През последните години са установени два случая са остър енцефалит при пациенти, заболели от COVID. Това съобщи проф. Пенка Атанасова, началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив. Тя добави, че лекарите, които работят с хора с коронавирус, трябва да внимават и за вероятни тежки усложнения.
Eнцефалитът е възпаление на мозъчната тъкан, което изисква незабавна лекарска намеса. Забавянето на лечението му може да доведе до тежки усложнения. Най-честата причина за заболяването са вирусните инфекции. Първоначалните симптоми при пациентите с COVID, развили енцефалит са висока температура, задух, болки в мускулите и прогресивно замъгляване на съзнанието.
"Коронавирусът продължава да поразява различни органи и системи, дори след фактическото излекуване на пациента", обясни проф. Атанасова. Това е довело до възникването на постковид синдром, който е разностранен и с неясна дългосрочна прогноза на този етап.
Енцефалитът и в частност този, причинен от COVID, не винаги може да бъде предотвратен.
"Рискът от него се ограничава с ваксиниране", добави проф. Атанасова.
Енцефалитът се счита за опустошително неврологично състояние. Всяка година в света от него заболяват по около 500 000 деца и възрастни хора. Смъртността е висока, а оцелелите могат да останат с мозъчно увреждане, което води до епилепсия, умора, когнитивни затруднения или проблеми с паметта и личността.
През миналия век „мистериозното“ заболяване, както са наричали тогава енцефалита, е покосило повече човешки животи, отколкото са жертвите на Първата световна война. Медицината в Европа по това време е била безсилна пред летаргичния енцефалит – т.нар. „сънна болест“. Българинът Иван Раев обаче е единственият в света, който фигурира в медицинските сведения от 30-те години на ХХ в. като успешен лечител на тежките последствия от този енцефалит на базата на разработена собствена билкова рецепта от Atropa belladonna, известна още като силно отровното „лудо биле“.