Много е интересно това, което се случва с изборите в Щатите. Буквално до преди дни се твърдеше, че републиканците ще спечелят убедителна победа и ще залеят с червено страната. Това убеждение беше толкова дълбоко, че дори и след като излязоха резултатите и се оказа, че републиканците не само не заливат страната в червено, ами демократите остават на стабилни позиции, този резултат сякаш не може да бъде възприет от коментаторите. А де факто демократите се представиха толкова добре, че започват да говорят дори за победа. И то не без основание.
Защо републиканците се представиха толкова лошо? Отговорът се крие във факта, на първо място, че електоратът вече е много по-различен, отколкото в миналото, с голяма група политически неопределени граждани и на второ място, че за първи път се наблюдава коренно различна реакция на т.нар. независими политически граждани на междинните избори, които обикновено се печелят от опозиционната партия. Какво показват данните?
Републиканската партия категорично е загубила гласоподаватели сред тези, които се идентифицират като независими, които сега съставляват една четвърт до повече от 40% от избирателите, в зависимост от щата. Според Gallup през октомври тази година 33% от избирателите в цялата страна са се идентифицирали като републиканци, 29% като демократи и 35% като независими. 48% процента от самоопределящите се като независими казват, че клонят към републиканците, докато 42% по-скоро към демократите.
В един типичен средносрочен мандат тези избиратели трябва да са склонни да се обърнат срещу партията на власт, особено предвид инфлацията и слабото одобрение на президента Байдън. Тази година обаче те не го направиха. Според екзитпола на националните медии от 31% от избирателите, които се идентифицират като независими, 49% са гласували за демократи и 47% за републиканци. В проучването на AP VoteCast независимите избират демократите с четири точки.
Посланието не може да бъде по-ясно. Независимите гласоподаватели в щатите, които сменят вота си на различните избори, може да са недоволни от посоката на страната, но те не вярват достатъчно на Републиканската партия, за да им дадат власт. Изглежда, че въпросът около забраната на абортите е бил един от факторите, които се противопоставиха на Републиканската партия тази година и е ясно, че партията ще трябва да коригира своята политика и послание за 2024 г.
И другият извод мисля, че е, че след тези избори вероятността да видим Доналд Тръмп отново като президент на САЩ е много малка. Ако все пак той се кандидатира, което най-вероятно ще се случи и спечели номинацията на GOP, то следващите избори най-вероятно ще са с предизвестен край!
(От фейсбук)