До 1 декември държавата трябва да одобри плана му за управление
Адмирации за моите съграждани - възстановихме мелницата със свои средства, реставрираме Етнографския музей, няма търговия по алеите, казва кметът на града
България е член на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО и трябва да е пример за спазване на сроковете
Осем от най-големите ни специалисти по недвижими паметници на културата са обсъждали статута на Несебър като паметник на културата в онлайн разговори с представители на ЮНЕСКО и ИКОМОС на 19 април във Френския културен институт.
Всички те - проф. Тодор Кръстев, проф. д-р Йорданка Кандулкова, Мирослава Петрова, Петър Петров, арх. Бойко Кадинов, Габриела Семова и др., са членове на работната група от експерти, събрала се на дискусията “Промяна на закона за културното наследство - изменения и допълнения”. Морският град е част именно от тази тема.
“Ситуацията е критична. Търпението на международните институции, които отговарят за световното недвижимо наследство е изчерпано. От Министерството на културата отговориха, че са готови да подкрепят предложенията на ЮНЕСКО и ИКОМОС, когато му дойде времето. Всъщност разговорите продължават вече 11 години. Парламентарната комисия не е забравила проблемите и обеща да даде зелен коридор.”
Това обясни арх. Бойко Кадинов, бившият вече зам.-министър на културата, който подаде оставка преди 2 седмици. Сред мотивите му беше и проблемът с Несебър. Кадинов е сред членовете на работната група. По думите му Несебър може да се превърне в Слънчев бряг 2.
“Казах го, когато си подадох оставката - не мога да бъда зам.-министър на некомпетентността да се оцени какво съкровище имаме, на безвремието и на непрофесионален закон. Завърнах се в ателието - за есента ще издам книга с мои проекти, но няма да се откажа от битката за Несебър. Пък да го кръщават поредния Слънчак... Струва си да няма там багери, трактори, да има там нещо, за което Европа ни цени”, каза Кадинов.
В края на март кметът на Несебър Николай Димитров изпрати писмо до министъра на културата Атанас Атанасов. С него му напомни, че държавата трябва да актуализира Плана за опазване и управление на Стария град.
Тази процедура се изисква от ЮНЕСКО - световната организация е дала срок докладът да бъде пратен до 1 декември. Планът за управление на Стария град е от 2011 г. и изисква да бъдат направени промени по него. Досега по различни причини, независещи от местната администрация, стратегията не е била парафирана от държавата.
“До крайния срок остава малко време, а работата е много. Въпреки че на държавно ниво още няма разписани правила за управление на тази историческа ценност, общината съумява да опази и да развива Стария град, съхранявайки автентичния му облик в синхрон с модерните времена.
Материалът по плана е много обемист - стотици страници. Това е цяла стратегия за развитието на Стария Несебър. Каквото се изисква от нас, сме го пратили, но последната дума е на държавата”, казва Николай Димитров.
Ето още от позицията на кмета на Несебър по казуса.
- Г-н Димитров, въпреки войната и кризата в Несебър се работи по много дейности по различни проекти, които ще преобразят града. Какво ще се открие преди сезона?
- Реставрираме един от символите на града - вятърната мелница на провлака към Стария град, и до началото на сезона тя ще бъде готова и за първи път ще бъде отворена за посетители. Възстановяваме я с наши средства, тъй като програмата, по която кандидатствахме за финансиране, се забави много.
Пред подписване сме на договор за реставрация на Етнографския музей, а по програма “Красива България” след края на учебната година започваме саниране на филиала на училище “Любен Каравелов”.
Подготвяме и подмяна на настилката на централната ул. “Месамбрия” с каменна като на останалите улици.
Вече връщаме автентичния вид на световната ценност, какъвто е град Несебър. Догодина ще честваме неговата
40-годишнина от включването в ЮНЕСКО
- в списъка на градовете със световно културно наследство.
През годините направихме много за съхранение на културното наследство на полуострова.
По плана за управление на Стария град сме изпълнили всички предварителни и спешни предписания - синхронизирахме рекламата, унифицирахме в един цвят чадъри, сенници, каквито са изискванията.
Премахнахме алейната търговия, за което изказвам моите адмирации към съгражданите за проявеното разбиране.
Сами си свалиха дървените сандъци от фасадите и не се наложи нито веднъж административно да премахваме нищо. Хората разбират каква е отговорността да живееш в град, който е част от световното културно наследство. И държавните органи помагат. Визията на Стария град придоби европейски вид, което се усеща с всяка изминала година.
- Един от проблемите в Несебър е, че трябва да се направи актуализация на Плана за управление и опазване на Старинния град. Докога е срокът и от кого зависи приемането му, преди да бъде внесен в ЮНЕСКО?
- До 1 декември планът трябва да се процедира в Министерството на културата и да се одобри от Министерския съвет.
Всичко, каквото се изисква от общината като информация, е подадено, за което има съответните документи с входящи номера.
Знам, че в министерството са затрупани с работа и затова на 29 март пратих писмо до министъра на културата, за да напомня, че ни остават 8 месеца.
Все пак Несебър освен национално е и световно богатство и не можем да си позволим да изпускаме срокове. Защото с актуализацията на плана държавата се явява един вид гарант за опазване на Стария град, както е декларирала с приема на Несебър в ЮНЕСКО през 1983 г. - единственият град в България под закрилата на световната организация.
- Какво се случва, след като се приеме актуализацията на плана?
- Трябва да се направи подробен устройствен план за Стария град, въпреки че там отдавна не се строи нищо, нито се надстроява.
Този план за управление е стратегия за опазване на архитектурно-историческите резервати, който се изисква по Закона за културното наследство и по изискването на Комитета за културно наследство към ЮНЕСКО.
През годините са правени различни препоръки, които сме изпълнили. Сигурен съм, че държавата в лицето на Министерството на културата ще направи
всичко възможно, за да спази сроковете,
за да нямаме после на следващите сесии и мониторинги забележки, което не е добре за имиджа на Несебър.
- Категоричен сте, че с приемането на плана нищо няма да се промени във визията на Стария град.
- Това, което е заложено в този план, ние сме го изпълнили. Административно той трябва да влезе в сила.
Старият град вече има съвсем различен облик благодарение и на отговорното поведение на нашите съграждани.
Постоянно имаме мониторинги,
като последният беше през 2019 г. При нас нищо не се прави на парче, а се съгласува до най-малки подробности за запазване на Стария град като цялостен ансамбъл с прилежащите му територии.
Например в новата част на града в буферната санитарно-охранителна зона към Стария Несебър планираме изграждането на начално училище с голям паркинг и филиал на археологическия музей, в който ще бъдат експонирани находките от т.нар. некропол, където сме инвестирали стотици хиляди левове.
За да се случи тази инвестиция, сме изготвили оценка за въздействие върху световната ценност - в случая полуострова. Тя е преведена и съгласувана с експерти от Комитета за световно наследство и вече е подадена за одобрение от Националния институт за недвижимо културно наследство.
След като бъде одобрена и разписана от Министерството на културата, ще я внесем
в централата на ЮНЕСКО в Париж
Такава оценка правихме и за модернизацията на рибарското пристанище, за да кореспондира с визията и управлението на Стария град. За нас е важно
институциите - държавни и общински, да работят в синхрон, особено когато става дума за опазване на световна историческа ценност като Стария град.
- Какво ще се случи, ако държавата не разпише навреме плана за Стария град?
- Може би ще има допълнително наблюдение, но нещата вече опират и до въпрос на чест. От ноември България вече е една от 21-те страни в Комитета за културно наследство към ЮНЕСКО и не може да си позволи да дава лош пример.
Не трябва да има пропуски в съгласуването и процедирането на Плана за управление и опазване на Старинен Несебър. По Закона за културното наследство държавата трябва да изготви плана, а общината го подпомага като логистика, нормативни наредби и информация. Ние
много от мерките сме ги свършили
предварително, но има и други, които трябва да се приемат. В края на краищата последната дума е на държавата.
- Какво подготвяте догодина за 40-годишнината от приемането на града в ЮНЕСКО?
- Ще изненадаме всички, които обичат Несебър.
- Когато турист влезе в Стария град, признава, че е попаднал в “друга България”. Ласкае ли ви това определение?
- Разковничето е в детайлите. Нещата опират до ценностна система и отговорност към една такава световна забележителност, каквато е Старият Несебър.
- Заради строгите изисквания за опазване на културно-историческото наследство ли не задвижихте изграждането на делфинариум в Стария град?
- Това нямаше как да се случи, а и не беше икономически рентабилно. Два делфинариума - единият във Варна, за България са много.
Горд съм, че опазихме тази част на града,
като я облагородихме със спортни и детски площадки, зона за отдих и вече полагаме нова настилка на крайбрежната улица.
- Във време на криза как се управлява такова културно-историческо наследство, когато разходите за социални и други битово-комунални дейности се увеличават?
- Не е лесно. Всичко е въпрос на координация и екипност, на сътрудничество между община и държава. Трудно е, когато цените на строителните материали постоянно скачат и контрагентите се отказват от обществените поръчки, но намираме решение.
Не лишаваме хората от нещо за сметка на друго
- Какъв сезон ще има?
- Има резервации на пауза, но ние сме гъвкави и като видим, че на даден пазар нещата не вървят, пренасочваме рекламата към друг. Въпросът е, че понякога сами си вредим на имиджа.
Давам примера с мините в Черно море. Създаде се истинска истерия от медиите около тях. Това повлия много на резервациите.
В нито една държава това не беше направено - ако има национален интерес, какъвто е туризмът, той трябва да се отстоява.
В Черно море мини няма - има риба и чисти води
заради пречиствателните станции, които се изградиха. Аз съм оптимист за сезона - поддържаме контакти с бившите соцстрани и смятам, че ще дойдат много туристи от Полша, Унгария, разчитаме и на вътрешния пазар.
Очакваме също и англичани. Може би някои от фестивалите, които също са туристически продукт, ще бъдат в по-малък формат, но съм сигурен, че ще посрещнем доста туристи през лятото.
Всички ремонти ще приключат до началото на сезона, а още на Великден ще се усети напливът на туристи и от Румъния.
Затова всеки ден работим за опазване на културно-историческото наследство в Несебър, което е световна ценност, и това се оценява от туристите.