- Бях сред първите, които започнаха да прилагат иновативния метод, казва началникът на Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология в „Софиямед"
- Българите сме на едно от първите места по смъртност от инфаркт и инсулт заради слаба култура на профилактика, неглижиране на хипертонията, диабета и високия холестерол, прекомерна консумация на сол и захар и злоупотреба с цигари и алкохол
Проф. Ивета Ташева е началник на Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология в „Софиямед. Преподава медицинска хуманитаристика и превод на медицинска терминология в магистърска програма „Преводач редактор" към Факултета по славянски филологии на СУ "Св. Климент Охридски", където понастоящем е професор.
- Проф. Ташева, вие сте кардиолог с многогодишна практика, защо българинът продължава да страда толкова много от сърдечни заболявания?
- За съжаление, всички проучвания, статистики, а и докладите на СЗО от последните години посочват сърдечносъдовите заболявания като основна причина за смъртността в Европа. Това обаче не бива да ни успокоява, че сме като всички европейци, защото, от една страна, Източна Европа е с по-лоши показатели от Западна, и отделно - в рамките на страните от бившия Източен блок българите сме на едно от първите места по процент на смъртните случаи от инфаркт и инсулт.
Причините за това са много – слаба култура на профилактика, неглижиране на хипертонията, диабета и високия холестерол, прекомерна консумация на сол и захар, лош хранителен режим, тютюнопушене, злоупотреба с алкохола. Наднорменото тегло, затлъстяването дори при децата, фамилната хиперхолестеролемия, заседналият начин на живот са допълнителен рисков фактор. Всички си слагаме крачкомери на телефоните, но това не ни кара да слезем от колите и да ходим повече пеша. Ще върна пак към данните на СЗО от 2024 г., защото според някои техни изявления дори само прилагането на целенасочени политики за намаляване на приема на сол с 25% (това означава ограничаване и на преработените храни) може да спаси около 900 000 живота до 2030 г . Скорошно изследване, публикувано в списание BMC Medicine, се основава на данни за хранителните навици на повече от 110 000 души на възраст между 37 и 73 години в Обединеното кралство, чиито здравни показатели са проследявани в продължение на около девет години. Резултатите показват, че всяко увеличение с 5% на дела на свободните захари в общия енергиен прием на човека, е свързано с 6% по-висок риск от сърдечни заболявания и 10% по-висок риск от инсулт. Най-често срещаните форми на захар, които участниците в изследването са консумирали, идват от консервите и сладкишите. Наблягам върху последните примери, защото все повече доказателства свързват здравословното хранене с по-ниския риск от смърт от инфаркт и инсулт, както и от злокачествени заболявания.
- Колко често трябва да се осъществяват профилактични прегледи и от каква възраст нататък? Има ли сипмтоми, за които трябва да бъдем нащрек?
- Знаете, че се препоръчват редовни годишни профилактични прегледи – кръвни изследвания, проверка на кръвното, ЕКГ. Нещо, което в България – особено по-младите хора – пренебрегват. А е ясно, че контролните прегледи могат да помогнат за ранно диагностициране, адекватно лечение и предотвратяване на усложнения. Вече конкретно преглед при кардиолог е добре да се прави след 45-годишна възраст при мъжете и над 50-годишна при жените - с наближаването на менопаузата. Между другото, в различните държави практиката е различна. Във Великобритания например се препоръчват рутинни прегледи на петгодишни интервали за всички на възраст над 40 години. По време на рутинните прегледи се оценява здравето на сърцето и се установява рискът от сърдечносъдови заболявания. По-чести консултации са необходими, ако имате силна семейна анамнеза за сърдечни проблеми - ако родител или брат или сестра имат сърдечносъдово заболяване, може да сте изложени на повишен риск от същите проблеми. При наличие на клинична симптоматика - болки в гърдите, отоци, сърцебиене, синкопи (загуба на съзнание), е ясно, че веднага трябва да отидете на преглед.
- Какви са актуалните тенденции в лечението на сърдечносъдовите заболявания в световен мащаб и на висотата ли сме тук, в България, на най-новите методи?
- Бъдещето на медицината включва все по-активното използване на изкуствения интелект, 3D принтирането на тъкани и органи, роботизираната медицина, дистанционното наблюдение на пациенти. В сферата на кардиологията много важен, макар и не докрай успешен, беше експериментът с присаденото генномодифицирано сърце от прасе на човек. Основните технологии за откриване на сърдечносъдови заболявания са изкуственият интелект в сърдечносъдовите изображения и ин витро диагностиката. Каквито и технологии да можем да използваме, те няма да отменят нуждата от професионализъм от страна на лекаря и от човешко отношение към пациента. В нашата клиника отговаряме на световните тенденции и доказваме, че бъдещето е в инвазивните процедури. При нас се извършват високоспециализирани изследвания и интервенционални процедури. С голям успех навлиза неоперативното лечение на аортните и митралните клапи, затварянето на междупредсърдни и междукамерни дефекти, а по света – и неоперативната смяна и на трикуспидалната клапа. За жалост, в България изоставаме със сърдечните трансплантанции.
- Имате цял екип от млади лекари около вас, как успяхте да го изградите и запазите?
- Екипът ми наистина е много млад – почти всички лекари в него са под 40 години, а сме привлекли и много специализанти. И това е нещо, с което особено се гордея, защото виждам как пред очите ми тези млади хора израстват, как стават все по-добри, как пациентите им се доверяват и колко доволни и благодарни остават. Смятам, че когато дадеш шанс и не се страхуваш да научиш тези, които идват след теб, наистина се получава професионален екип, в който всички си даваме опора, взаимно се стимулираме и имаме желание да правим все нови и нови неща в полза на пациентите.
- Вие прилагате и алтернативен метод на лечение за един от най-честите тумори на матката – миомата. Какво представлява емболизация на матката и каква е успяваемостта на лечението?
- Емболизацията на маточните артерии e орган-съхраняваща процедура, безопасен и ефективен метод в спектъра от процедури за лечение на миоматозна матка. Целта на процедурата е да намали или премахне симптомите, свързани със заболяването, да намали размера на възлите и да повиши качеството на живот на пациентките. Решението за или против алтернативна терапия трябва да се направи съобразно желанията на пациента и с познаване на други възможности за лечение. Емболизацията е алтернатива на хистеректомията – оперативното отстраняване на цялата матка.
- За какви симптоми трябва да внимават жените? Имат ли достатъчно информация за това лечение, откога се практикува то в България?
- Миомите са най-честият тумор на матката и най-честите бенигнени образувания в гинеколгията. 20% до 80% от жените развиват миоматозна матка до 50-годишната си възраст. Симптоматиката включва тежко кръвотечение, тазови болки и подуване. На лечение подлежат симптоматичните пациентки с болки, кървене, значително нарастване на размерите на миомните възли. Лечението зависи от възрастта на жената, локализацията, големината на миомния възел и от цялостната симптоматика. Емболизацията представлява минимално инвазивна процедура, която по света се използва рутинно от около 20 години и вече е заела своето място в съвременните ръководства за лечение, на базата на множество клинични проучвания с късно проследяване. В България емболизацията на миоматозна матка все още не е много разпространена практика и не се е превърнала в рутинна процедура. Сред причините можем да откроим отсъствието на екипен подход към пациентите. За да се извършва подобна процедура, е важно в екипа да има и гинеколог, който да реферира пациентките и да посочи дали те са подходящи за подобно лечение, или трябва да се подложат на хистеректомия.
- Какъв е опитът, който може да споделите от провеждането на това лечение? Има ли случай, който ви е залегнал трайно в съзнанието?
- Бях сред първите, които започнаха да прилагат метода на емболизация в България. Личният ни опит, тъй като работя и с гинеколог, включва над 70 жени, на средна възраст 38 години, с проведена емболизация на утеринните артерии, събрани за период от близо 5 години, с контролни визити на 1-ви, 3-и, 6-и и 12-и месец. При някои пациентки с карцином на маточната шийка и неспиращо кървене, сме направили спасяваща емболизация.