- Г-н Минчев, Столична община стартира пилотен проект с изкуствен интелект (ИИ), насочен към оптимизацията на процесите по управление на финансирането по различни програми. Разкажете повече за идеята?
- Накратко, идеята е да се автоматизира подготовката на проектните документи при финансирането на проектите на Столична община. Надълго, когато Столична община реши да прави какъвто и да е нов проект, напр. детска градина със соларни панели на покрива, те трябва да кандидатстват по някоя програма за национално или европейско финансиране. Програмите са хиляди, и всяка от тях има хиляди страници документация, изисквания, описания. Администрацията на общината трябва да претърсят всичките тези документи, да открият кои програми са съвместими с проекта и да подготвят документите за кандидатстване. Това е огромно количество работа. В момента има един цял отдел в Столична Община, които се занимава с това, но въпреки това капацитетът им не стига да обходят всичките програми достатъчно бързо. Столична Община засякоха една от рекламите, които бяхме пуснали и се обърнаха към нас със запитване дали могат да използват нашата система за това. И ето ни тук!
- Каква е целта на тази иновация?
- Нашата платформа, която разработваме и развиваме позволява да се симулират екипи от специалисти. Целта е да подкрепиш истинският си човешки екип с виртуален такъв от Асистенти с Изкуствени Интелекти и човешкият екип да си партнира с изкуственият такъв, за да може заедно да си помагат за справянето със сложни задачи и процеси. Представете си го като групов чат между хората и ботовете в една споделена среда, в която хората задават и контролират задачите, а асистентите контактуват помежду си и заедно с хората в този групов чат. В конкретният случай на Столична Община, експертите от администрацията могат да зададат на Асистентите да намерят правилните документи за справка, или да им изготвят полу готови или напълно готови документи, с които да кандидатстват по евро- и националните програми за финансиране и пр. Самите Асистенти са интегрирани с базите данни на Общината така, че участвайки в груповия чат, те знаят с кого говорят, каква роля изпълнява той/тя и какъв е контекста на разговора.
- Кога ще стартира и всъщност ще работи системата? Може ли ИИ да се справи с целия този процес, без намесата на човек?
- Системата е вече въведена в тестови период. Предстои изчистването на процесите и до попълването на наличната информация със базите данни за политиките на Столична Община и националните програми за финансиране. И не, гръмките заглавия, че ИИ ще замени хората, никога няма да се осъществят. Трябва някой да взима решенията, трябва някой да води асистентите в работата им, трябва някой да води контекста на проектите, трябва някой да води разговорите със заинтересованите страни. Това са дейности, които само един човек може да вземе. ИИ изключително много помага и олекотява техническата работа, но няма технология, която да може да замени чисто човешката страна на нещата.
- Имат ли място новите съвременни технологии в публичните услуги и административните процеси на столицата?
- Звучи малко като научна фантастика, нали? Българската държавна администрация да използва Изкуствени Интелекти. Все още много бизнеси в България не са изпробвали ЧатДжиПиТи, а ние говорим за вече следващата и по-следващата стъпка, в която Столична Община имплементира множество ролево базирани Асистенти, които да работят в реално време със служителите на администрацията. Но ето, че нуждата от автоматизация на огромното количество административна бумащина сама ги подтикна да потърсят решение. Факт е, че самите те търсят начин как по-лесно и по-бързо да се справят с работата на ежедневна база. Така, че отговора е определено да.
- Колко може да бъде оптимизиран процесът по обработка на данни в Столична община, посредством ИИ решенията?
- Това вече не е технологичен, а е по-скоро организационен въпрос. Реално говорим за много голяма промяна при процеса на работа. Говорим за автономни (макар и контролирани) Асистенти, които работят редом с хората. Това налага реорганизация и рационализация на самият работен процес. Начина по-който хората обменят документи и информация помежду си, вече ще трябва да включва и едни виртуални асистенти. Така, че въпросът не е колко може да бъде оптимизиран процесът, а колко е готова Столична Община да реформира процесите си на обработка на данни. Това, което сме видели е, че апетита нараства много бързо с въвеждането на такива асистенти и самите служители, започват да предпочитат да работят с тях и да ги включват във все повече задачи. Така, че вероятно този процес ще се случи доста бързо.
- Как се гарантира, че ИИ няма да сгреши по отношение на данните за програмите и финансирането, които ще управлява?
- Простият отговор е, като участват хора в процеса. Но това е прекалено опростяване. Разбира се, човекът винаги остава в контрол и това е гарант за резултата от процеса на работа, но преди това има страшно много технологична работа при подготовката и изработката на Изкуствените Интелекти, за да могат те да бъдат адекватни и полезни. Невронните мрежи са били изобретени през 1958 година. От тогава досега има 65 години развитие на науката и технологиите до момента, в които можем да стигнем точката, в която Столична Община може да въведе Изкуствени Интелекти в работния си процес.
- Използването на софтуера може ли да доведе до закриване на работни места?
- Не. Напротив. Количеството информация, която експертите от администрацията трябва да обработват на ежедневна база е чудовищно. Говорим за екип около дузина души, които трябва да могат да работят с около 25 хиляди документа, всеки един от тях от по 1000 страници. Това са реалните числа на документите, които ни бяха предоставени от Столична Община, които трябва да заредим в Изкуствените Интелекти. Реално ние ще им позволим за пръв път да могат да работят с този обем от информация в пълният му мащаб. А това означава само едно, гаранция, че Столична Община никога повече не би закъсняла поради технически причини с обработката на документите свързани с финансирането на проектите си. Което означава повече успешни проекти, което означава подобрение на цялата ни градска среда.