България се откроява с устойчивост на фона на общата европейска енергийна криза
“Временно...” Забелязвате ли как тази дума стана неделима част от речника на западните политици в последните години?
Първо печатането на пари беше “временно”, после ковид мерките бяха “временни”, след това инфлацията беше “временна”...
Накрая сериозно по темата за “временното” отваряне на десетки въглищни тецове в Германия:
Първо, “временното” ще трае поне до 2026 г., когато може да се очаква глобалният пазар на втечнен природен газ да получи малко повече доставки.
Второ, те хубаво ще отворят въглищните тецове, но имат ли идея откъде ще дойдат въглищата за тях, при положение че спират вноса от Русия? Защото глобалният пазар на въглища е точно толкова стегнат, колкото и газовият.
А “Мини Марица-изток”, колкото и да бачкат, не могат да задоволят и цяла Германия
Трето, къде е Грета? Довчера всички решения на най-високо политическо ниво на Запад се вземаха само според нейните наставления. Какво ли мисли тя за “временното” пускане на десетки въглищни тецове в Германия и още два пъти повече в останалите страни в ЕС? Или и Грета беше “временна”?
Европейската енергийна катастрофа все повече се задълбочава: въглищна Полша обикаля да търси вносни въглища, за да покрие огромната дупка, която остава след спирането на вноса от Русия.
Ядрена Франция се чуди как да закърпи огромен брой аецове, които през последното десетилетие остави декапитализирани и неподдържани в чудене накъде да завие енергийно.
Газова Германия директно си признава, че умира права, ако газът от Русия спре, чуди се как да върне обратно в строя старите въглищни тецове и да подкара на мазут топлофикациите.
Списъкът може да бъде продължен с още много примери. На този фон на европейска некадърност една държава се откроява със сравнителна устойчивост и сигурност и тя е... БЪЛГАРИЯ.
Ние не само че имаме предостатъчно ток за себе си, а
вече една година непрекъснато изнасяме към всеки наоколо
А вече даже и лигнитни въглища изнасяме, което само показва колко зле са съседите!
Не зависим чак толкова от газа, а и вече имаме достатъчно свързаност, за да внесем (не от “Газпром”) малките количества, които ни задоволяват.
Мисля, че трябва да си дадем сметка за това.