
Да съм кандидат на ГЕРБ, ме покани Томислав Дончев, с когото съм работила по различни теми през годините, казва юристката
Още акценти от интервюто:
- Моя кауза е да има модерен закон за детското правосъдие, не може още да действат текстове от 1956 г.
- Била съм активна по темите за достъпа на гражданите до съд и за правото на справедлив съдебен процес
- Българският омбудсман има статута да се изправи и пред ООН, сред първите задачи сега е тази акредитация да бъде подновена
- За разлика от другите кандидати аз никога не съм била партиен член, идвам от неправителствения сектор
- Ще "досаждам", ще подготвям закони, ще се обръщам към КС. Защото реалният живот на хората и проблемите им като потребители не търпят отлагане
- Г-жо Делчева, вашето име бе изненада сред кандидатите за омбудсман, защото не сте публично популярно лице. Разкажете ни за себе си и защо решихте да се кандидатирате?
- Аз съм юрист, в момента работя в Министерството на правосъдието, където съм ангажирана в процесите на отчитане напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, както и докладите на Европейската комисия за върховенство на правото. Едновременно с това съм ръководител на програмния оператор по програма “Правосъдие” на Норвежкия финансов механизъм в един много важен за страната ни етап, когато се отчита сегашният програмен период и се договаря новият.
Завършила съм Софийския университет и от 20 г. работя най-вече в сферата на защита правата на човека. Била съм в много различни роли и като експерт, и като ръководител на проекти, но във всяка съм се ръководила от това, че най-висшата ценност са правата на гражданите. Те трябва да бъдат защитавани и отстоявани във всеки един момент, защото не са даденост. И мисля, че това става все по-очевидно. Тези права са важно завоевание и трябва да бъдат пазени с ум, смелост и всеотдайност.
Първата ми работа въобще беше свързана с едно от основните човешки права - на справедлив съдебен процес. Много активно работих за достъпа на гражданите до съд и до съдебна информация.
Работила съм и по темата за правната помощ - това е едно от нещата, с които много се гордея. Като част от Институт “Отворено общество” работехме активно с Бюрото за правна помощ и резултатът е, че в момента има гореща телефонна линия и регионални центрове за правна помощ, чрез които хората, които нямат възможност да си платят адвокат, могат да ползват безплатно юридически услуги.
Правата на детето е друга тема, по която съм работила много активно заедно с Министерството на правосъдието и с УНИЦЕФ. Моя кауза е да се приеме модерен закон за детското правосъдие, защото все още се работи по един много стар Закон за борба с противообществените прояви от 1956 г., който не само че е неадекватен към днешния ден, но и не отговаря на европейските стандарти, свързани с изслушване на деца, които участват в различни съдебни процедури. Все още имаме деца, които изкарват детството си зад решетките, а това не е допустимо към днешно време. Това е основна тема, по която ще работя активно.
- Кой ви покани да сте кандидат на ГЕРБ за омбудсман?
- Зная, че са обсъждани различни имена, но е надделяло мнението, че трябва да подкрепят юрист, надпартиен, с опит в сферата на правата на човека. Ако трябва да бъда по-конкретна - предложението за мен е направил вицепремиерът Томислав Дончев, с когото съм работила през годините по различни теми, и то е било одобрено.
- Досега сте били част от гражданския сектор, но омбусманът вече е част от политическия процес. Ще се промени ли начинът ви на работа сега?
- Не навлизам в политиката. Омбудсманът е независим орган, който се подчинява единствено на конституцията и на законите. Досега не съм била политически обвързана и не възнамерявам да го правя тепърва. Ще работя с всички, от които зависи решаването на проблемите на гражданите. Да, за да се заеме тази позиция, трябва да имам подкрепата на политическите партии, защото омбудсманът се избира от парламента. Сигурна съм, че и другите кандидати са започнали своите неформални срещи и търсене на подкрепа. Аз реших това да стане явно. Наясно съм, че само гласовете на ГЕРБ не са достатъчни, така че ще предприема всички действия и другите групи да се запознаят с концепцията ми, за да направят своя избор.
- Плюс или минус е това, че не сте популярно лице? Срещу вас излизат много сериозни кандидати - бивш правосъден министър в лицето на Антон Станков, бивш омбудсман като Мая Манолова и прочее - битката ще е сериозна.
- Респектирана съм от моите опоненти. Но не съм изненадана. Част от тях започнаха кампанията доста преди да се заявят като кандидати, така че бях подготвена. Не съм се чувствала несигурна в това, с което се захващам в момента.
- Как ще убедите депутатите, че вие сте точният човек за този пост?
- Концепцията ми е много фокусирана и структурирана върху определени теми, по които смятам да работя. Аз съм човек, който поема отговорност, не се плаши от работа. Винаги довършвам това, с което съм се заела. Не оставям една работа по средата, боря се докрай, когато знам, че си струва.
Да си омбудсман, е вид обществен договор, така че първото е да не предаваш доверието на хората. Защото в трудни за тях моменти те ще разчитат на мен. Обикновено не се отказвам, защото е трудно. Това е не просто ангажимент, който приемам с цялото си сърце, но и кауза.
- Да, но как ще отговорите на коментарите, че всички останали кандидати са издигнати и имат подкрепата на неправителствения сектор, а само вие сте партийна номинация?
- Биографията ми е публична. Никога за разлика от останалите кандидати, които имат своите ярки партийни кариери - депутати, министри, зам.-министри, партийни лидери, не съм била партиен член. Идвам от неправителствения сектор, работила съм години наред там, имам много приятели, партньори и съмишленици и съм в чудесни отношения. Нямам никаква необходимост да се представям за политически неутрална, защото съм такава. Но нека да бъдем честни - в крайна сметка изборът за омбудсман минава през подкрепата на парламентарно представените партии - т.е. тези от нас, които стигнат до гласуването в зала, така или иначе ще разчитат на партиен вот. Такива са правилата.
Аз просто подходих обратно - застанах открито с партийна подкрепа, защото тя е необходима. Но разбира се, че логични партньори на омбудсмана за защита на уязвимите групи и отстояване на правата на гражданите са именно гражданските правозащитни организации и аз изключително много ще разчитам на съвместни инициативи.
- Кои ще са първите теми, с които ще се заемете като омбудсман?
- Най-належащо е подновяването на акредитацията с най-високия статут А на ООН, която има българският омбудсман. Този статут дава на обществения защитник правото да се изправя пред органите на ООН и от тази най-висока трибуна да защитава позиции, свързани с нарушени права, като тези на хората с увреждания, на социално уязвимите и възрастните хора, на децата и жертвите на домашно насилие. Често властта реагира много по-бързо и предприема необходимите мерки, включително и законодателни, когато критиките идват “отвън”. Така че този инструмент на обществения защитник трябва да бъде запазен и защитен. Вярвам, че моят опит в международна среда ще бъде важно предимство. България не може да си позволи да изостава от завоювани вече позиции, а срокът за подновяване на акредитацията е до месец октомври т.г.
Освен това потребителските права остават на дневен ред. Така че законопроектите за личния фалит, ВиК, колекторските фирми и фирмите за бързи кредити са все теми, които чакат своето решение. Статистиката показва, че най-големият брой жалби от граждани са точно във връзка с нарушени техни потребителски права. Това е живият живот, това са проблемите, с които се сблъскват всеки ден хората. Моето разбиране е, че омбудсманът не е обикновен наблюдател на правата и свободите, а има достатъчно механизми, с които активно да ги защитава.
Детското правосъдие също е тема, с която бих искала да се заема веднага. Това е част и от европейските практики, от приетата наскоро управленска политика, но има концептуални различия между различните институции и повече от 10 г. не може да се приеме този закон. Тук е ролята на омбудсмана, за да се преодолеят тези различия, така че законът за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки да бъде вече факт. И най-вече децата в конфликт със закона да получат навременна и ефективна подкрепа за своята бъдеща реинтеграция като пълнолетни граждани.
- Какъв ще бъде козът ви в работата с институциите? Защото неведнъж сме били свидетели как гласът на омбудсмана остава просто за сведение, без да бъде чут и да се предприеме нещо? Имате ли си тактика?
- Тактиката ще бъде аз да бъда активната и ако трябва, ще досаждам. Защото само с писма, становища и препоръки не се постигат целите. Ще използвам всички възможности, дадени ми от закона. Включително и сезиране на КС, когато виждам, че има нарушени конституционни права. Ще подготвим законопроекти, които чрез депутати ще се опитаме да включим в дневния ред на НС. Ще използвам и цялата енергия на гражданските организации, защото са фактор, който не може и не бива да бъде пренебрегван.
- Знаете, че омбудсманът е част от т.нар. домова книга за служебен премиер. Вие ще приемете ли този пост, ако при следващи предсрочни избори президентът ви предложи?
- Отговор на този въпрос към днешна дата, когато очакваме решението на КС, не мисля, че е наложителен. Още повече, че има редовно действащ кабинет. Кандидатирам се за омбудсман с много ясни цели - да работя в интерес на хората и в защита на техните права, и сред тях не фигурира служебен премиер.
- Какъв е най-големият “компромат”, който може да бъде изваден за вас в тази кампания?
- Може и нескромно да прозвучи, но съм спокойна, откъм компромати съм скучна.
- А очаквате ли атака и към семейството ви? Вашата половинка е Анастас Анастасов - бивш депутат и конституционен съдия, очаквате ли да бъдете сочена като съпругата на... ?
- С него сме заедно повече от 10 г., имаме дъщеричка на 4 г., която е всъщност шефът вкъщи. Но не е Анастас инициаторът на включването ми в надпреварата за омбудсман. Той беше последният, който разбра за моята кандидатура. Аз имам натрупан през годините експертен опит и това е основният капитал, на който винаги разчитам в професионално отношение.
ВИЗИТКА:
- Родена през 1974 г. в Павликени
- Завършила право в СУ "Св. Кл. Охридски", специализирала в Хага и Страсбург
- Работила е като експерт към институт "Отворено общество", Конституционния съд, консултант към Съвета на Европа и Програма за развитие на Обединените нации, както и на програмата на USAID за Централна Европа за върховенството на правото, била е ръководител на проект в Министерство на правосъдието, като последно е била ръководител на Програма "Правосъдие" на НФМ 2014-2021
- Автор на много правни анализи и публикации