- Хутите бяха почтителни и имах възможност да говоря с техни представители на различни нива, проведох повече от 50 часа разговори. Подчертах, че България и Йемен са имали добри отношения. Те ме изслушваха, задаваха въпроси. Аз също ги изслушвах внимателно, казва евродепутатката от "ДПС - Ново начало"
Още акценти от интервюто:
- Този случай приключи успешно именно защото българските институции работиха заедно. Използваха всяка възможност, която може да върне нашите сънародници у дома. Обединихме усилия независимо от политическата конюнктура
- След многократните ми призиви в Европарламента да се обърне внимание на случая със задържаните европейски граждани, установих, че ЕС няма инструмент да въздейства
- Г-жо Йончева, освободените моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов разказаха, че хутите са им споделили как България прави най-много за похитените си граждани. Казвали им, че за тях звънят и натискат най-много. Министър Георгиев каза, че не може да назове всички, които имат роля в освобождаването им, вие можете ли да разкриете подробности?
- Успешният край на случая със задържаните българи в Йемен показва, че България е способна да се мобилизира и да направи всичко по силите си, за да ги върне у дома. Вярвам, че в подобни кризи българските институции трябва да действат в синхрон, да използват всяка възможност независимо от политическата конюнктура.
Разбира се, срещите на високо ниво, проведени от редица български инстуции, са важни. Разговорите с лидери в Близкия изток са задължителният път, който трябва да се извърви. Тихата дипломация е другият важен елемент. За съжаление, тя не предполага публичност. Аз също не мога да споделя за редица срещи, които съм имала в Йордания, Оман, Катар, Брюксел - от ноември 2023 г. Но трябва да се има предвид, че геополитическата ситуация в Близкия изток е огромен пъзел. В тази сложна обстановка големите сили в региона защитават своите национални стратегически интереси. Усилията са насочени към това да се избегне голямата война. Двама български граждани в плен в Ал Ходейда, Йемен, при цялата катастрофа, която наблюдаваме в Газа, не бяха, за съжаление, във фокуса даже на международни институции.
- Каква е вашата роля в целия процес? Бяхте ли изпратена от държавата, или действахте на своя отговорност?
- Инициативата за хуманитарната мисия на място в Йемен беше изцяло моя. Но това не означава, че съм заминала, без да информирам европейските и българските институции, без да потърся съдействие от тях. Някъде получих разбиране и помощ, другаде - не. Благодарна съм на политическите лидери Бойко Борисов и Делян Пеевски, на бившия премиер Димитър Главчев, на институциите, които осъзнаха, че хуманитарната мисия може да помогне за каузата и трябва да бъде подкрепена. Без тях нямаше да мога даже да стигна до Сана.
При срещите си с властите в тази част на Йемен изтъквах само хуманитарни аргументи. Моята цел беше да стигна до Любомир Чанев и Данаил Веселинов, да се уверя, че са добре, да им занеса книги, да ги подкрепя и да им покажа, че не се забравени. На място установих, че може да се постигне и повече. Бях на крачка да се върна с тях.
- Вие заминахте не само като български политик, а като евродепутат. След освобождаването Брюксел веднага благодари на Оман. Имаше ли роля ЕС в този дълъг преговорен процес?
- След многократните ми призиви в Европейския парламент да се обърне внимание на случая със задържаните европейски граждани - на кораба “Галакси Лийдър” освен двамата българи имаше и един румънски гражданин, установих, че ЕС няма инструмент да въздейства. Да, в Службата по външна политика на ЕС бяха информирани за ситуацията и следяха за развитието ѝ, но нищо повече. Месеци по-късно ЕС организира операция Aspides - кораби, които патрулират в Червено море, в Оманския и Персийския залив в рамките на една година. Но тя нямаше как да помогне конкретно на Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които бяха при “Ансар Аллах” - движението, което контролира Сана и голяма територия от Западен Йемен.
От опита ми на журналист в подобни сложни региони и конфликти знам, че е важно да се намери начин да се установи контакт с тези, от които зависят решенията. Да се открият “малките пътеки”, по които може да се стигне до движението в Сана. За да разговаряте с лидерите на “Ансар Аллах”, трябва да тръгнете по тези пътеки. Да си осигурите достоверна информация, добра логистика, да изградите канал за комуникация. Да се опитате да представите аргументите си, така че да бъдат разбрани и приети.
- Колко страшни са хутите - вие сте били на живо при много бунтовници, дори терористи, а самите моряци разказаха, че хутите са стреляли. Какви бяха всъщност при опита да се разговаря с тях?
- Те бяха почтителни и най-важното беше, че имах възможност да говоря с техни представители на различни нива. Очаквах да си тръгна до няколко дни, но останах седмица. Може би проведох повече от 50 часа разговори. Представях аргументи, предимно от хуманитарен характер. Подчертах, че България и Йемен са имали добри отношения, близо 10 000 йеменци са учили у нас. Те ме изслушваха, в някои моменти задаваха въпроси. Аз също ги изслушвах внимателно.
За да добиете представа за отношението към България, ще ви разкажа за доктор Мохамед ал Рейми. Той е завършил медицина в нашата държава и е президент на Асоциацията на завършилите йеменски студенти в България. Д-р Ал Рейми лично няколко пъти е ходил при българите - от Сана до Ал Ходейда, за да им носи лекарства, храни и да разговоря с тях.
Но не искам да оставате с впечатление, че не е съществувала опасност за българите, както и за целия екипаж на кораба “Галакси Лийдър” - филипинци, мексиканци, украинци и румънец, и е било въпрос само на време да бъдат пуснати.
Бих искала да обърна внимание на нещо, което мисля, че остава незабелязано в емоциите от освобождаването. Капитанът и старши помощник-капитанът Любомир Чанев и Данаил Веселинов имат безспорна, огромна заслуга затова, че всички 25 души от кораба са се прибрали невредими. В ситуацията, в която се е намирал целият екипаж, стресът лесно се трансформира при някои хора в паника.
Всички те са били затворени в малки помещения. Не са разполагали с информация какъв е шансът им да оцелеят. И ако оцелеят, колко време ще бъдат задържани - месеци, години... В района падат снаряди, водят се бойни действия. В подобна обстановка хората реагират различно, не всички издържат психически. Паниката е най-големият враг - и за теб, и за околните. Тя може да отприщи различни реакции - истерия, агресия към тези, които са до теб, както и към тези, които охраняват с оръжие. Много често подобни случаи с отвлечени екипажи на кораби завършват зле, дори с жертви.
Любомир Чанев и Данаил Веселинов са се справяли с различни ситуации на борда на кораба, което е опазило живота на всички. Заслужават огромно признание. Нямам съмнение, че техният професионализъм е бил решаващ. Имах възможност да разговарям с тях и в Ал Ходейда, и на връщане към България. Условията не са ги пречупили, те говорят спокойно и уверено.
- Ясно е, че споразумението за примирие между Израел и “Хамас” изигра решаваща роля в този случай, но в него не бе изрично указано каква ще е съдбата на заложниците от различни националности. Как тогава се стигна до успешните преговори за пускането на екипажа на “Галакси Лийдер” и каква ще е съдбата на служителите на ООН и различни дипломатически мисии?
- Споразумението между “Хамас” и Израел не включваше екипажа от “Галакси Лийдър”. В него няма и дума за Йемен, за движението “Ансар Аллах”, под чийто контрол беше екипажът на кораба. Ще добавя, че в Йемен има задържани и десетки служители на ООН, и на неправителствени организации, както и служители на дипломатически мисии. Моята цел беше да помогна на българите да се приберат при близките си и във всичките си срещи съм разговаряла само за тях - като евентуален първи етап от освобождаването на целия екипаж.
На 11 януари се срещнах в Катар с един от водещите преговорящи по споразумението за Газа. Именно в Доха се водеха решаващите преговори между основните сили за постигане на прекратяване на огъня. На срещата изразих всички аргументи, които могат да помогнат, поне българите да бъдат пуснати. Получих уверение, че това ще стане.
След обявяването на споразумението за Газа научих, че движението “Ансар Аллах” се е обадило на “Хамас” с въпроса как да постъпят с екипажа на кораба. Препоръката е била да освободят всички веднага.
В най-решаващия момент получих помощ от нашите съседи. Затова искам да благодаря специално на посланика на Турция към ЕС, в Брюксел и на посланика в София.
- При пристигането си благодарихте на Бойко Борисов и Делян Пеевски, както и на служебния премиер Димитър Главчев. А също и на специалните служби и други институции. Какво ни пречи на нас, българите, днес повече разделени от всякога, да работим заедно по каузи?
- Този случай приключи успешно именно защото българските институции работиха заедно. Използваха всяка възможност, която може да върне нашите сънародници у дома. Обединихме усилия независимо от политическата конюнктура.
Понякога оставам с впечатление, че улисани във вътрешнополитически спорове, водени от ревност, политиците не осъзнават, че цената за техните постъпки я плащат всички, а животът на всеки българин е важен.
- Вече сте независим евродепутат. Ако съдим по опита от българския парламент, от независимите нищо не зависи. Какво смятате, че ще можете да свършите сега в Брюксел?
- Завръщането на Любомир Чанев и Данаил Веселинов, което приех за кауза и като европейски депутат, не зависеше по никакъв начин от това, в коя политическа група в Европейския парламент се намирам. Ще ви кажа, че за първия контакт с властта, която контролира Сана, Йемен, ми помогна колега евродепутат, който принадлежеше към различна политическа група. Да стигна до българите в Ал Ходейда, беше цел, важна за нашата страна. Както например - пълноправното членство в Шенгенското пространство. Когато става дума за важни български каузи, трябва да сме обединени и в Европейския парламент независимо от политическата принадлежност.
Привърженик съм на realpolitik - да следваш реалностите на терен, без да се съобразяваш с догматични ограничения. Следвам подход, в който важно е постигането на целите независимо от сложната политическа конюнктура. Когато каузата е национална, не мисля, че нещо може да ме спре. Последните години Европа се отдалечи от този принцип, в който най-важно е да намериш прагматичното решение, което да е в полза и на твоя народ.
Визитка
- Родена на 27 май 1964 г. в София
- Завършила е телевизионна журналистика в Москва, специализирала е в САЩ и Великобритания
- Работила е в БНТ и "Панорама", след това в TV7. Известна е с репортажите си от конфликтите в Косово, Чечня, Израел, Афганистан, Ирак, Венецуела, Колумбия и др. Автор е на 4 документални филма за Украйна
- През 2017 г. е за кратко секретар за връзки с медиите на президента Румен Радев
- Депутат от БСП в 44-ото НС
- През 2019 г. е избрана за евродепутат от БСП. Кара втори мандат в Европарламента, но от "ДПС - Ново начало"