Още на 7 декември, когато чухме датата 28 март, започнахме подготовка
Имаме идеи как да пазим здравето на хората на вота - плексигласови прегради пред членовете на СИК, ръкавици за всеки за машините
- Г-н Панов, с какви впечатления останахте от консултациите при президента - навременни ли са те, или закъснели, след като вече е ясна датата на изборите? Търсене на политически дивиденти от страна на президента ли е това?
- Консултации е редно да се провеждат. За мен тази среща бе чисто информативна, за да се чуе мнението на националното сдружение на общините. Това, което му казах, бе, че общините имат солиден опит в провеждането на избори и изграден капацитет за всички дейности, които ще ни бъдат възложени по закон. Даваме си сметка, че като част от институциите в държавата и ние носим отговорност да бъде гарантирано на всеки български гражданин да упражни правото си на глас. Тази година е много важно да опазим здравето на хората и ще положим всички усилия за това.
- Според вас има ли у президента нагласа да променя вече заявената дата 28 март, или консултациите се правят заради логистиката по организирането на изборите?
- За мен срещата бе чисто информативна и логистична. Ние още на 7 декември, когато разбрахме, че изборите ще са на 28 март, сме започнали подготовката си за изборите. Направили сме и индикативна хронограма и на този етап общините имат готовност да започнат организирането на изборите.
- На консултацията споменахте, че сте говорили със здравния министър за изборите. Защо се бави този здравен протокол, който е необходим за всички, за да пристъпят към реалната организация на вота? Министърът каза, че ще го извади в деня, в който президентът издаде указа с датата, но има неща, които няма да се променят - личните предпазни средства, дезинфекцията и др.
- Не мога да кажа, че протоколът се бави. Няколко пъти говорихме със здравния министър по различни аспекти на изборите. Например дали да има часова зона за възрастните в деня на вота, както е в хипермаркетите, за осигуряването на дезинфектанти и маски, да бъде разписано какъв тип маски да бъдат и на колко време да се сменят. Обсъждахме, че трябва да се раздава не всеки химикал при влизането в секцията, с който той да се разписва и да гласува, а след това да го прибира, за да не се ползва от друг. Детайли, които обсъждаме от декември насам. В деня, в който президентът обяви, че изборите ще са на 28 март, ние започнахме с логистичната подготовка - оглеждане на помещенията за гласуване, за да видим къде има нужда от ремонти. Обсъждали сме с министъра и темата за подвижните секции.
- Един от големите проблеми на тези избори ще е набирането на членове на секционните избирателни комисии, тъй като хората се страхуват за здравето си. Как ще гарантирате безопасността им и как ще ги мотивирате?
- За членовете на СИК трябва да се произнесат и политическите партии, защото реално те ги определят на квотен принцип. Трябва да имат не по 1-2 резерви за секция, както досега, а поне 5-6 такива.
Направили сме анализ на изборите, които се проведоха в условията на пандемия в други европейски държави, и сме заимствали добрите практики. Досега сме правили избори и 2 в 1, справяли сме се във всякакви ситуации. Важното е да защитим здравето на гражданите с мерките, определени в този здравен протокол.
Друг въпрос, който поставихме, е къде стоят наблюдателите на другите партии, които са повече дори от членовете на СИК. Това са правила, които ще бъдат изработени от министерството, и те работят в момента.
Освен това ЦИК с всяка забележка, която се поставя от кметовете или изпълнителната власт, може да разширява правилата, а не само със законодателни промени.
- В хода на разговора при президента изникнаха идеи за членовете на СИК - да се сменят на определени часове, да имат специални маски и да ги сменят на известно време. Кои от тях са разумни?
- Всички са разумни, но решението ще се вземе от Министерството на здравеопазването, които проучват практиките и в други държави.
- Нужно ли е допълнително финансово стимулиране на членовете на СИК?
- На последните избори през 2019 г. парите за членовете на СИК бяха драстично увеличени. Сега за работата в по-тежка ситуация това е разумен вариант - да бъдат увеличени сумите за членовете на СИК.
- Едно от нещата, които зависят от общините, е осигуряването на помещения за гласуване. Мислили ли сте за преместване на секциите от традиционните им места в по-големи - във физкултурни салони или актови зали в училищата?
- Мислили сме за това и за поставяне на плексигласови прегради пред членовете на СИК - като гишета, за да нямат директен контакт с избирателите. А за машините за гласуване обсъждахме вариант да се раздават ръкавици на всеки избирател. Всичко това сме представили пред министъра и се работи по методиката.
- Колко подвижни урни за гласуване имате сега вие в община Велико Търново и ще ви стигнат ли те за всички карантинирани?
- В момента имаме една, но тя няма да е достатъчна.
- Как ще организирате предаването на протоколите с резултатите, за да няма струпване на хора?
- Трябва да се разпише как да се предават протоколите, не както сега - с една кола или един автобус, а с повече транспортни средства, които трябва да осигурим. Това също е разход на средства. И най-важното е да се запази здравето на хората и да се гарантира правото на всеки да упражни правото си на глас.
- Това ще изисква допълнително средства, откъде ще ги вземете?
- Няма как да не ни ги дадат. Винаги сме получавали средства за изборите и в тях трябва да се начислят и разходите заради пандемичната обстановка. Ще ви дам пример - миналата година бяха ни отпуснати 15 млн. за разходи заради пандемията. 92% от тях вече са изплатени. За тази са 30 милиона. Тази година общините получиха 730 милиона - от 12 г. не сме имали такъв приход към общинските бюджети от държавата.
- Лансира се идея за избори в два дни - реалистична ли е?
- Това ще бъде трудно за организация, затова ние предложихме да бъде увеличен изборният ден - от по-рано сутринта до по-късно вечерта.