1. Каква е целта на рокадите в кабинета на ГЕРБ?
2. Ще изкара ли пълния си мандат ремонтираното правителство?
3. Каква ще е съдбата на протеста?
Тези въпроси зададохме на социоложката Татяна Буруджиева веднага след като коалиционният съвет обяви кои министри си отиват и кои заемат техните постове. Ето отговорите:
1. Целите на рокадите, които могат да доведат ползи, са две.
Едната е, че за оставащите месеци до края на мандата се слагат хора, за да свършат неща, които иначе в нормален мандат трудно се вършат. Т.е. с тази своя цел правителството иска да бъде динамично и да направи
реформи и стъпки, които
иначе се случват за
повече време
Втората цел би могла да бъде постигане на максимална полза за вътрешнопартийна и електорална употреба.
2. Според мен правителството
ще си изкара
мандата дори
независимо от рокадите
Те снемат напрежението в няколко сектора и показват, че кабинетът има желание за промени, но трябва да покаже това с конкретна дейност.
И понеже желанието за промени от протеста е в общи рамки -
няма претенции
към отделни
сектори,
дълбоко се съмнявам, че на самия протест тези рокади ще покажат нещо. Те са много по-знакови за партиите в управляващата коалиция, към техния актив и избиратели. Впрочем говорят много и на останалите политически субекти и играчи.
Най-голямата трудност ще е чрез тези промени да се докаже разкъсване на връзка с ДПС. Интерпретациите са две - или самото оттегляне на тези министри е доказателство, че е имало такива връзки. Или ще приемем, че дори най-малкото съмнение за такива връзки води до оттегляне от властта на хората, за които има такива съмнения. Не знам коя интерпретация ще надделее, но това е много важно послание към самия ГЕРБ, към хората по места и не само от ГЕРБ, които виждат наличие на такива свързаности в конкретни измерения на ежедневната политика. Сигурна съм, че това ще бъде голямата и стабилна основа, върху която ГЕРБ ще изрази убеждението си, че са в състояние да променят начина си на управление и
да изключат
от него вериги,
за които се
подозира от
30 години
насам
Иначе хубавото на новоназначения министър на вътрешните работи е, че е от системата. Добре е, че Кирил Ананиев се връща на терен, на който той е неоспорим авторитет. Положителното при министъра на туризма е, че е достатъчно навлязъл в политиката човек. Ако сега покаже иновативни идеи за това къде всъщност сме конкурентоспособни, защото в момента се конкурираме с едно море със страните около себе си.
3. Не съм убедена, че младите хора в шествието истински разбират за какво точно протестират и знаят за какво става дума. Те са в по-голямата си част
хора, които
не живеят в
България, не
учат и не
работят тук
Тяхното познание е през социалните мрежи и образите и клишетата, които там се създават. Така че колкото по-бързо тези хора разберат за какво става дума в България, ще могат да си отговорят и на въпроса как да го постигнат. В такъв случай протестът ще добие ефективност ако не в тези летни месеци, то поне от септември нататък.
Другото ще означава протестът да се подхранва по другите градове - зависи кой къде е отишъл да почива, а в София - кой кога се е върнал. Исканията, които до този момент се формулират - имам предвид какво поиска Христо Иванов - докато този протест не осъзнае сам какво се случва с едни други хора, но в едно конкретно общество с конкретни параметри на законите, няма как да придобие в рамките на една демократична система с всичките ѝ кусури като българската някакъв ефект. В този смисъл протестите ще притискат и катализират по-бързи процеси, но нищо повече. Промяна няма да постигнат.