Натрупаните пропуски в знанията и уменията на учениците трудно ще бъдат компенсирани, а психологическите проблеми вследствие на социалната изолация и липсата на общуване с връстници са не по-малко опасни от коронавируса, казва депутатката, която се бори за втори мандат под №3 в листата на "БСП за България" в Перник
За да не се повтаря водната криза в Перник преди година са необходими инвестиции във ВиК, както и промени в законодателството, с които да се гарантира оптимално управление на водите
Евдокия Асенова е трета в листата на "БСП за България" в Перник. Родена е в Радомир. Завършила е СУ „Св.Климент Охридски" - магистър по „Начална училищна педагогика" и „Публична администрация". Има допълнителна квалификация по „Политически мениджмънт" от НБУ. Има дългогодишен професионален опит като начален учител в училище с разширено изучаване на музика, хореография и изобразително изкуство в родния си град. Работила е и като сугестопедагог в частно училище в София. Била е зам.-кмет на Община Радомир с ресор „Хуманитарни дейности" и общински съветник. Народен представител в 42-ото НС и 44-ото НС.
- Г-жо Асенова, как върви предизборната кампания по време на локдаун? Как хората в Пернишко приемат ограниченията и мерките, които правителството въведе?
- Тази кампания се различава от всички, правени досега. Още от самото й начало всички кандидати бяхме наясно, че традиционните срещи с много хора в зали, клубове и по площади ще бъдат ограничени от противоепидемичните мерки. Комуникацията с избирателите се случва основно чрез медиите, социалните мрежи и "очи в очи" на открито, когато времето позволява. Проведените срещи и разговори до този момент ми дават повод за оптимизъм. Хората одобряват голяма част от нашите предложения и са готови да ни подкрепят. Страхът от заразяване с COVID-19 няма да ги откаже да упражнят правото си на глас и да изразят волята си за промяна.
И при нас, както в цялата страна няма еднозначна оценка за ограниченията и мерките. Те все повече всяват страх и недоверие, вместо така необходимата ни сигурност и предвидимост в период на здравна криза.
- Как се справяте със здравната криза в региона - има само 1 болница за 6 общини?
- По време на т.нар. "втора вълна" положението беше критично и само благодарение на нечовешките усилия на лекари, медицински сестри, санитари и доброволци успяхме да овладеем ситуацията. Но като цяло кризата с коронавируса показа колко безпомощна е здравната ни система. Когато в пет от общините на територията на областта няма достъп до ефективно и качествено здравеопазване не е изненада, че болниците в Перник изпитват недостиг на легла и медицински специалисти по време на пандемия. В нашата платформа предлагаме навременно медицинско обслужване 24 часа в денонощието и въвеждане на "защитено лечебно заведение" в отдалечените и планински райони като малки стъпки от цялостна здравна реформа.
- Вие сте учител по професия - какви са наблюденията ви за дистанционното обучение?
- Миналата година, когато преминахме за първи път на дистанционна форма на обучение заради извънредното положение, наблюдавахме преподавателски ентусиазъм, висока мотивация за учене при учениците и голяма подкрепа от страна на родителите. Днес това не е така. Все още няма анализ на резултатите, но всички сме единодушни, че от гледна точка на качеството, обучението от дистанция не е ефективна форма. Нищо не може да замени непосредственото взаимодействие между учител и ученик, което ни дава единствено присъствената форма. Втора поредна година учене от вкъщи е пагубно за учениците. Натрупаните пропуски в знанията и уменията трудно ще бъдат компенсирани. Психологическите проблеми, вследствие на социалната изолация и липсата на общуване с връстници са не по-малко опасни от коронавируса. Затова трябва да се мисли за връщане в училище по-скоро, с подходящи противоепидемични мерки, съхраняващи здравето на учители и ученици.
- Перник има проблеми с водата и чистотата на въздуха - какво може да се направи в посока разрешаването им?
- По отношение на чистотата на въздуха е нужно да се разшири системата за контрол и да се поощряват екологичните производства, а индустрията, която замърсява да се задължава да инвестира в залесителни и рекултивационни дейности. За да не се повтаря водната криза преди година са необходими инвестиции във ВиК, както и промени в законодателството, с които да се гарантира оптимално управление на водите с оглед превенция от наводнения и осигуряване на вода за битови нужди и напояване през "сухите месеци," както и стимулиране на повторното използване на отпадъчните води за напояване и индустрията.
- Много от жителите на Перник и региона реално работят в София поради липса на други възможности. Как могат да бъдат върнати и задържани по родните им места?
- Близостта на Перник до столицата решава донякъде проблемите с безработицата, но ако искаме гражданите в активна възраст да имат възможност да се реализират и професионално в региона е важно да се създадат благоприятни условия за инвестиции в нови и модерни производства. Историческите, културни и природни забележителности на пернишкия край също са добра предпоставка за осигуряване на заетост.