Европа е свила покупките на руски петрол с около 60% спрямо нивата преди войната. Същевременно азиатският пазар не поема намалелите към Европа доставки, въпреки че се наблюдава известно увеличение там. А както се вижда цената на петрола се понижава непрекъснато през последните три месеца.
Решението на ОПЕК+ за евентуално намаляване на производството ще стане ясно утре, когато представителите на картела се събират във Виена и може да се очаква някакво краткосрочно увеличение на цената, имайки предвид очакванията за орязване на квотите с около 1 млн. барела дневно. Трябва да се има предвид обаче, че изпълнението на квотите и към настоящия момент изостава и то с повече от очакваното намаление, така че надали това решение ще се отрази сериозно на ценовия тренд на петрола. Най-много да узакони реалната ситуация.
Така че заклинанията, които слушахме последните месеци, че без руските енергоносители Европа и светът са изправени пред безпрецедентна криза не само се оказаха недостоверни, но може да се търси умисъл в тях с цел налагане на кремълските опорки. Няма да има тежка енергийна криза и апокалипсисът явно се отлага, а влизащата забрана за доставки на руски петрол в ЕС, която влиза в сила в началото на декември не се очертава да има някакви негативни последствия върху континента. Ако има изобщо апокалипсис, той общо взето се стоварва бавно и постепенно върху руската икономика и нейното политическо бъдеще. Което е добра новина за света!