С правилната подкрепа на приемни родители и любящ дом всеки млад човек може да бъде това, което иска
България и Великобритания поставиха началото на съвместна кампания за насърчаване на грижата за деца в приемни домове вместо в сиропиталища. Събитието бе отбелязано в петък в София. В негова чест британският външен министър Дейвид Лами бе на специална визита в София, като доведе със себе си и световноизвестния актьор Бари Киогън. Двамата дадоха ексклузивно интервю пред "24 часа".
- Министър Дейвид Лами, г-н Бари Киогън, не е никак обичайно толкова високопоставен политик и един от най-известните актьори на нашето време да се появят заедно, за да подкрепят кауза. Искам да ви поздравя за колаборацията и да разбера какво ви мотивира да станете част от тази глобална кампания за реформа в системата за грижата за децата? Как се разпознавате в тази тема – лично и професионално?
Дейвид Лами: Толкова съм развълнуван да бъда в България като външен министър на Обединеното кралство, при това в първия работен ден на новото ви правителство. Разбира се, аз съм външният министър, но съм и баща на осиновено дете. Разбрах историята на Бари. Той започна да говори открито за миналото си през последните няколко години. Помислих си, че двамата заедно можем да направим разликата. Затова стартираме кампания за реформа в системата за грижата за децата в нужда тук, в България.
Историята на страната ви - развитието ѝ в тази сфера през последните 20-25 г. е вдъхновяващо. Преминаване от ситуация на институционализирана грижа за над 38 хил. млади хора до едва 150 младежи в институции в момента, както и нарастващият брой приемни семейства и роднини, които се грижат за подрастващите и
им осигуряват любящ дом
Изключително амбициран съм за инициативата на Обединеното кралство да се стартира глобална харта. Тя ще насърчи други държави да последват примера на България. Нито една държава не е идеална, но това, за което сме наясно през 2025-а, е, че институционалната грижа не е най-добрата среда за младите хора. Любящият дом е. Има твърде много млади хора, които са експлоатирани, пренебрегнати, които са невероятно уязвими. Някои от тях имат специални потребности по различни начини и се нуждаят от подкрепата на любящ дом. Това е и целта на кампанията. Тук сме, защото имаме тази обща нишка, която е силен опит и интерес към системата за грижи където и да е по света.
Бари Киогън: За да допълня казаното от Дейвид дотук - мотивацията ми да се включа като посланик на тази кампания е в припознаването на подобния старт в живота. При него това е осиновяването на дете, при мен - приемната грижа.
Знаете ли, това дори ме кара да искам да бъда още по-обвързан с някой, който наистина може да разбере историята ми.
В тази инициатива не съм известният актьор,
не съм онова, за което хората ме мислят. Сега съм Бари в най-чистия му вид. Говоря от сърцето си, което е много рядко. Затова да стана посланик в тази кампания, ме поставя в позиция, в която мога да използвам известността си по правилния начин. Това е може би най-добрият начин да използвам популярността си. Винаги искам да връщам обратно - не за да се чувствам добре, а за да поставя човека отсреща в позиция, в която смятам, че ще се почувства трогнат.
Родителите ми, които вече не са сред нас, както и приемните ми родители, с които живях - всички те наистина биха били трогнати да видят някой като мен да има обща работа с човек като Дейвид, с Обединеното кралство изобщо, да видят идването ми в България. Очите ми тук са широко отворени. Наистина съм впечатлен от това, което България е постигнала. Тръгвам си оттук с изпълнено сърце и още по-насърчен да хвърля светлина върху темата за деинституционализиране на грижите за деца и да привлека възможно най-много привърженици.
- Министър Лами, защо стартирате кампанията в София? Какво прави България ключов партньор за Великобритания по тази тема, а и извън нея?
Д. Л.: България е ключов партньор за Обединеното кралство, ние сме близки съюзници. Работим заедно в Европа по редица въпроси. Има конкретна работа, която вършим заедно по въпроса за незаконната миграция, където България и Обединеното кралство работят много тясно заедно.
Това се отнася и за войната в Украйна, която е в съседство. Днес бяхме с украински деца, които са намерили дом тук. Има толкова много неща, които Обединеното кралство и българите правят заедно.
Тук съм, защото винаги е най-добре, когато стартирате кампания или мислите за проблем, да отидете в страна, която е имала същото предизвикателство, но е направила тези огромни, грандиозни крачки, които са вдъхновяващи. Много се радвам, че вече имаме държави като Руанда, Филипините, Парагвай, Молдова и Украйна, които се присъединяват към тази кампания. Но знаете ли, мога да се сетя за страни, в които наистина се борят да променят системите си за грижи. Мисля, че те могат по-добре да се свържат с държава като България - да погледнат пътя, който тя е изминала, и да си кажат: “Ако България е успяла да го направи, може би ние също сме способни”. Вероятно има хора, с които можем да говорим, за да ни помогнат, докато правим тази изключителна промяна. Не казваме, че е перфектно. В Обединеното кралство не е перфектно. В България не е идеално. Защото тук говорим за най-уязвимите деца в света. Говорим за деца, които са в частност сираци, за деца с увреждания или деца, чиито семейства наистина
не могат да се справят с отговорността да бъдат родители
Осъзнаваме, че говорим за най-трудните човешки предизвикателства. Но всички ние знаем - и Бари е най-голямото доказателство - че с правилната подкрепа каквито и да са предизвикателствата всеки млад човек може да бъде това, което иска, и да постигне много. Затова е толкова важно за мен като външен министър да обърна внимание на този въпрос.
- Каква е основната ви цел като част от тази инициатива?
Д. Л.: Да се изгради съюз от държави, които се стремят да направят реформи и по-специално да се отдалечат от големите институции и сиропиталищата. Защото знаем, че те са вредни. И разбира се, с подкрепата на глобална суперзвезда вниманието на хората може да бъде привлечено по по-различен начин. Той може да заинтригува хора, които вероятно не биха ме чули, ако бях сам.
Б. К.: Искам да използвам това, че съм актьор с мащабен обхват, за да достигна до децата. Ако някъде там има деца, които се питат, както аз се питах преди, дали могат да постигнат мечтите си, искам да знаят, че могат. Дали мечтаят да са лекари, актьори, боксьори - те не трябва да позволяват ситуацията им да ги засегне. Много деца, особено попаднали в тази система, където има стигма, смятат, че не могат да продължат напред. Те са уверени, че нямат ресурсите, нямат родителите си, от които да получат онова малко насърчение, от което се нуждаят. Аз имах късмета баба ми да ме приюти на определена възраст, но
преминах през 13 приемни дома
Просто се закопчаваш. Нямаш тези моменти на побутване, през които всяко дете преминава.
- Г-н министър, защо осиновяването продължава да е тема табу във всички държави?
Д. Л.: Имам две биологични деца и едно осиновено. Майка ми е била осиновена. Бабата на жена ми също е била осиновена. Осиновяването присъства като история в собственото ми семейство. В политиката съм, защото искам да променя света, да го направя по-добро място. Но истината е, че според моя житейски опит най-удовлетворяваща е локалната промяна. Да постигнете промяната за себе си, в малките действия. Когато съм на смъртното си легло, най-важното нещо, което вероятно ще оценя, че съм направил заедно със съпругата ми и двамата ми синове, е да осиновя нашето момиче. Затова го направих, това е моята история. Разказвам я на хората, защото има семейства в България, които имат възможността да го направят.
Приемната грижа е особено важна в този процес. Дъщеря ми е била в приемно семейство в самото начало на живота си с красива, прекрасна, приемна майка. Все още поддържаме връзка с нея. Тя е наш приятел и контактът с нея прави невероятна разлика за развитието на детето. Смятам, че
това е разрушаване на стигмата
Живеем във времена, в които стигмите падат. Това е област, в която можем да разбием част от стигмата. Никога не трябва да има стигма, когато става дума за любов, грижа и подкрепа.
- Г-н Киогън, кой беше ключовият фактор, за да си кажете, че можете да успеете? Как се превърнахте в един от най-известните актьори въпреки всичко, през което сте преминали?
Б. К.: Първо искам да кажа, че съм напълно съгласен с казаното относно осиновяването. Изпитвам голямо възхищение към приемните родители. Има стигма, че някои го правят за пари. Не мисля, че това изобщо трябва да се прави на въпрос. За тях е толкова трудно, колкото и за децата - особено в някои случаи, когато трябва да ги видят как продължават по пътя си, без да знаят дали ще успеят.
Що се отнася до моята мотивация - исках да разчупя тази стигма от ранна възраст. И знаете ли, единствената конкуренция и единствената пречка за мен беше гласът, който аз сам създавах в главата си. Той ми казваше, че не съм способен да постигна това, което искам. Просто исках да докажа, че мога.
-------------------------------------------------------------------------
CVs:
Дейвид Лами е британски политик, който зае поста на външен министър през юли 2024 г. Роден е през 1972 г. в Лондон. Завършил е право в Лондонския университет през 1994 г. По-късно учи за магистър в Харвард и става първият чернокож британец, завършил Юридическия факултет на престижния университет. Става депутат през 2000 г., а през 2002-а е назначен от Тони Блеър за зам.-министър на здравеопазването. През 2005 г. е повишен в министър на културата. От 2008 до 2010 г. Лами е министър на висшето образование.
Бари Киогън е роден през 1992 г. в Дъблин, Ирландия. Има тежко детство - майка му е наркозависима и умира, когато е едва на 12. Поради това с брат му сменят 13 приемни семейства. Звездата му изгрява през 2017 г., когато играе рамо до рамо с Килиън Мърфи и Том Харди във военната лента "Дюнкерк" на Кристофър Нолан. Получава признание и за ролята си в трилъра "Убийството на свещения елен" на Йоргос Лантимос. Номиниран е за "Оскар" и "Златен глобус" за поддържаща роля във филма "Баншите от Инишерин", като лентата му носи първата награда БАФТА. След това Киогън се снима в драмата "Солтбърн" (2023), за която печели БАФТА за главна мъжка роля.