Демокрациите са под натиск – в Европа и навсякъде. Отвън ги притискат авторитарните режими, най-вече чрез автократите в Пекин и Москва. А отвътре десните популисти подкопават либерализма и свободата на мненията, пише "Зюддойче Цайтунг" (ЗЦ). На 20 януари като президент на САЩ за втори път ще положи клетва Доналд Тръмп – човек, който обича да изопачава истината, а десен екстремист като Херберт Кикъл по всяка вероятност ще стане канцлер на Австрия. Междувременно в Европа има немалко управляващи коалиции под ръководството или поне с участието на десни популисти. Как се проявяват те и какво постигат?
Италия
От октомври 2022 година Джорджа Мелони е министър-председателка на Италия. Тя зае поста без особен практически опит, но проявява политическа активност още от младини, и то в десния спектър. Основаната от нея партия „Италиански братя", която днес се ползва с 30 процента доверие, е най-силната в страната и може без угризения да бъде наречена постфашистка - в нея все още има поддръжници на Мусолини. Самата Мелони не е толкова крайна – особено откакто зае премиерския пост, отбелязва „Зюддойче Цайтунг" (ЗЦ). Тя импонира на международните си партньори със своите проевропейски и трансатлантически позиции, но както признава – е близка до Доналд Тръмп. Мелони поддържа приятелски отношения с Илон Мъск, Виктор Орбан, Хавиер Милей и други политици с крайни позиции, което до момента не се е отразило на външната ѝ политика. А във вътрешната тя се опитва, както сама казва, да освободи страната от „лявата доминантност". Така например тя последователно назначава на ключовите постове в медиите и културата свои собствени избраници – нищо ново за Италия, но това никога не е било правено по толкова ясни идеологически причини, пише "Дойче веле".
Демократичните институции в Италия обаче продължават да функционират, подчертава ЗЦ. Макар десните да са на по-предни позиции, левите са почти толкова силни. Големите синдикати критикуват правителството, правосъдието остава независимо. Но предстои голяма правна реформа, която ще ореже правомощията на съдиите; предстои реформа, свързана с автономните права, която ще ограничи влиянието на централната власт; ще има и конституционни промени – насочени към засилване на изпълнителната власт.
Унгария
Премиерът на Унгария Орбан е известен почитател на Тръмп – доказателствата за взаимната привързаност помежду им са много, припомня ЗЦ. Орбан възприе за мото на унгарското председателство на ЕС модификация на лозунга на Тръмп за Америка - „Да направим Европа отново велика".
Опората отвъд океана означава за Орбан и укрепване на неговите позиции в ЕС. Той дълго бе смятан за изолираното „лошо дете", което пречи на консенсуса за Украйна, игнорира решенията на европейските съдилища и руши свободите в държавата си, превръщайки я в псевдодемокрация. Но в очите на привържениците си Орбан стои от вярната страна на историята. Щом някой като Тръмп може да лъже и да мами, да оказва натиск над съдебната система и медиите, да поставя под въпрос върховенството на закона - и въпреки това да бъде преизбран - тогава, според сметките на Орбан, и той не може да бъде обвиняван за това. А и ако в съседна Австрия десен популист стане канцлер – още по-добре за унгареца.
Френският президент Макрон подчертава, че в бъдеще европейците трябва сами да пишат историята си, а не да оставят това на САЩ, Русия или Китай, цитира неговите думи ЗЦ. Орбан вижда нещата съвсем различно: неговата близост до Русия е известна, известно е също, че той отхвърля помощите за Киев. Унгарският премиер залага на това, че Тръмп ще сключи сделка с Путин за сметка на украинците, което би било триумф и за Орбан.
Словакия
Какво може да се случи, когато на власт дойдат, меко казано, объркани хора с националистически, фашистки и много користни идеи, се видя през последната година в Словакия. На изборите през септември 2023г. Роберт Фицо и неговата популистка партия „Смер" излязоха начело с малко под 23 процента и той за четвърти път стана премиер.
Фицо е бил и на власт, и извън нея. Когато бе в опозиция, той бе рупор на антиваксърите и русофилите, припомня ЗЦ. От края на 2023г. отново е начело на правителството и управлява по-безогледно от когато и да било. Първата стъпка на неговия кабинет бе да разпусне Службата за борба с корупцията и да намали наказанията за този вид престъпления.
Коалиционните партньори на Фицо от Словашката народна партия твърдят, че пандемия не е имало и разпространяват конспиративни теории – като тази, че Земята е плоска. При това те очакват същото да бъде вършено и от медиите, а ако те отказват, ги разпускат. Начело на Министерството на околната среда пък стои страстен ловец на мечки, който поставя изсичането на горите над тяхното опазване, пише още ЗЦ.
Нидерландия
Нидерландците искат в страната им да идват по-малко кандидати за убежище и това е едно от трите им основни желания към правителството, както сочат допитванията. Затова и почти една четвърт от гласовете на последните парламентарни избори бяха дадени на десния популист Герт Вилдерс, който би предпочел незабавно да прекрати всяка миграция.
Той е критик на исляма и ултранационалист и сега е в управлението, макар и не като премиер, както принципно му се искаше. Конструкцията на правителството е организирана така, че Вилдерс може да дърпа конците, без да носи отговорност. И той тласка правителството в желаната посока с категорични изявления и ултиматуми.
Вилдерс и неговата министърка по въпросите на миграцията Марджолейн Фабер твърдо настояват за затягане на политиката спрямо бежанците. Правителството вече оряза субсидиите на общините за отхвърлените кандидати за убежище, освен това плановете предвиждат ограничаване на възможностите за събиране на семейства, предоставянето само на временно убежище и ускоряване на процедурите. Освен това управляващите се споразумяха за сериозни икономии в образователната сфера.
Финландия
На последните избори през април 2023 година националистическата партия „Истински финландци" взе 20,1 процента и зае второ място след консерваторите. Оттогава насам е в управляващата коалиция, ръководена от Петери Орпо, която се състои от четири партии. Началото бе бурно - един от министрите на „Финландците" трябваше да напусне поста си още на десетия ден заради вицове за Хитлер и връзки с нацистките среди, финансовата министърка и вицепремиерка пък трябваше да се извини за текстове с расистко и антимюсюлманско съдържание.
Сега скандалите са стихнали, отбелязва ЗЦ. Но съкращенията в социалната сфера пораждат големи безпокойства в страната, парите за по-бедните хора бяха силно намалени, а предстоят и следващи ограничения. Що се отнася до бежанците, квотата за тях е намалена наполовина - вече ще се приемат само по 500, а не по 1000. Изискванията за даване на гражданство бяха затегнати, а има и специално назначена пълномощничка по депортациите, която се опитва да сключи съответни споразумения с държави като Ирак или Сомалия.
Както изтъква ЗЦ, това, което отличава „Финландците" от останалите дяснопопулистки партии в Европа е дистанцията към Путин и Русия. Затварянето на всички граници към Русия през зимата на 2023 се дължи именно на „Истински Финландци". Но и в този случай страхът от мигрантите бе водещата причина, фслед като руското правителство започна да изпраща през границите сомалийци, иракчани, афганистанци и сирийци. Финландското население застарява по-бързо от населението във всички други страни от ЕС, Финландия има най-големия недостиг на квалифицирани кадри и има остра нужда от работна ръка, отбелязва ЗЦ. Между правителството и икономиката се очертават конфликти. „Финландците" в момента страдат от своята политика и се представят значително по-зле в проучванията от другите коалиционни партньори в управлението.