
Какво означава това: "24 часа" проследи кой какво обясни в денонощието, в което Европарламентът, Еврокомисията и Съветът на ЕС бяха официално информирани от Европейската прокуратура, че българският представител е отстранен заради "риск да се компрометира безпристрастността на разследванията"
От четвъртък вечер първият избран български европрокурор Теодора Георгиева е временно отстранена от поста. А европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия за разследването, което проверява независимостта на българския прокурор.
Офисът на Кьовеши е повече от лаконичен, както обикновено се случва, когато прави своите разследвания, в която и да е държава.
"Европейската прокуратура (EPPO) подчертава, че е приложила пълния спектър от вътрешни мерки за защита на своите разследвания. Като най-силната мярка срещу реален риск от или възприемане, че има риск да се компрометира безпристрастността на разследванията, българският европейски прокурор временно е отстранен от длъжност."
Тази официална позиция от Люксембург се допълва единствено с факта, че "започва проверка на българския европрокурор заради евентуални нарушения", но без да се разкриват конкретни казуси, нито ще се дават информация и интервюта.
Ако румънката Кьовеши мълчи за конфузната ситуация, то българският европрокуро предприе друга стратегия. Тя изпревари с почти денонощие официалната позиция на своя работодател.
"24 часа" проследи фактите и реакциите, които се появиха в разстояние на часове.
Според "Капитал" в сряда вечер колегиумът на Европейската прокуратура е "решил да започне административно разследване за възможни неправомерни действия от страна на българския европейски прокурор Теодора Георгиева в рамките на текущо разследване на Европейската прокуратура" .
В четвъртък от сутринта до вечерта Теодора Георгиева нарушава практиката на европейската прокуратура да мълчи по конкретните разследвания и дава изявления пред "Капитал", "24 часа", Нова телевизия.
Това се случва точно две седмици, след като всички медии въртят и коментират двете видеа от ресторанта "Осемте джуджета", където приказният герой Петьо Еврото, потънал днес в дън земя, обещава съдействие на Георгиева преди повече от 5 години, да елиминира конкурентите й за европрокурор. Тя обаче пропуска в изявленията си тази дискретна, но решаваща част от тежката битка за поста.
Затова пък бившата съдийка и прокурорка охотно говори за Делян Пеевски, защото "се чувства застрашена от него". А днес каквото и да се каже за този политик, то препозиционира "лошите" като "добри" . А пък "добрите" се превръщат в "лоши" , ако недай си Боже партията му подкрепи в парламента закон или кандидат за регулатор. Отдавна се събуждаме в държавата, в която който не мисли правилно, не гласува правилно, не критикува правилно, със сигурност е свързан със свръх Пеевски, а който е уволнен или неизбран от някой важен пост, изгубил търг, задължително е жертва на същия свръх Пеевски. За каквото и да говори отстранената (временно) европрокурорка, само той е пред очите.
И ако се върнем от българската приказка за злите и добрите, към скандала, отекнал във всичко евроинституции, от офиса на Кьовеши обясняват защо той е наистина повече от сериозен: "Независимостта на всички наши прокурори е една от основните ценности на Европейската прокуратура, която е от съществено значение за изпълнението на нашата мисия".
С едно изречение - съмнението дали е независим българският прокурор, е провокирало тази проверка.
В медийния си маратон в четвъртък обаче г-жа Георгиева говори главно за разширението на газохранилището на "Чирен", за подизпълнители, посочили й името на Пеевски, който упражнявал натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител. Европрокурорът ни дори назовава цифри. По-късно в четвъртък в публичното си говорене прибавя и името на служебния енергиен министър Владимир Малинов, който внезапно се поболя и не се яви на разпита за "Чирен".
Според Георгиева, тя била заплашена с медийни компромати (неизвестно от кого), ако обвини Малинов.
Разследващи твърдят, че името Пеевски отсъства от казуса "газохранилище", докато бившият служебен енергиен министър наистина е част от този сюжет. Но кой и кога ще потвърди или отрече това, също не се знае. Не бива да се очаква много и от двете разследвания, започнали от българските власти - за записите в "Осемте джуджета" и за проекта "Чирен". Ще ги спират, ще ги възобновяват...
Затова и "24 часа" в четвъртък попита
за какво Кьовеши проверява Георгиева - за видеата й с Еврото и съмненията за негово лобиране в полза на назначението й в Люксембург , или за работата й като европейски прокурор в разследването "Чирен"?
Май точно Пеевски провокира Георгиева за първия и единствен коментар по сериала "Осемте джуджета". Политикът я обяви за "личния прокурор" на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, и че е избрана на поста от Петьо Петров-Пепи Еврото. Въпреки че нарече твърденията на лидера на ДПС Ново начало "абсурдни", тя на практика потвърди подозренията: "Виждала съм и двамата, но не съм близка с тях".
Затова и истината е най-важна в скандала, поставил под съмнение европейската и нашата прокуратура, както много точно коментира преди час и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Без истината ще останат само заклинанията, които хвърчат от всички страни на политическата сцена.