Искаха да взривят парламента само и само да не се отвори изборният закон за правото пак да се гласува и с хартиена бюлетина
Това, което се роди зад избора на председател на НС, не е коалиция, но държавата оттук нататък може да се управлява само с подобни широки консенсуси
Вежди Рашидов доказа, че е достоен и мъдър човек. Мисля, че цялата страна въздъхна с облекчение, когато беше избран
Тези 3 дни са най-добре оползотвореното време на последните три парламента
Още акценти:
Корнелия Нинова трябва да бъде поздравена за мъжеството
С ДБ нямаме никакви спорни въпроси, отворени сме и за съдебната им реформа. Питайте тях защо тогава не искат да разговаряме
ПП и ДБ показаха, че за тях тяснопартийните интереси са по-важни - ако ще да запалят държавата
Тази фанатична ярост, с която една малка група защитава машините, само засилва подозренията към тях
- Г-н Чолаков, парламентът най-сетне има председател и може да започне работа, а сега накъде?
- Имам чувството, че в петък следобед цялата страна въздъхна с облекчение. Мисля, че много хора са радостни, че парламентът си избра председател - Вежди Рашидов, който с държанието и изказванията си през последните дни доказа, че е достоен и мъдър човек.
Видя се, че в Народното събрание може да се постига мнозинство от здравомислещи хора, които мислят повече за държавата, а не за собствените си партии. Това е добър знак. Ако продължим в същия дух, ще е добре за страната.
- Защо се стигна до тази патова ситуация и блокаж на парламента за 3 дни, едва ли вината е в правилата, по които досега винаги са избирани председатели?
- Защото колегите от “Продължаваме промяната” и “Демократична България” за пореден път отказаха да се съобразят с принципите и не подкрепиха номинирания кандидат на първата политическа сила, в случая ГЕРБ. Бе необходимо време да се разбере, че повече никой няма да доминира, никой няма да налага собствените си представи как ще изглеждат политическият живот и институциите. Трябваше време да се разбере какво значи, че първият, спечелил изборите, е първи, вторият - втори, и т.н. И, че това трябва да се уважава, защото такъв е вотът на българските избиратели. Налагаше се някои партии да получат урок по демокрация. Тези три дни са най-добре оползотвореното време на последните три парламента.
- Ако ГЕРБ бяха издигнали друга кандидатура - вие например също бяхте сочен като едно от подходящите имена за председател, щеше ли да има друг развой? Или политическият инат надделява над значението на конкретната фигура?
- Росен Желязков беше най-добрият измежду останалите номинирани кандидати. Както казахте вие - проблемът бе политическият инат.
- Казахте, че се постигна мнозинство от здравомислещи хора. В него се включи и БСП. Може ли подобни решения да продължат да се взимат и това да позволи излъчването на редовно правителство? Или със социалистите имате разделителни линии, които няма как да бъдат преминати, като военната помощ за Украйна?
- Точно тази разделителна линия стои и ние няма да променим мнението си по този въпрос, както вероятно и БСП.
Но Корнелия Нинова трябва да бъде поздравена за мъжеството, което прояви в петък. С това тя показа, че БСП, въпреки всичките ни идеологически различия, е системна партия, която на първо място мисли за интересите на държавата. Нещо, което не може да кажем за ПП и ДБ. Те показаха, че за тях тяснопартийните интереси са по-важни - ако ще да се запали държавата, важно е те да надделеят.
Това, което видяхме в петък, не е коалиция. България оттук нататък ще се управлява с максимално широки консенсуси, какъвто в петък видяхме в парламента. Искрено се надявам, че този консенсус ще се разширява и ще обхваща и други политически сили, когато се стигне до законодателството и по останалите текущи въпроси. Нямаме нужда от повече разделение. Вярвам, че новото ръководство на парламента ще демонстрира и новия тон на политическо поведение - на зрялост, мъдрост, спокойствие и толерантност към чуждото мнение. Българските граждани отдавна искат точно това. И ще го видят - ние ще им го покажем!
- За такъв консенсус, стъпил на евро-атлантическа коалиция, призова многократно Бойко Борисов. И сякаш пътят бе прокаран през решението руската посланичка Елеонора Митрофанова да не присъства на тържественото първо заседание на НС. ДБ изглеждаха готови на диалог с вас, но започнаха разминавания - първо през казуса с изслушването на Володимир Зеленски, а и след това още по-категорично около финалното гласуване за председател. Какво се случи?
- Попитайте ги защо избягват разговора с нас! Многократно сме повтаряли, че нямаме никакви спорни въпроси с тях. Ние сме отворени, включително за прословутата съдебна реформа. Те упорито избягват разговор, знаейки, че нямаме нито идеологически, нито същностни противоречия по политическите теми. Не може да казват: “Няма да разговаряме, защото сте ГЕРБ.” Това ме навежда на мисълта, че или не са искрени, или искат да ни кажат нещо друго. Да кажат какво е то. Ние сме отворени за разговор, те го избягват.
- Реални ли са допирните точки между текстове от вашата предизборна програма и тяхната съдебна реформа?
- Мисля, че са чели нашата програма, по-специално частта “Правна реформа”. Не съм чул нито една забележка от тяхна страна. Ние сме запознати с техните виждания за съдебна реформа, които се свеждат до много сериозна реконструкция на ВСС, като заявяват, че целта им е да бъде сменен главният прокурор. Искрено ще се радвам следващите дни юридическите експерти на ДБ да ни запознаят в детайли с вижданията си как точно да стане трансформацията на ВСС и как с това ще се постигне жадуваната от тях промяна в прокуратурата. Отворени сме да го дискутираме, професионално.
- БСП, ГЕРБ и ДПС веднъж вече формираха т. нар. Коалиция на хартиената бюлетина, но не успяха да спечелят необходимото мнозинство в края на миналия парламент. Сега да очакваме ли законодателни промени по посока връщане и на хартиената бюлетина успоредно с възможността за машинен вот?
- От няколко дни представителите на ПП много ясно обявяват, че за тях запазването на 100% машинен вот и недопускането на гласуване с хартиена бюлетина е най-важната битка. По-важна от цената на тока, от инфлацията, от всичко!
Според мен те искаха да взривят парламента още сега само и само да не се стигне до изменение в изборния закон. Тази фанатична ярост, с която една малка група защитава машините, само засилва подозренията към тях. Явно има нещо много важно в тези машини, заради което ПП и ДБ са решени на всичко само и само да не допуснат българите да получат право на избор между машина или хартия. Да не би с машината да се правят манипулации, които са известни само на тях?
Искам да им кажа, че колкото повече те се фанатизират, толкова повече се фанатизират и привържениците на хартиения вот. Тази война ще завърши, като се приемат и двата способа, за да има справедливост. Нали искат справедливост?
Факт е, че мнозинството от избирателите искат да имат алтернатива за гласуване и ние сме длъжни да ги чуем. Иначе избирателната активност ще пада още.
- БСП и ПП отказаха да се отзоват на поканата от ГЕРБ за разговори - чрез медиаторите Соломон Паси и Росен Плевнелиев, около управленски приоритети. Тогава оптимист или песимист сте за реализирането на първия мандат за съставяне на правителство от ГЕРБ?
- Нека не гадаем. Това, което видяхте в петък и което нашите опоненти решиха, че е бъдещата правителствена коалиция, със сигурност не е такава. Не възприемаме и гласуването на ПП и ДБ с “Възраждане” като коалиция.
Това, че политическите сили в парламента започват да разговарят и да намират съгласие помежду си, вече е добро начало. Струва ми се, че ако и към правителството се подхожда със същата нагласа - че трябва да е консенсусно и подкрепено от максимално широк спектър партии в парламента, може да се реализира първият мандат.
Не бива да пренебрегваме съобщенията от финансовото министерство, че сме изправени пред финансова катастрофа. Очакват ни 6% дефицит и 16 млрд. външен дълг. Това са критично важни въпроси, заради които нямаме право да си играем на политически доминации и надмощия. Пред страната има много големи предизвикателства и отговорното поведение, което бе показно в петък, би могло спокойно да се прояви в друга конфигурация, желателно по-широка, за правителство, излъчено с първия мандат на ГЕРБ.
- Ако се стигне до ситуация, в която този консенсус не се постигне, склонни ли са ГЕРБ да направят стъпка назад и да подкрепите правителство с чужд мандат?
- Ако от нас ще се очаква да подкрепяме втория мандат, защо ПП да не подкрепят още първия? Каква е разликата?
CV
Радомир Чолаков е роден през 1964 г.
Завършил е право в СУ.
Бивш главен юрисконсулт, главен секретар и изпълнителен директор на БНТ, както и бивш главен юрисконсулт и административен директор на “Вестникарска група България”
Бил е изпълнителен директор на Съюза на издателите в България.
Депутат в 45-ото, 46-ото, 47-ото и сега в 48-ото НС