Искането на оставката на президента е само пропаганден ход на ДПС
1. Какво показа протестът в първия работен ден на Народното събрание?
2. ГЕРБ напусна пленарната зала преди речта на президента Румен Радев, той сякаш омекоти тона, но поиска парламентът да се разпусне. Как ще продължат отношения между него и премиера Бойко Борисов?
3. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ поиска оставката и на министър-председателя Борисов, и на държавния ни глава Радев, както и да се състави експертен кабинет. Осъществимо ли е?
4. Какъв ще е развоят на събитията?
Питаме политолозите Анастас Стефанов и проф. Румяна Коларова и социолозите Живко Георгиев, доц. д-р Татяна Буруджиева, Цветозар Томов. Ето отговорите на Цветозар Томов:
1. Показа, че играта на изтощение, която управляващите се опитват да водят с гражданските протести, има пренебрежимо ниски шансове за успех. Ако по този начин управляващите добутат нещата до редовни парламентарни избори, ще загубят освен голяма част от избирателите си и политическата си клиентела.
2. Този конфликт е неразрешим, докато един от двамата политици не напусне политическата сцена. Не е трудно да се предположи кой ще е той.
3. ДПС фактически поиска оставката на Борисов още при единодушната подкрепа на вота на недоверие, внесен от БСП.
Колкото до евентуалната оставка на Радев, това е много по-различен казус. Тя може да бъде подадена само пред Конституционния съд, и то от самия президент, а и не би имало срок за разглеждането ѝ. В този смисъл, без да има основания да сезира Конституционния съд по чл. 103 откКонституцията, е политически безсмислено една партия да иска оставката на президента. А
обвинения,
свързани с
текстовете
на чл. 103,
не чухме
от председателя на ДПС. Да напомня, че те могат да бъдат само за държавна измяна или нарушение на конституцията. В този смисъл искането на оставка на президента от ДПС е просто пропаганден ход, предназначен за зле информирани хора.
На всичкото отгоре ДПС няма и достатъчно депутати, за да внесе такова искане, те трябва да са поне 60. Шансовете за експертен кабинет при този парламент също ми изглеждат илюзорни.
4. Събитията ще следват естествения си ход. Правителството ще си отиде, а политическата кариера на г-н Борисов ще приключи. Колкото по-късно, при толкова по-унизителни и жалки обстоятелства, както и обратното. Но това ще е само началото на продължителен период на политическа нестабилност, който ни предстои да преживеем.
Добрият сценарий би бил на края на този период страната да се е справила поне отчасти с пороците на българската демокрация, които по времето на ГЕРБ станаха видими за всички и отвратиха достатъчно много хора, за да можем да продължаваме така - корупцията, клиентелизма и масовите злоупотреби с власт.
Лошият сценарий би бил нещата да останат непроменени, а да се променят само партийните етикети.