
- Биотехнологиите и генните терапии са световен тренд, но не сме се насочили към тях, за да сме "тренди" - ние превръщаме научните успехи в реални решения за хората, казва изпълнителен директор на Astellas
- Големите предизвикателства на здравеопазването са липсата на медицински кадри и на ефективни скринингови програми и разпокъсаната електронна система
- Доц. Ценов, в последните години фармацевтичните корпорации се развиват с изключително бързи темпове. Вашата Astellas е сред водещите иновативни компании. Върху какви терапии се насочвате, в какви научни изследвания, дигитални решения и отговорни бизнес практики инвестирате?
- Фармацевтичната индустрия е в центъра на едно от най-бързо развиващите се направления в науката – интегрирането на биотехнологии, изкуствен интелект и персонализирана медицина в борбата с тежките заболявания. В Astellas фокусът ни е върху иновации, които не само лекуват, но и трансформират подхода към медицината, като поставят пациента в центъра.
Нашите научни изследвания и усилия са посветени на приоритетни терапевтични области като онкология, където развиваме имуноонкологични решения и таргетни терапии; генетични мутации, автоимунни заболявания и невродегенеративни разстройства, които адресираме чрез разработване на генни и клетъчни терапии, както и биологични лекарства. Astellas е лидер в имуносупресивните терапии, които подобряват преживяемостта на пациенти с трансплантирани органи.
В ежедневната си работа използваме все повече дигитални решения и AI, което е неминуемо за всяка съвременна компания предвид факта, че цялата фармацевтична индустия е в етап на дигитална трансформация.
По отношение на отговорните бизнес практики се стремим да интегрираме устойчиви бизнес модели, като работим усилено за намаляване на въглеродния отпечатък чрез оптимизация на производствените процеси и прилагане на стандарти за етично снабдяване със суровини. Освен това непрестанно инвестираме в обществени здравни инициативи - включително образователни кампании за профилактика на заболявания.
- Известно е, че основните постижения на компанията ви са свързани с пробиви в онкологията, имунологията и урологията. С кои разработки, изследвания и терапии най-много се гордеете и са важни за хората?
- В Astellas се гордеем с множество
иновации, които са подобрили живота на пациенти по целия свят
В онкологията разработваме иновативни имуноонкологични терапии, които активират Т-клетките срещу раковите клетки, водейки до по-дълготрайни ремисии. Нашите таргетни терапии са базирани на специфични генетични мутации в туморите, което прави лечението по-прецизно и ефективно.
Astellas инвестира сериозно и в генното редактиране като метод за лечение на редки наследствени заболявания. Нашите изследвания в CRISPR технологиите отварят вратата към
революционни подходи за корекция на генетични дефекти
Имуносупресивните ни лекарства пък продължават да бъдат златен стандарт в поддържането на успешни органни трансплантации.
Новите ни биологични лекарства намаляват възпалението и подобряват качеството на живот на пациенти с автоимунни и други заболявания.
- Разкажете повече за иновациите във вашата компания и колаборацията със световни научни постижения и авторитети.
- Astellas активно си сътрудничи с водещи научни институти, университети и биотехнологични компании. Имаме партньорства в персонализираната медицина, редките заболявания, биотехнологиите. Работата по тях, както и резултатите от тези сътрудничества са много комплексни, като често са продължителни и представляват един постоянно развиващ се процес. Не е лесно да се даде пример в две изречения.
Вече споменах предимствата на отделните видове терапии и решения, които предлагаме. Мисля, че това говори достатъчно за плодовете на нашите съвместни усилия.
И да, може да се каже, че биотехнологиите и генните терапии са световен тренд, но ние не сме се насочили към тях, за да сме “тренди”. Нашата мисия е да превърнем научните открития в реални решения за пациентите.
- Използвате ли изкуствен интелект при разработване на новите терапии?
- Да, изкуственият интелект играе важна роля в откриването на нови лекарства, оптимизацията на клиничните изпитвания и персонализирането на терапиите.
Чрез AI можем да анализираме огромни бази данни, за да идентифицираме потенциални лекарствени молекули чрез анализ на химични структури и прогнозиране на това кои молекули имат потенциал да бъдат ефективни лекарства. Пак
AI прогнозира кои пациенти биха имали най-добър отговор към дадено лечение
Използваме AI и за анализ на генетични данни и създаване на индивидуализирани лечебни подходи.
- Отговаря ли медицината в България на европейските и световните стандарти - в кои области на медицината, има ли острови на добра практика?
- В България има отлични специалисти и болници, които работят на високо ниво, но като система има предизвикателства. Съществуват значителни разлики в достъпа до иновативни лечения, качеството на здравните услуги и инфраструктурата в различните региони на страната.
В области като онкологията, кардиологията и неврохирургията например има добри практики и достъп до съвременни възможности за диагностика и лечение, но в много други области сме изостанали спрямо Европа и света.
- А здравеопазването като система? Какви са най-големите проблеми у нас?
- Най-големите предизвикателства са свързани с липсата на медицински кадри, разпокъсаността на електронната здравна система, липсата на ефективни скринингови програми.
Основен проблем е недостатъчното финансиране и неефективното разпределение на ресурсите. Въпреки че бюджетът за здравеопазване расте, разходите за профилактика и ранна диагностика остават ниски. Водещи заболявания като рак, диабет и сърдечносъдови болести продължават да не се диагностицират навреме.
Реформирането на здравната система трябва да включва дигитализация, инвестиции в кадри и по-добра координация между различните участници в системата.
- Промени ли се отношението на българина към собственото му здраве? Няма скринингови програми, а дори когато има безплатни профилактични прегледи, хората не се преглеждат.
- Хората все повече се интересуват от превенция, но липсата на организирани скринингови програми е проблем. Дори при наличието на безплатни профилактични прегледи много пациенти не се възползват от тях. Така заболявания като
рак и диабет често се откриват в напреднал стадий
От социалните мрежи оставаме с впечатлението, че все повече хора се интересуват от балансирано хранене, спорт и превенция. Въпреки това затлъстяването и хроничните заболявания се увеличават.
Необходимо е да се работи върху по-добра информираност и насърчаване на превантивните мерки чрез целенасочени кампании.
- Трябва ли да се задълбочат партньорствата с различни участници в здравната система, за да гарантираме, че всички пациенти независимо от вида на заболяването ще имат достъп до най-добрите възможности за лечение?
- Абсолютно. Колаборацията между фармацевтичната индустрия, институциите, медицинската общност и пациентските организации е ключова за подобряване на достъпа до лечение. Партньорствата водят до по-бързи иновации и по-ефективно управление на здравните ресурси.
CV
Светослав Ценов е изпълнителен директор на японската фармацевтична компания Astellas за България, Унгария, Румъния и Гърция. Завършил е медицина и финанси, а през 2019 г. защитава докторантура в областта на социалната медицина и здравния мениджмънт. Той е доцент по клинична фармакология.
Доц. Ценов е бизнес мениджър с над 17 г. опит във фармацевтичната индустрия. Заемал е различни високи позиции в мултинационални компании на глобално и регионално ниво в сферата на мениджмънта, корпоративната стратегия, достъпа до пазара, връзките с институции, маркетинга, медицината. През годините доц. Ценов е бил член на работната група на EFPIA за Централна и Източна Европа, председател на УС на ARPHARM, както и съпредседател на Комисията по здравеопазване на AmCham.