Босненската група на 5 юли в “Арена София”, но преди това идва за няколко изяви през май
- Г-н Якубович, пристигате с групата си “Дубиоза колектив” за голям концерт на 5 юли у нас. Какво ще чуе българската публика?
- Миналата година издадохме нов албум, Agrikultura. В нашия нов сет на живо сме включили някои песни от албума и също така ще изсвирим някои свежи неща, които направихме само преди няколко седмици. Звучат налудничаво, така че искаме да ги изсвирим възможно най-скоро.
- Ще има ли миниконцерт преди големия в “Арена София”, както се е случвало да правите предишни години?
- Ще имаме някои изяви в София. Ще бъдем там през май, така че следете нашите социални мрежи. Ще имаме страхотни изненади за хората. (“Дубиоза колектив” ще бъдат на сцената на столичен клуб този петък като подгряващо парти.)
- Събрахте над 10 хиляди души публика на последните ви два големи концерта у нас през 2017 и 2019 г. Междувременно участвахте и на фестивали като Hills of Rock и Arte Feastival. Какво мислите за българската публика?
- Казвал съм го много пъти преди, но вие сте в топ 3 на най-лудите зрители на концерти, които съм виждал някога в живота си. Обичаме вашата луда енергия по време на шоуто. Когато имаме такъв вид енергия, наистина можем да свирим на 120%.
- Вашите песни почти винаги носят някакво послание. Какво ви провокира да пишете текстове на социална тематика?
- Какво е песен или каквото и да е произведение на изкуството без послание? По мое скромно мнение би било просто загуба на време за артиста и слушателя. Посланията могат да бъдат различни, от любовни до политически песни, но мисля, че трябва да ги има. Пишем за различни неща. Понякога става дума за политически или социални теми, а друг път за култура и различия. Но често обичаме да използваме хумор и да разказваме тези истории по забавен начин.
- Какво представлява последният ви албум Agrikultura, който излезе през 2022 г.? Имаше ли нещо, което ви подтикна да напишете песните в него, и има ли тема, която присъства в повечето парчета от албума?
- Живея на село и по време на пандемията имах повече време да работя в градината си. Жена ми е страхотен градинар и аз ѝ помагам и отглеждаме домашни плодове и зеленчуци. В същото време пишехме песни и тези две неща някак си се свързаха. Цялата идея на албума е за значението на селското стопанство, самоустойчивостта, екологията и производството на собствена храна. В момент, когато фокусът на всички е върху изкуствения интелект и виртуалната реалност, е добра идея да помислим за земеделието, защото дори в метавселената ще трябва да ядем нещо.
- Вече толкова пъти сте идвали в България. Какво ви харесва в нашата страна и какво не?
- Харесвам: хората, храната, ракията, шоутата, баровете, провинцията. Не харесвам пътищата (като в моята страна), но стават все по-добри.
- Били ли сте на една сцена с някой наш изпълнител или група? Кои български музиканти харесвате?
- Харесваме Тодор Колев и всеки път изпълняваме нашия кавър на “Песен за любимия град”.
- Как бихте се описали с три думи?
- Живот по пътя.
- А как бихте описали групата с три думи?
- Седем луди Балканьорос.
- Какви интересни случки може да разкажете от ваши концерти? Има ли нещо, което никога няма да забравите?
- Благодарение на наистина добрата селекция от алкохолни напитки (за предпочитане ракия) всички истории изчезнаха в гъста мъгла от алкохолни изпарения. Мога да ви кажа само за махмурлука, който е наистина тежък, но доста скучен.
- Защитавате ли някаква социална кауза тази година?
- Винаги правим нещо. Миналия месец направихме акустично шоу за децата в начално училище. Имаме и някои вълнуващи проекти, планирани за лятото, но все още работим по тях.
- В официалния сайт на “Дубиоза колектив” има петиция за вашето участие на “Евровизия”. Тази година Черна гора, Северна Македония, България, Словакия и Босна и Херцеговина нямаха представител на конкурса. Каква цел има тази петиция?
- Тази петиция всъщност е за участието ни в “Евровизия” за 2024 година. Целта ни е да представим всички балкански страни, които не могат да участват по една или друга причина. Ние се стремим да участваме в извънконкурсната програма, а не да се състезаваме, и да представим уникална песен и изпълнение, което да надхвърли типичния международен формат на музикалното състезание.
Тази година няколко балкански страни, включително България, Босна и Херцеговина, Северна Македония и Черна гора, не се състезаваха в “Евровизия”. Ако ситуацията остане същата през следващата година, препоръчваме ви да подпишете петицията и да подкрепите “Дубиоза колектив”, като ние поемаме пътните и организационните разходи, за да ви представляваме. Единственото, което трябва да направите, е да подпишете петицията на eurosong.dubioza.org и да ни оставите да се погрижим за останалото.