Мисля не за моята ваксинация, а как да организираме най-добре имунизирането на хората в социалните домове, казва министърът на труда и социалната политика
Още акценти:
- Минималната пенсия няма да се намалява заради втората
- Не правим тънки сметки как ще се отрази кризата на имиджа на ГЕРБ, важното е да опазим здравето на хората
- Има въпросителни как изборите да се организират така, че да са безопасни за здравето. Нека и президентът каже
- Държавата успя да запази 250 хил. работни места дотук, мерките продължават
- Министър Сачева, от 1 януари минималната пенсия става 300 лв., до април ще продължат да се дават бонусите от 50 лв., докато увеличението за всички ще е 5% от юли. Това ли беше най-доброто решение, защото имаше мнения, че с тези пари можеше да се направи преизчисление или да са вдигне тежестта на коефициента и по този начин те да са по-справедливи и да не се нарушава системата?
- Най-добрите са възможните и балансираните решения. Обещанието за 300 лв. минимална пенсия е част от предизборната и управленската програма, така че изпълняваме поет ангажимент.
Спекулира се с преизчислението на пенсиите. Многократно сме обяснявали, че това отнема голям ресурс и отново няма да е справедливо за всички. Ако се преизчислят пенсиите с доходите от 2015 г., половината от българските пенсионери щяха да останат без каквито и да е било добавки. Многократно дискутирахме и 50-те лева. Това са добавки, които се дават в коронакризата. Средномесечният разход на пенсионерите за лекарства е 56 лв. Всички пенсионери в момента имат нужда от здравна профилактика и от допълнителни пари за лекарства. Те са сред най-уязвимите групи. Социалната политика трябва да е за всички. Да, чрез нея се изравняват неравенства. Но трябва да има целева подкрепа, която да бъде универсална, така че всеки български гражданин да усеща, че държавата действително стои зад него тогава, когато има необходимост, и особено в този момент на криза, която засяга всеки.
- А как ще се почувстват през април, когато вече няма да получават бонуса. Обмисляте ли нов вид социална подкрепа за най-бедните пенсионери?
- През април хората с пенсии между 300,01 и 369 лв. ще получат добавката от 120 лв. за храна. Така че те ще бъдат отново подкрепени. Не е случайно, че заложихме това да се случи точно през април, за да има по-плавен преход между добавките от по 50 лв. и индексацията на пенсиите от 1 юли 2021 г.
- Как ще раздавате тези еднократни ваучери от 120 лв. за храна, че да няма струпвания пред вратите на социално подпомагане?
- Взехме решение да се изплащат еднократни суми, за да намалим административните разходи. Списъците ще бъдат предоставени от Националния осигурителен институт, а средствата ще бъдат изплатени през Агенцията за социално подпомагане.
Чухме мнението на всички, които критикуваха идеята за ваучери. Взехме под внимание и идеята да няма различен процент на увеличение за различните пенсии. Това се роди по време на дискусията на “24 часа”.
- Предложихте промени при втората пенсия - ще има прозорец за изпусналите срока за прехвърляне, но как хората ще знаят кой вариант е по-добър за тях?
- Трябва да има информационна кампания, която да бъде направена най-вече от самите универсални фондове за пенсионно осигуряване, защото те са най-заинтересовани да дадат информация как и по какъв начин ще бъдат изплащани пенсиите. Всеки техен клиент трябва да бъде добре информиран на каква сума може да разчита, защото тя зависи от индивидуалната партида. Някои ще могат да разчитат на пенсия, която ще бъде пожизнена, но много от първите пенсиониращи се жени ще предпочетат вариант да получат еднократно или разсрочено сумата, която са събрали.
- Ще се намалява ли минималната пенсия, ако хората решат да оставят парите си в частните пенсионни фондове?
- Минималната пенсия не може да се намалява, защото това би било допълнителен удар върху доверието на хората в пенсионната система.
- Редукцията на пенсиите от Държавното обществено осигуряване вече ще е с 9%, това ще намали ли случаите две пенсии да са по-малко от една?
- Смятам, че в значителна степен ще даде възможност действителният размер на пенсиите да бъде по-справедлив. Към ноември 2020 г. пенсионерите с изплащани трудови пенсии с намален индивидуален коефициент са близо 154 хил. От тях над 90% са пенсии за инвалидност. Това означава, че за около 87 хил. пенсионери няма да има промяна при изплащания минимален размер на пенсията с промяната на коефициента на редукция. Той няма да даде отражение и на плащанията на максималния размер на пенсиите, когато действителният размер надхвърля тавана и е ограничен от него. Тези, които получават пенсия за осигурителен стаж и възраст при условията на ранно пенсиониране с намален коефициент, са около 14 хил. души. За тях промяната ще има положителен ефект, но само тогава, когато действащият размер на трудовата пенсия е изчислен в диапазона между определените минимални и максимални размери.
- Безработицата скочи двойно в първата седмица от новите мерки срещу коронавируса. Ще успеят ли различните програми да помогнат на бизнеса, а на работниците - да оцелеят в тези тежки времена?
- Факт е, че през последните дни се вдигна броят на безработните, а причините са различни. Една от тях е затварянето на редица сектори. Ние продължаваме да работим и ще направим всичко възможно 60/40, 80/20 и мярката 80/0 да продължат и след Нова година, като търсим вариант те да бъдат окрупнени и да има по-малка административна тежест. Но мярката 80/20 за секторите “Хотелиерство, ресторантьорство и туризъм”, “Туризъм” и “Транспорт” ще продължи в сегашния си вид.
Търсим допълнително ресурси и по линия на европейските фондове и програми, за да можем да подкрепим в максимална степен заетостта.
Все още се надяваме да завършим декември с безработица около 7%. Следим тревожните тенденции с увеличаването на безработните, но се надявам, че поне на този етап ще задържим безработицата в рамките на едноцифрено число. До момента по мярката 60/40 са преведени над 593 млн. лв. за запазване на 250 хил. работни места. Подадени са 2204 заявки за запазването на заетостта на 35 578 работници по мярката 80/20. Над 2231 са заявките за 10 802 служители по програмата за компенсация от 24 лв. на ден.
- Променихте програмата за подкрепа на родителите, които не могат да ходят на работа заради затворените училища. Какви са резултатите?
- Имаме бум на подадени заявления - 24 614 са към днешна дата, а одобрените са 1608 души, но разглеждането продължава. Много по-малко са отказите в момента и със сигурност промяната на критериите даде положителен резултат. Тази програма ще продължи и догодина и са предвидени 73 млн. лв., а до края на тази - 7 млн. лв.
- Какви нови мерки подготвяте за догодина?
- Очаква се да започнат проекти по линия на Плана на възстановяване и устойчивост. Те са свързани с преквалифициране на хората, останали без работа, но и с повишаване на уменията на служителите. Имаме предложение една част от непълното работно време, което въведоха част от фирмите заради пандемията, да се използва за обучения. Хората ще получат ваучери за обучения и ще подобрят своите дигитални умения, но и социалните, които са част от т.нар. меки умения.
- Имате ли някакви разчети колко са работниците, които са преминали в режим “хоум офис”. Според много експерти този вид заетост, наложена от новата COVID реалност, ще остане и след пандемията. Ще има ли нов тип мерки за помощ на уязвимите групи работници, които по някаква причина не могат да отговорят на новите условия, и въобще преобърна ли се представата за работно място?
- Нямаме такава статистика, но вече знаем, че дистанционното обучение трябва да е комбинирано. Същото важи и за работата от вкъщи, защото традиционното работно място няма да изчезне. Работата от вкъщи дава възможност да се комбинира по-добре работата и личният живот, но невинаги има добра ефективност и производителност.
Поставиха се и нови въпроси - трябва ли работно място вкъщи да отговаря на здравословни и безопасни условия на труд? Трябва ли да се проверява и от Главна инспекция по труда? Дали, ако паднеш вкъщи, докато работиш, е трудова злополука? Тези дебати се отвориха. Вероятно в бъдещи разговори между синдикати и работодатели ще трябва да се търси и по-добра регламентация как да използваш дома си като работно място. Разбира се, за някои сектори като високите технологии работата от вкъщи става по-скоро стандарт. За други остава невъзможна.
- Вие ще се ваксинирате ли?
- Искам да се запозная с информацията по отношение на ваксините. Разбира се, съм по-склонна да се ваксинирам, но след като съм добре информирана. С детето ми имаме всички задължителни ваксини. Не съм против ваксините. В момента не мисля как аз ще се ваксинирам, а как ще организираме процеса около ваксинацията на хората в социалните институции, защото те са около 15 хил. души, а персоналът е около 10 хил. Разбира се, всичко ще става доброволно и по желание след информационна кампания. За потребителите с умствени увреждания или с психични проблеми ще се подписва декларация за съгласие от техния попечител. В някои случаи това е близък роднина, но понякога това е директорът на дома или кметът.
Имаме много казуси, които тепърва трябва да разрешим заедно с колегите от Министерството на здравеопазването. Но при ясен план и добра организация бихме могли да направим това до края на март.
- Президентът Румен Радев вече обяви, че парламентарните избори ще са на 28 март. Добре ли е те да са на първата възможна дата при големите неизвестни засега - как ще гласуват болни и карантинирани, как да се избегне струпването на хора, как ще става машинният вот и пр.?
- Правителството няма правомощия да се меси в избора на дата за изборите. Това е изцяло в прерогативите на президента. Не бихме искали да има и най-малка сянка на съмнение, че се опитваме да отлагаме изборите или че се опитваме по някакъв начин да си удължим мандата. Да, със сигурност има въпросителни около това каква ще бъде избирателната активност по средата на кризата и съответно как ще се организират изборите, за да могат да бъдат напълно безопасни. Ние ще си свършим нашата част от задачата, но решението ще оставим на президента. Така че нека той да каже какви са неговите съображения и мерки. Напоследък той обича да се изявява през своя Стратегически съвет, който може да има интересни виждания и идеи как ще гарантира безопасността и какво би могло да се направи в това отношение.
- Бои ли се ГЕРБ от наказателен вот?
- Ние не правим тънки сметки за това как ще се отрази кризата на нашия имидж. Въпреки натиска, компроматната война и предизборната кампания, които стартираха твърде рано, ние решихме да не подаваме оставка и да останем с ясното съзнание, че ни чакат доста трудна есен и зима. Непрекъснато трябва да се справяме с предизвикателствата да опазим живота и здравето на хората. Да намерим адекватните социални и икономически мерки за бизнеса и хората, а сега и организацията на ваксинациите. Разчитаме, че хората ще ни оценяват по действията ни. Всички, които ни критикуват в момента, са хора, които трудно биха могли да действат ефективно и да бъдат реална конкуренция на правителството.
CV
- Родена на 2 ноември 1973 г. в София
- Магистър по връзки с обществеността от СУ “Св. Кл. Охридски” и по здравен мениджмънт
- Бакалавър по социална педагогика
- От 1999 до 2001 г. е началник на кабинета на министъра на здравеопазването, като отговаря за връзките с Международния валутен фонд, Световната банка и Европейската комисия
- От 2016 до април 2017 г. е зам.-министър на труда и социалната политика във втория кабинет на Бойко Борисов
- От 2017-2019 г. е зам.-министър на образованието и науката
- Настоящ министър на труда и социалната политика