Подходът ни е първо да резервираме слотове, след това са доставките през търгове, казва изпълнителният директор на "Булгаргаз"
Искаме да осигурим 2023 година
Още акценти:
До дни пускаме и търг за тръбен газ от ноември до края на 2023 г., за да допълним количества
През август и септември газът беше на висока цена и стигнахме исторически минимум в потреблението
След спиране на руските доставки не е имало търгове, събирали са оферти по имейл
- Г-жо Златева, има ли газ за октомври на тази приятна цена от 240 лв.?
- Да, газ има, осигурен е от трима доставчици. От 1 октомври получаваме цялото договорено количество азерски газ по цената от договора, имаме един танкер и тръбен газ от аукциона на газов хъб “Балкан”, който е на изключително добра цена. Аукционите на газовата борса доказаха, че когато се правят по правилата, постигаме добри цени. Ще успеем да отговорим на желанието на бизнеса максималната пределна цена за тях да е до 250 лв., очертава се да е около 240 лв.
- От 1 октомври се очаква да заработи интерконекторът с Гърция, по който да се транспортират 1 млрд. куб. м на годишна база газ от Азербайджан. Другите количества ги търсите с търгове ли?
- Да, на открити и прозрачни процедури, с ясни условия към доставчици, със срокове и ясни критерии за оценка. Обявихме четири търга - два краткосрочни за ноември и декември, средносрочен - за цялата 2023 г., и стартираме 10-годишния в изпълнение на решението на Министерския съвет за увеличаване на капацитета, който резервира “Булгаргаз” на строящия се терминал при Александруполис. Този търг го стартираме, но той по програма ще приключи към средата на март 2023 г. До дни пускаме и търг за тръбен газ от ноември до края на следващата година, за да допълним количества. Служебното правителство направи изключителни усилия и за стартирането на новата газова връзка, и за увеличения капацитет. Без политическата подкрепа това трудно щеше да се случи.
- Веднага ще ви кажат, че газът от този търг, който ще обявите, вероятно ще е руски. Прави ли ще са?
- Със сигурност мога да кажа, че газът ще бъде търсен през тръжна процедура, където могат да участват различни доставчици. Повечето явяващи се фирми работят с техни доставчици и едва ли можем да кажем какъв е конкретният газ, който ще влиза в България. Давам ви пример с компанията, която ни доставя горивото за септември - тя купува от пет-шест държави. Как можем да кажем каква е молекулата му? Основната цел, която сме си поставили, е да осигурим газ на добра цена. Когато през август и септември той беше на висока цена, забелязахме спад на потреблението. Индустриалните предприятия намалиха ползването, ние проявихме гъвкавост с намаляване на дневните доставки и постигнахме исторически минимум в дневното потребление.
- В търговете за ноември и за декември търсите и слотове на терминалите в Гърция и Турция. Пакетни доставки ли са това?
- Обърнахме се към фирми, които са запазили слотове на терминала при Ревитуса, водят се разговори и с турската страна, но паралелно в двата търга предлагаме фирми, които имат закупени слотове и предлагат природен газ, също да подадат оферти. Ще участваме в търга за слотове на терминала при Ревитуса, очакваме гръцкия оператор да обяви дата, той е за период от 5 г., ние ще участваме за 2023 г. Подходът е ние да осигурим слотовете и след това доставчиците на природен газ да ни оферират количествата. Търгът е така структуриран по месечни количества, че да отговаря на свободните налични капацитети, които ще се предлагат догодина на Ревитуса. Колегите от търговската дирекция детайлно прегледаха свободните количества за съхранение и за регазификация, които ще се предлагат. Ще участваме само за 2023 г., защото от 2024-а са осигурени слотове на терминала при Александруполис, който трябва да бъде пуснат в търговска експлоатация тогава.
- Но до края на годината остават три месеца. Сигурни сте, че ще осигурите газ за това време?
- Да, нямам притеснения. Нашата основна задача е да бъде на приемлива цена. Зависи каква ще е динамиката в борсовия индекс, в момента има успокоение. Засега според последните анализи, които и ние четем, за зимния период се очаква цените да бъдат в обхвата на днешните индекси - 199-207 евро за мегаватчас. Но ситуацията е динамична, не знаем какви събития ще се случат на изток от нас и какво влияние ще имат върху газовите цени.
- Очакваше се, че мобилизацията, която обяви Путин, ще взриви пазара, а това не се случи.
- Не се случи, намаляват индексите. Ако август и началото на септември прогнозирахме цена от 299 евро, в момента котировките са 207 евро. Динамиката е голяма, виждате спад 30% за кратко време.
- С кого сключихте договори за следващата година? “Булгаргаз” е обществен доставчик и има задължения единствено към регулирания пазар. Бизнесът може да си доставя откъдето си иска.
- “Булгаргаз”, освен че е обществен доставчик, има лиценз и за търговия. Сключили сме и сме в процес на сключване на договори с клиентите на регулирания пазар, имаме обвързващо споразумение за купуване на капацитет за клиенти на свободния пазар и допълнително ще сключим договори. Така че “Булгаргаз” ще продължи и през следващата година да бъде надежден и сигурен доставчик както за топлофикационни и газоразпределителни дружества, така и за клиентите ни на свободния пазар.
- Какви са преговорите с “Газпром” - на високо политическо ниво или на корпоративно? Водят ли се, не се ли водят?
- “Булгаргаз” е страна по договора с “Газпром” и между двете дружества има регулярна комуникация, най-малкото по линията на всекидневно изпращане на заявки за следващия ден, на които ние получаваме потвърждение “0”. На оперативно ниво има комуникация, но на този етап нямаме отговор от руската компания за възобновяване на доставките. Казусът е юридически сложен и предвид защитата на българския интерес при евентуален спор ще ми разрешите да се огранича дотук.
- На тема арбитражно дело ли сте вече?
- Не, не сме, но при евентуално бъдещо развитие в тази посока всеки един коментар би могъл да се използва.
- Всички сметки се правят без руски газ, така ли?
- Нашата цел е да имаме сигурни и надеждни доставки, на този етап нямаме потвърждение за възобновяването на руските.
- “Булгаргаз” нагнети ли своя дял природен газ в хранилището в Чирен?
- Преизпълнихме плана, даже нагнетяваме в рамките на септември, купили сме допълнителен капацитет за нагнетяване и през октомври. Към края на септември ще преизпълним с 10% плана, до края на октомври ще качим този процент. Това ни дава сигурност в отоплителния период да покриваме пиковите натоварвания. Доколкото имам информация (хранилището е отговорност на колегите от “Булгартрансгаз”), ще изпълним изискването на ЕК за 80% нагнетяване в газохранилищата в Европа.
- Много приказки се изговориха от политици за преустановяване на доставките, за купуването на газ, за посредници и т.н. Вашите проверки какво показаха - основателно ли бяха спрени доставките?
- В момента има образувано досъдебно производство в Националната следствена служба. “Булгаргаз” предостави отговори на всички въпроси, обхващащи периода след прекратяване на доставките от “Газпром” до края на юли. След като поехме ръководството на дружеството, мисля, че показахме за един месец разбирането ни за осигуряване на доставките, за публичност и прозрачност при тръжните процедури. Не се ограничаваме да осигуряваме газ месец за месец, хоризонтът ни е малко по-дълъг, да осигурим газовите доставки до 2023 г. За изминалия период не е имало обявяване на търгове. Независимо каква е била доставката - дали на тръбен, или втечнен газ, комуникацията е ставала посредством имейли с потенциални доставчици, практика, която беше преустановена. Не искам да влизам в детайли, защото текат досъдебни производства. Нашият подход е по-различен. При средносрочните и дългосрочния договор първо осигуряваме слотове и след това са търговете за доставки. Краткосрочните търгове са газов хъб “Балкан”, практиката показва, че тези аукциони постигат добри отстъпки, което се отразява и на цената, която “Булгаргаз” подава към КЕВР. Ползите се прехвърлят изцяло върху потребителите.
- Не можахте ли да осигурите слотове за седемте танкера?
- Когато встъпихме в дружеството на 22 август, срокът за потвърждаване на офертите беше изтекъл, ние помолихме американския доставчик за отсрочка. За да потвърдим доставките от първите три танкера, другите четири са опция, трябваше да предоставим писмено потвърждение за осигурени слотове. Единственото писмено потвърждение, което е от 22 август, в първия работен ден на новото ръководство, беше от турската компания “Боташ” за осигурен слот през октомври. Първата официална писмена комуникация с тази компания датираше от 4 август след като служебното правителство беше встъпило в длъжност. На база на този мейл от 4 август, и след посещението на министъра на енергетиката в Турция, на 22 август получихме потвърждението от “Боташ”. Така че бяхме в състояние да потвърдим един-единствен танкер за октомври. Нямахме физическа и времева възможност да осигурим слотове за другите 6 танкера.
Този единствен танкер в началото на октомври ще пристигне и ще бъде разтоварен. Това беше една от причините да започнем подготовка както за осигуряване на достатъчни обеми дългосрочни слотове на Александруполис, както и решението на служебното правителство за удвояване на резервирания капацитет, за да имаме сигурни 10 600 000 мегаватчаса капацитет, което е около 1 млрд. куб. м. Направихме необходимото “Булгаргаз” да участва в търга на терминала при Ревитуса. Допитахме се до оператора ДЕСФА дали се пускат допълнителни слотове за ноември и декември, оказа се, че те са само към компании, които вече са с резервиран капацитет. За ноември и декември имаме опция и за фирми, които имат слотове и могат да се комбинират с доставчици. Но подходът е изцяло обърнат - първо осигуряване на слотове за съхранение и капацитет за регазификация и след това преговори с доставчици за обвързващи оферти.
- И така те отшумяха, а цената им е била добра, нали?
- В микса винаги втечненият газ е най-скъпият. За октомври другите две доставки - азерският и от търга на газов хъб “Балкан”, ще бъдат с по-добри ценови показатели от този на американската компания. За нас е важно така да договорим следващите количества - за 2023 г. и дългосрочните, че да комбинираме с ниските нива на азерския доставчик и да имаме изключително атрактивна цена на българските потребители.
- Бившият вицепремиер Асен Василев реагира в петък - какви дългосрочни договори в енергийна криза с високи цени. Прав ли е?
- Дългосрочният договор ще бъде сключен през март следващата година. И при положение че имаме резервиран капацитет за 10 г. на терминал, който се очаква да влезе в експлоатация от 1 декември догодина, да чакаме ли? “Булгаргаз” вече е издал банкова гаранция, имаме и финансов ангажимент. Един дългосрочен търг се планира от една до четири години по-рано. В нашия случай стартирахме процедурата след удвояване на капацитета, подписахме споразумението с “Газтрейд” и обявихме процедурата при вече осигурен капацитет. Ако не обявим търг, ще бъдем обвинени в безотговорност и безстопанственост.
- Отваря ли се пазар с Турция, с държавната компания “Боташ”?
- За всеки един танкер се водят разговори с турската компания за осигуряване на слотове.
- Турски компании могат ли да се явяват за търговете?
- Ако отговарят на условията.
- Четох, че има условия фирмите да са почтени, извън санкции, с банка с репутация и т.н.
- Тази анкета - опознай своя клиент, е световна и европейска практика, “Булгаргаз” я изготви за първи път. Правим го, защото през последния месец имахме различни екзотични оферти. За нас е важно фирмата, която ще участва в търга, да има освен история и опит в доставките на втечнен природен газ.
- Преди имало ли е търгове?
- Доколкото знам, “Булгаргаз” е провеждал един търг през 2020 или 2021 г. След спиране на руските доставки не е имало търгове, събирали са оферти по имейл.
- Какво е финансовото състояние на компанията, какви са дълговете на топлофикациите?
- Най-големият длъжник ни е столичната топлофикация, за нея трябва да се намери трайно и устойчиво решение, за да може тя да погасява задълженията си, които надвишават 460 млн. лв. Надявам се да има решение в кратък срок, защото при тези цени на природния газ само след първия месец в зимния сезон общите задължения ще скочат с 300 млн. лв. и това са парични ресурси, които “Булгаргаз” не би могла да компенсира краткосрочно. Знаете, че получихме 800 млн. лв. държавен заем, за да платим авансово доставки на природен газ. Това, което сме заложили в тръжните процедури, е да може да планираме и управляваме по-добре паричния поток, за да няма струпване на плащания като в края на август, когато трябваше да разплатим 1,3 млрд. лв. Имаше плащания за два и половина месеца доставки, които се бяха концентрирали в 15 дни. Всичко сме разпратили, компанията няма просрочени задължения, няма задължения към бюджета.
- Случи ли се вече прихващането на 680 млн. лв. помощи за “Топлофикация София” от “Булгаргаз” и БЕХ?
- Подписахме тристранно споразумение всички плащания, които “Топлофикация София” ще получава от фонд “Сигурност на електроенергийната система”, 80% ще постъпват в сметката на “Булгаргаз”, 20% в сметката на БЕХ, но това е разсрочено за една година и е за малка част от задължение