"Доброто увлича, а мечтите трябва да се показват всеки ден. Това е най-ценното за "Достойните българи". Това каза издателят на вестник "24 часа" Венелина Гочева в предаването "Малки истории" на БНТ. (Гледай видеото тук)
От 19 г. вестник "24 часа" дава тази награда за делата на онези наши сънародници, които са ни накарали да се чувстваме горди, че сме българи. Това са хора, които помагат без корист, спасяват живот, щедро даряват, градят безвъзмездно и отстояват справедливи каузи. Част от тях всяка година влизат в редиците на наградените в инициативата на “24 часа” “Достойните българи”. Преди малко повече от месец за поредна година на тържествена церемония наградихме достойните българи на годината.
През тези 19 г. успяхме да заразим и колегите да показват и пишат за доброто. Опитваме да спрем негативния тренд на омраза между хората, на това че част от тях искат да спрат успеха на другия. Успяхме да разказваме истории за доброто и да даваме надежда. Преди 19 г. най-вълнуващата история бе на съпруг, който номинира жена си. Тяхното дете се разболява от левкемия, а тя търси средства за лечението му, но успява да събере пари за още три деца. Преди няколко години се опитахме да намерим това семейство, но то вече живее в чужбина. Вече сме разказали над 812 истории, но зад тях има много хора. Миналата година героите бяха в бяло - лекарите, които неуморно се бореха срещу пандемията, а после наградата бе за учителите, които успяха да преведат учениците през онлайн обучението, каза Венелина Гочева.
Ясен Цветков е лекар по професия, но и доброволец по призвание. Той е един от "Ангели за България" - доброволци, които обединяват енергията на българи в чужбина за добри каузи в България. Те бяха отличени като "Достойни българи". "Енергията на доброто се акумулира в хората. То е заразно, дори хората в чужбина се опитват да помагат. С добрия пример нещата ще се променят, няма как да стане за ден, но добрият пример увлича и променя обществото. Дълбоко в себе си вярвам, че българинът е добър и има много енергия за добрини. За да си доброволец трябва да си малко луд, но всеки с с голямо сърце може да помага. При нас има шофьори, политици, адвокати, но те забравят кои са и обединяват усилията си в нещо полезно. Съдбата връща и доброто, и лошото, каза Ясен.
Добрината увлича, това е най-ценното, каза Гочева.
Адвокат Веселин Анестиев е доброволец в COVID отделение по време на пандемията. "Не мисля, че трябва да има доза лудост, за правиш добро, но трябва да има намерение и вяра, че нещата могат да се получат", каза той. Спонтанно взема решението да е доброволец.
Била съм в тежко състояние в ковид отделение и знам с каква надежда болните гледат на хората, които влизат в отделението. Те не могат да ги разпознаят, защото виждат само очите им. В болницата, в която бях, доброволците бяха студенти, но и сега поддържам връзка с тях. Знам какъв е бил страхът им от болният в леглото, но и надеждата на болните към хората, които отварят вратата, разказа Венелина Гочева.
"Има нещо безценно, дори в тази ситуация. Няколко пъти с периферното си зрение видях как възрастни и умиращи хора се молят за моето здраве, а не за своето. Това усещане е безценно, тази благодарност не може да се замени с нищо друго. В началото по-често сънувах ситуациите в отделението. Травмиращо е да видиш смъртта в очите на човек", каза адвокатът. Обясни, че е разследвал над 100 досъдебни производства на пътни инциденти от Бургас до Слънчев бряг, но човек не може да свикне с угасването на живот. Майка му се разплакала, а дъщеря му дори поискала да отиде като доброволка в отделението. Но и днес възрастни хора му благодарят за добрината и дори му носели дребни почерпки.
Гордея се, че съм част от "Достойните българи". Аз работех с две прекрасни медицински сестри Ирена Александрова и Таня Йолова. Последната е на 79 г., но все още работи доброволно без да получава и лев. Ирен пък е 24 г. и чака първото си дете, но доброто обединява хората. Всеки човек, независимо какъв е, има капка доброта в сърцето си. Нека всеки я използва по най-рационален начин и да си помагаме взаимно. Не ваксините, лекарствата и мерките ще ни спасят от пандемията, а добротата между хората, каза още адвокатът.
Това, което видях в болницата е, че липсва средното поколение. Имаше млади хора и лекари над 70 г. Оказа се, че дребна промяна в Закона пречи на доброволците, които са 4-5 курс да бъдат назначени като санитари, се назначават незаконно като болногледачи. През последната година се изредиха няколко парламента, които се занимаваха с куп излишни неща, а нещо, което ще спаси живот остава на заден план. Втора година се опитваме да променим това заедно с акад. Лъчезар Трайков, ректор на Медицинския университет, каза Венелина Гочева.
28-годишния куриер Вартан от Варна стана "Достоен Българин" защото помогна на 50-годишна жена да намери нов подслон. "Най-грозното беше, че докато и помагахме имаше мъже, които ровеха в нещата ѝ, за да я оберат. Мислех да платя за квартира, за да е спокойна. Имаше хора, които дори се присмиваха отстрани и казваха, че е луда. Лошото бе, че родните не ни посрещнаха добре и искаха да я върнат. Всеки има трудности, но това не е причина да изхвърлиш човек. Накрая я приеха със сълзи", разказа Вартан. Той е категоричен, че хората трябва да бъдат добри, да вярват и да помагат без значение цветът на кожата, или състоянието на човек.
Той ни срещна с една история на бездушието на непознати и роднини. Не се отказва, а продължава да търси помощ за жената, но чрез социалните мрежи увлича хората да помагат. Не си добър човек, ако обърнеш глава и не искаш да поемеш чужд проблем, каза Венелина Гочева.
Младият полицай Момчил Тошков скочи в ледения Дунав, за да извади млада жена. Тя се хвърлила в ледените води на реката, за да сложи край на живота си. За щастие, момче я забелязало и предупредило полицая. Той стигнал навреме, скочил в реката и успял да спаси жената. Дълго говорил с нея, за да я убеди, че има смисъл да живее. А през това време тя се обадила на приятеля си с думите: "Нали се разбрахме повече да не ме биеш". И до днес обаче не е получил благодарност, въпреки че само той от цял ресторант е влязъл във водата. Признава, че думата от думата благодаря ще му стане приятно.
Не за първи път чувам, че спасени от удавяне не се обаждат с благодарност. Може би искат да зачертаят лошия спомен. Той е спасил два пъти живота ѝ - веднъж от удавяне, но и от бъдещо насилие, каза Венелина Гочева.
"Няма място за съмнение дали да направиш добро, а спираш и помагаш. В някои случаи, когато видим човек на земята си казваме, че е луд, алкохолик. Но аз съм възпитана да не подминавам човек в нужда. Достойнството обаче е да си почтен и човечен", каза Дафинка Димитрова - ватманката, която спаси мъж от горяща кола.
Това са истории, които ни показват какво е да си добър човек, то не се учи, не се възпитава, защото не са малко хората, които биха подминали пострадалия, дори биха снимали клип, но не и да помогнат, каза Венелина Гочева. Тя разказа историята и на 94-годишния Георги Милушев. Пенсионираният счетоводител е инициатор и автор на гранитния бюст-паметник на Апостола на площад “Свобода” в стария център на Смолян. Той засрами цялата зала, излезе на сцената е рецитира стихове, които никой от нас не може. Той е уникален, защото знае смисъла на живота", каза още Гочева.
Тази грамота е пример за нашите връстници - да правиш добро е по-лесно, отколкото да стоиш пред компютъра, казаха на последната церемония четвъртокласниците от Разлог Тимолеон Велкопулос и Иван Фарфаров. И показаха, че добротата не е въпрос на възраст.
Малкият Ангел Георгиев пък върна портмоне с 10 хил. лв. Всички се гордеем с него, това са много пари, но не мога да си представя, че има хора, които могат да задържат нещо чуждо, обясни баща му Никола Георгиев.
Трябва да дадем шанс на хората да мечтаят. През тази година имаме премиер - Кирил Петков, който през 2019 г. стана достоен българин, защото даде половин милион евро, за да направи център за обучение в СУ. Тази година бих искала да отлича три имена - Татяна Иванова от Добрич, която може да е първата българка, излетяла в Космоса, както и на нейния благодетел Явор Янакиев - 100 кила. Общото между тях е мечтата, каза Венелина Гочева.
Единствената церемония “Достойните българи”, която завърши, преди да е започнала, бе преди 5 години, когато великата Татяна Лолова влетя в НДК, за да се поклони на номинираните. Сега го прави и за вас някъде от горе - тя е достоен българин за тоновете положителна емоция. Тогава ми написа писмо, че доброто дава смисъл на живота на този, който го е направил, за когото го е направил и на тези, които ще научат за това, разказа Венелина Гочева. Тя бе категорична, че "Достойните българи" е един от малкото проекти, който обединява всички медии не само по Коледа, а през цялата година. Защото най-ценното е някой да те забележи и да оцени усилията ти, каза още издателят на "24 часа".