Сред идеите ни са: таван на някои стоки от първа необходимост, необлагаем минимум и преизчисление на всички пенсии, казва шефът на групата на "БСП за България" в парламента
Още акценти от интервюто:
Внасяме промените в Изборния кодекс сега, за да се спре с практиката правилата да се променят 1 месец преди избори
Ако Каримански получи подкрепа от ГЕРБ и ДПС, трябва да се каже публично какво стои зад нея
Ако все пак някой реши и българското правителство изпрати оръжия на Украйна, БСП ще напусне коалицията
Имаме ясно споразумение със законодателни инициативи, а други предложения като нашето за Изборния кодекс или на колегите в Закона за здравето - те трябва да намират по-широка подкрепа в парламента. Това са нормални неща и така би трябвало да функционира една коалиция, било то с търкане и скрибуцане
- Г-н Свиленски, готви ли се БСП за предсрочни избори, както от ДБ разчетоха предложението за връщане и на хартиената бюлетина?
- Няма такова нещо. Внасяме го сега, защото Изборният кодекс трябва да се поправя не 1 месец преди избори, каквато бе практиката досега, а доста по-рано. Така и избирателната комисия, и хората ще са готови, а не в последния момент да им се сервират нови правила. 3 г. преди парламентарни избори и 1,5 г. преди местни е достатъчно рано да се разгледа Изборният кодекс и след това да не се пипа. Част от промяната, която трябва да се случи в държавата, е именно това - да не се пипат правилата за избори непосредствено преди тях.
- Връщането на хартиената бюлетина не се подкрепя от партньорите ви. На какво разчитате?
- Законопроектът беше обсъден и на лидерски, и на експертен коалиционен съвет. Партньорите ни заявиха своята позиция и тя е преди всичко за машинно гласуване, а част от тях са и за електронен дистанционен вот.
В коалиционното споразумение ясно е разписан регламентът за внасяне на законопроекти, когато няма подкрепа от съответния експертен съвет. Партньорите ни са уведомени за това наше решение, което бе одобрено на последното заседание на 50-ия конгрес. Няма пречка такъв законопроект да бъде внесен и ако той намери подкрепа в парламента, ще види бял свят. Целта на промените е повишаване на избирателната активност. С въвеждането на машините се премахнаха недействителните бюлетини и се облекчи процесът за излизане на крайните резултати, но хората се уплашиха или подходиха с недоверие към този вот. Затова искаме да им дадем избор - с хартия или с машина.
- За да минат промените ви обаче, ще трябва да разчитате на гласовете на опозицията - ГЕРБ и ДПС?
- Не гледаме на тях като на гласовете на ГЕРБ, ДПС, “Възраждане” или на който и да е друг, а като на представителност на депутатите от всички групи. И съм убеден, че такива може би ще има и от ПП, ИТН и ДБ. Не вярвам партиите да вземат решение как да гласуват по тази тема. Това не е ляв или десен проект, не е на БСП, а е законодателно намерение за повишаване на избирателната активност.
- Ако бюлетината бъде приета само с гласовете на БСП, ГЕРБ и ДПС, няма ли веднага да бъдете нарочени за създаване на нова коалиция?
- Не. Това не е тема за управленска коалиция. Има закони, които не касаят управлението и взаимоотношенията по линията опозиция - управляващи. Има закони, които засягат всички българи, независимо дали техните представители в политиката са в опозиция, или в управлението.
- БСП беше сред радетелите на машините, за да се спрат така купеният и корпоративният вот...
- Да! Аз най-много съм защитавал машинното гласуване, защото на местните избори през 2015 г. имаше 600 хил. недействителни бюлетини. Бяхме свидетели, че ГЕРБ не можеха да печелят избори, без да има подправени протоколи. Единственото разумно решение тогава беше именно въвеждането на машинен вот. И откакто има такъв, ГЕРБ не е печелил избори.
- Какво промени позицията ви сега, че връщате хартиената бюлетина? Ниският резултат на БСП ли?
- Оставете резултата на БСП! Да, това има отношение към резултата на БСП, но тук става въпрос за избирателната активност като цяло. Много бяха факторите, които отблъснаха хората да отидат на избори миналата година, но казусът с машините също оказа влияние, защото много хора имаха своите притеснения.
- Казахте, че не внасяте промените в ИК с нагласата за предсрочни избори. Но като гледаме какво се случва в коалицията, май те все повече наближават. Много са темите, по които не можете да се разберете с партньорите си, блокират се много решения...
- Много не. Засега само темата за БНБ намира силни противоречия вътре в коалицията.
- Но БНБ се обвързва и с други теми. Явно, докато не се реши БНБ, няма да тръгне пазарлъкът за другите постове, така ли?
- Решенията вървят едно след друго - органите и регулаторите с изтекли мандати са над 12. Това са затлачени решения, защото цяла година се занимавахме с избори. Сега всички са на дневен ред, при това в ситуация с енергийна и ценова криза, имаме война, трябва да се вземат решения за подпомагане на гражданите и бизнеса. Така че наистина трябва да се подобри диалогът в коалицията.
Ако нарушената комуникация бъде оправена, няма да стигаме до ситуацията с двама кандидати за БНБ, нито до решението за узаконяване на поръчаните ремонти от ГЕРБ, но необезпечени финансово и юридически. Когато подобрим комуникацията, всички тези неща ще бъдат подредени и коалицията няма да има проблем да функционира. Има ясно записано споразумение със законодателни инициативи и ако те се спазват и изпълняват, трябва да бъдат постигнати и целите. А други предложения - като нашето за Изборния кодекс или на колегите в Закона за здравето, трябва да намират по-широка подкрепа в парламента. Това са нормални неща и така трябва да функционира една коалиция, било то с търкане и скрибуцане. Но това не дава основание да си мислите, че предстоят предсрочни избори и че коалицията няма възможност и компетентност да управлява. Нека напомня, че в 44-ото НС всеки ден отивахме на работа с мисълта, че е последен. Пък то изкара 4 г.
- Как ще разсечете възела за БНБ? Явно е, че Каримански отива на гласуване в пленарната зала.
- От това, което следя по медиите, вероятно той ще получи подкрепа от опозицията, тъй като нито ДПС, нито ГЕРБ са казали категорично, че не приемат кандидатурата му. Те дават уклончиви отговори, което ни дава основание да мислим, че на тази основа може да бъде избран управителят на БНБ. Най-лошото ще бъде, ако зад такова гласуване има и задкулисни договорки, което вече би било проблем не само за коалицията, но и за БНБ като институция.
- Каква ще е позицията на БСП?
- Против.
- Какво визирате под “задкулисни договорки”? Парите за пътища или...?
- Не казвам, че има такива договорки, а че ще е проблем, ако ГЕРБ и ДПС дадат подкрепа, без да кажат публично какво стои зад нея.
- А какво ще се случи с парите за пътищата?
- Съжалявам, че тази тема се смесва с БНБ или други закони. Тук става въпрос за доста спорно решение, а в същото време всички сме наясно, че ремонтите на пътищата трябва да започнат да се случват. Имаме казус с едни незаконни възлагания от ГЕРБ и предишното управление, в пъти надвишаващи отпуснати средства по договори, едни аванси, раздадени абсолютно неоснователно, срещу които не е свършена никаква работа. И затова сега се иска санкция на парламента. Ако парламентът вземе такова решение, целият процес трябва да бъде много стриктно наблюдаван, защото правим прецедент, след който всяко министерство или субект, който прави обществени поръчки, може да започне да иска от парламента да узаконява действията му. Затова трябва много внимателно да се консултира казусът с всички ограни.
Разбирам колегите и от АПИ, и от МРРБ, които са притеснени - те много добре знаят, че който подпише такъв договор, директно влиза в челен сблъсък с прокуратурата. Не знам обаче дали решението на парламента ще омекоти този сблъсък, или ще го хвърли в друга плоскост на обсъждане. Между другото, тази работа, за която претендират, фирмите са я свършили. Въпросът е защо им е поръчано нещо, за което няма пари и което в пъти надвишава размера на сключения договор.
- Този проблем предизвика протест. А миналия петък за първи път министър оглави протест срещу собственото си правителство.
- Протестите в България станаха много интересни. Преди 2,5 г. същите тези фирми протестираха срещу БСП, тогава опозиция, когато поискахме да бъде извършена проверка на качеството на строенето на магистрали. Сега министър застава начело на протест срещу правителството. Тези протести не решават проблемите, както искаме всички.
- След всички проблеми в коалицията остава усещането, че ИТН първи ще я напуснат. Вие имате ли такива подозрения?
- Може би има някакви проблеми в коалицията, но на техния фон проблемите в държавата са много по-важни. И не вярвам колегите от ИТН да излязат, тъй като те вече веднъж платиха цена за това, че осуетиха съставянето на правителство миналата година, когато имаха възможност да го направят. И видяха как избирателят наказва тези партии, които не поемат отговорност. Сегашната ситуация е подобна - тази партия, която остави държавата без правителство и я хвърли в предсрочни избори по време на такива кризи, ще получи отново знак от избирателя, който няма да ги удовлетворява.
- Има ли вариант за друго мнозинство и правителство в рамките на този парламент?
- Като гледам конфигурациите и заявените позиции досега - не.
- Кабинет на националното спасение от системните партии - БСП, ГЕРБ и ДПС заедно?
- БСП и ГЕРБ няма как да бъдат заедно. Едно от основните ни обещания беше да отстраним порочния модел на ГЕРБ. А и най-висшите органи и на БСП, и на ГЕРБ ясно са заявили позиция по този въпрос.
- БСП е против, но какво ще стане, ако парламентът гласува решение да се изпрати оръжие на Украйна?
- Първо, не вярвам да се стигне до такова гласуване. Второ, ако се стигне, не вярвам то да бъде да се изпратят оръжия. Всички партии преди седмици декларирахме, че искаме бързо прекратяване на войната и дипломатическо решение. Няма как това да стане с изпращането на оръжие. Ако все пак някой реши и българското правителство изпрати оръжия, патрони, ракетни установки - БСП няма място в това правителство. И съответно ще напусне коалицията.
- Същата е позицията ви и за Северна Македония, значи много камъчета могат да обърнат колата?
- Да, същата е позицията ни и за Северна Македония. Когато имаш ясни и последователни позиции, лесно вземаш решения.
- Има ли ангажимент от премиера за сваляне на ветото за Северна Македония до юни, както се твърди?
- Не съм чувал от негова страна да има поети ангажименти. Усещам в европейските ни партньори желание за ускорено започване на преговорите на РСМ, но то не кореспондира с действията на Скопие по изпълнение на договора. Така че не виждам реално възможност това да се случи по-рано, без да се нарушат договорът и декларацията на парламента. А нарушаването им пак ще доведе до това, за което говорихме - напускане, но този път на повече от една партия от коалицията. Затова смятам, че това няма как да се случи, независимо от цената. Чу се, че ЕС залага плана за възстановяване срещу ветото на Северна Македония, но тези неща не трябва да бъдат смесвани. За нас националните интереси са над тези на другите държави и трябва да ги отстоим и в случая.
- Започвате разговори с партньорите за актуализацията на бюджета. Предлагате таван на някои цени, необлагаем минимум... Кое от тези ваши предложения очаквате да се приеме?
- БСП предлага пакет от антикризисни мерки. Те не са леви или десни, а национални и би трябвало да бъдат подкрепени или най-малкото обсъдени от по-широк кръг специалисти. Това включва налагане на таван на някои от цените в малката потребителска кошница и на енергоносителите. Това се случва и в други европейски държави и не са рестриктивни мерки, а такива, които да подпомогнат гражданите. А разликата между наложения таван и реалната цена да бъде компенсирана от нарочно създаден фонд, за да не бъдат ощетени и фирмите производители.
- Таван на кои продукти искате?
- Предстои да бъде обсъдено, но това са стоките от първа необходимост - олио, зърно, хляб, яйца и т.н. Също и енергоносителите.
Предлагаме и диференцирана ставка на ДДС на цените, които се регулират - горива, лекарства, за да има гаранция, че това автоматично ще се отрази върху крайната цена.
А въвеждането на необлагаем минимум в рамките на минималната работна заплата ще е пряка помощ за всеки българин.
- Това бяха ваши предложения в предизборната кампания, но те не залегнаха в коалиционното споразумение. Кое ви навежда на мисълта, че партньорите ви ще ги приемат сега?
- Тогава нямаше нито енергийна криза, нито бензинът беше 3 лв. И се надявам тези фактори, които в момента притискат икономиката и държавата, да убедят партньорите ни, че в момента имаме нужда от такива антикризисни мерки. Те са пряко насочени към всеки българин и съответно към фирмите и бизнеса, които произвеждат такива стоки.
- Откъде ще се намерят средства?
- Уравнението за първото тримесечие и пронозата за второто дават основание да се смята, че държавата ще може да разполага допълнително с от 2,5 до 3 млрд. лв., което е в рамките на тези мерки. И от 1 юли, ако се приеме предложеното от нас преизчисление на пенсиите, ще отговорим адекватно на очакванията на хората.
- Какво ще последва, ако партньорите ви не приемат предложенията?
- Ако не бъдат приети, българите ще получат по-малко пари, цените ще бъдат по-високи, горивата също. А резултатът в крайна сметка ще го получим всички ние на изборите, когато и да са те. Когато управляващите не се справят и не реагират адекватно на проблемите на хората, получават и своята оценка. Надявам се да не стигнем дотам, а да решаваме проблемите, за да получаваме добри оценки от избирателите си.
- А възможно ли е да напуснете коалицията, ако не се приемат тези ваши предложения?
- Това може да доведе до напускане на цялата коалиция.
- Предсрочни избори ли визирате?
- В крайна сметка хората имат едно ниво на търпимост, което невинаги съвпада с 4-годишния цикъл на Народното събрание.
- И ако не им се помогне сега в кризата, смятате, че са възможни предсрочни избори?
- Възможни са. Когато едно правителство не се справя и не погледне адекватно на проблемите, хората не стоят със затворени очи и ще се произнесат по това бездействие.
ВИЗИТКА:
Роден на 9 октомври 1970 г. във Велико Търново
По професия е строителен инженер
Беше два мандата общински съветник в София от БСП
Пети мандат депутат от БСП, избран от 24-и МИР - София
Член на Националния съвет на БСП
Наследи Корнелия Нинова като председател на групата на левите депутати в този парламент