владее английски и немски езици.
- Г-жо Сидорова, вие сте от младото поколение политици в БСП. Много от връстниците ви избраха да търсят реализация в чужбина, вие защо предпочетохте България?
- Защото обичам България и Габрово! Знам, че звучи клиширано, но е самата истина. Не мога да си представя, че бих живяла на друго място. Вярвам, че човек се чувства най–добре там, където са му корените. Тук е семейството ми, приятелите ми. Знам, че и България може да се превърне в по-добро място за живот, само ако знаещите, честните и можещите обединим усилия това да се случи.
- Бяхте номинирана за листата на БСП с голяма подкрепа - единствена събрахте над 50% от гласовете на делегатите. С какво заслужихте доверието на другарите си?
- Първо искам да им благодаря за тази подкрепа, тя много задължава. 16 години съм член на БСП, работила съм със сърце и душа. През последните 4 години като народен представител бях всяка седмица в региона, срещах се с хората, поставях проблемите им в пленарна зала и пред отговорните институции и търсех решения. Опитах се да бъда гласа на област Габрово от парламентарната трибуна. Борих се срещу всяка една неправда, защитавах интереса на моите съграждани и те знаеха, че приемната ми винаги е отворена за тях.
- Бяхте сред най-активните депутати от БСП в 44-ото НС - съвносител сте на 28 законопроекта, имате 42 предложения за промяна между двете четения на закони, над 80 проведени приемни. Какво ще отчетете като реално свършено пред избирателите си?
- Всичко това, което казвате, съм го отчела вече пред моите съграждани. Стараех се всяка година да запознавам хората с това, което съм направила. Отчетността е от изключително значение за мен, защото неведнъж сме били свидетели на народни представители, които виждаме в началото и чак в края на мандата им. Успях през този мандат да се срещна по няколко пъти с хората от област Габрово, и тези в общините и тези в селата. Тези срещи са изключително ценни за мен, защото ми помагат да си сверявам часовника какъв е истинският живот в България. Не онзи, който ни показват управляващите, а този, който с всеки изминал ден става все по–труден и по–труден. Наистина хората в България оцеляват на магия, изпитват чувство на безнадеждност и безперспективност. И тук е нашата най–важна задача - да върнем надеждата на хората, че държавата може да се развива по нов начин, че може да има управление с грижа за хората, честно и открито, със спазване на законите и правилата.
- Имате зададени 139 въпроса и питания към министрите - каква част от тях бяха по проблеми на Габрово и има ли конкретни резултати вследствие на въпросите ви?
- Голяма част от въпросите бяха свързани с казуси от област Габрово. Има и конкретни резултати, като например спирането на некачествен ремонт на пътя за Узана, стартирането на подмяната на довеждащия водопровод в Севлиево, асфалтирани бяха критични участъци от пътя към Крамолин и пътя до село Скалско. Подавала съм не един сигнал за злоупотреби и нарушения на различни държавни служители, които са понесли и своята отговорност. Сигнализирала съм за извършаване на незаконна сеч, защитавала съм правото на българските деца да получават качествени закуски в училище.
- Една от последните ви битки, която предприехте като депутат, беше срещу инсталацията за боклук в центъра на Трявна. Има ли развитие на този въпрос?
- Да, инвестиционното намерение е оттеглено и там няма да се изгражда инсталация за боклук. Мисля, че това е една победа на всички граждани на Трявна, с които заедно успяхме да спрем този проект, застрашаващ красивия облик и чист въздух на града.
- Два от големите проблеми на Габровска област са водоснабдяването и лошата пътна инфраструктура. Какви решения предлагате вие?
- Водоснабдяването е най–сериозният проблем в областта, засягащ община Севлиево и част от селата на община Габрово. С ускорени темпове трябва да продължи подмяната на източния водопровод, средствата задължително трябва да бъдат отпуснати в следващия бюджет на държавата, а не както сега да се разчита на постановления на Министерски съвет. Трябва да започне изграждането на язовир Нейковци и да се реши окончателно проблемът с водата на Трявна.
Според отговор на министъра на регионалното развитие на мой въпрос за състоянието на пътната мрежа в областта, огромен процент от нея е в критично лошо състояние. Нужни са целеви средства за ремонт на пътища от I, II и III клас. В момента има редица населени места, до които достъпът е наистина приключение.
- В изминалия мандат бяхте зам.-председател на комисията за борба с корупцията и конфликта на интереси - защо корупцията продължава да е болна тема за държавата ни?
- За изминалите 4 години борбата с корупцията от правителството на ГЕРБ и ВМРО остана само на хартия, неработещ закон, със сбъркана философия. Създаде се мега орган за борба с корупцията КПКОНПИ, който не успя да заработи ефективно. Ситуацията с борбата с корупцията ми прилича много на латинската сентенция ipos apud oves relinquish custodes – "оставяш вълците да пазят овцете”.
Убедена съм, че само с ефективна и реална борба с корупцията можем да постигнем и икономически растеж, и по–справедлив и по–спокоен живот в нашата страна.