- Искам отново да благодаря на екипа, с който работих, защото наистина свършихме много работа за Пловдив
- Играта „Кой е по-по-най" много ни спъва като нация
- В Епархийския съвет заседанията се отличават с култура, ангажираност към проблемите, докато общинските съветници само се изтъкват, без да вършат нещо реално
- Каква е равносметката година след като поехте управлението на църковните имоти – това ли е по-добрата позиция, или да си кмет на Пловдив?
- Работата и на двете места е грижа за хората и е хубаво, когато успееш да постигнеш нещо. Като кмет съм направил много неща за града, сега работя за най-голямата епархия в страната, към нея са общо 5 области. И едната, и другата работа ми доставят удоволствие, но трябва да кажа, че сесиите на Общинския съвет се различават много от заседанията на Епархийския съвет.
- По какво?
- По много неща – по култура на изказа, по ангажираност към решаването на проблемите, в Епархийския съвет няма задкулисие. Църквата помага на много хора, без да иска да се афишира, просто се взима решение в подкрепа на човека, който се нуждае, без някой да разбере за това. А общинските съветници са на другата крайност – много се изтъкват, а нищо реално не правят.
Те не гледат за доброто на града, а за собственото си положение
и за имиджа на своята партия. Винаги ще давам един пример от моя мандат в подкрепа на това твърдение – имаше възможност да вземем от държавата напълно безвъзмездно 13 млн. лв. за изграждане на ново училище, но съветниците отказаха. Нямам обяснение как може да се случи това, нали децата на всички ни учат и би трябвало да искаме те да разполагат с модерна и удобна база?
- В този мандат усилено се довършват обекти, започнати във вашия. И за изненада на всички преди дни беше пуснат за движение Бетонният мост, след като години наред се говореше, че той ще бъде съборен или че ще се ремонтира с години. Вие лично очаквахте ли тази добра развръзка?
- Да, защото много съм работил това да се случи. Още когато бях областен управител, разговарях с тогавашния шеф на НКЖИ Красимир Папукчийски, защото пробивът под Централна гара, част от който е Бетонният мост, е техен обект. Обясних му колко важно е това съоръжение за Пловдив, защото от страна на тогавашното ръководство на община Пловдив имаше пълна незаинтересованост към проблема. Кметът по онова време Иван Тотев дори правеше изявления, че Бетонният мост пада и няма какво да се направи. Затова смело мога да кажа, че аз спасих Бетонния мост, макар че беше задраскан в чертежите. Обещах в предизборната си кампания за кмет през 2019 г., че ще мостът ще остане, и го постигнах. Договорихме се с НКЖИ и ето – колите вече се движат по ремонтираната пътна връзка.
- Има ли огорчение у вас, че не ви поканиха на откриването?
- Не, това е въпрос на ниво. Ще си послужа тук с думите на г-н Борисов: „Ние ги правим, те ги откриват."
- Борисов казваше: „Ние ги хващаме, те ги пускат."
- Когато беше главен секретар на МВР – да, но напоследък, когато други правителства откриваха започнати по време на неговото управление обекти, казваше точно това: „Ние ги правим, те ги откриват." Но искам отново да благодаря на екипа, с който работих като кмет, защото наистина свършихме много работа. Наскоро бях събрал тези хора, за да им покажа, че ги ценя, защото
още дълго време ще се режат лентички
на започнати от нас ремонти и реставрации
А работихме в много трудно време – пандемия, ограничения, липса на средства... Но се справихме и предстои откриването и на Небет тепе след реставрацията и обновлението. За този обект съм работил още като областен управител, а когато поех управлението на Пловдив, спасихме проекта в последния момент, иначе щяхме да изпуснем европейските средства, а част от него е и обновлението на Източната порта.
- Какво още е ключово важно да се направи, за да се отпуши трафикът в града?
- Задължително трябва да бъде довършено околовръстното шосе. Целият поток от коли – и даже тирове – да влизат в Пловдив, е направо недопустимо. Това не само блокира трафика, а и замърсява въздуха. Това е голям обект и за да бъде реализиран, трябва кметът и областният управител да обединят усилията си, иначе няма как да стане.
Продължавам да смятам и че трябва да се изгради транспортен пробив под Водната палата,
ако това стане, задръстванията чувствително ще намалеят.
- Колко лесно е обаче да се намери държавно финансиране за инфраструктура като околовръстното шосе в тази продължаваща вече близо 4 години политическа нестабилност?
- Трудно е и местната власт е в много тежка ситуация. Тръгват си и инвеститори, а предприятия в Пловдивска област не затваряха дори по време на ковид кризата.
- Като човек с дълъг опит в политиката как мислите: Ще има ли правителство?
- Мисля, че да.
- Преди 2 години, когато управляваше кабинетът на Кирил Петков, бяхте казали на шега, че участниците в него като министри няма да могат да си купят бански, и правителството падна през юни. Ако сега се разберат за кабинет, покупка на бански ще има ли?
- По-скоро не. Мисля, че партиите ще се разберат да решат някои изостанали важни въпроси, после дано да имат воля да продължат заедно, но ще е трудно, много са различни ГЕРБ и останалите потенциални участници в кабинета.
- Какво ще пожелаете на пловдивчани за предстоящите коледни и новогодишни празници?
- Винаги пожелавам всички да сме здрави и да бъдем по-добри хора. Тази българска черта – да завиждаме, да не забелязваме доброто у другия и да не прощаваме, много ни пречи. Затова пожелавам повече доброта и да сме заедно, да се обединим, стига вече с играта „Кой е по-по-най", тя много ни спъва като нация.
CV
От година Здравко Димитров ръководи църковните имоти в Пловдивската епархия – длъжност, която му повери митрополит Николай. Както казва в едно предишно свое интервю "Все едно пак съм кмет – отговарям за стотиците имоти на епархията, а те са от Батак до Ивайловград".
От 2019-о до 2023 г. беше кмет на втория град, преди това - областен управител, а от 2007-а до 2011-а управляваше район „Западен".