Парите ще се превеждат от НОИ, казва заместник-министърът на труда и социалната политика
- Г-н Кръстев, две седмици след въвеждането на зеления сертификат като вход за заведения и магазини ресторантьорският бранш се оплаква, че е поставен на колене и мерките за помощ не стигат до тях. Как ги подкрепя държавата?
- Основната мярка, която правителството предлага за подкрепа на заетостта в засегнатите от пандемията бизнеси, е 60/40. До момента чрез нея са
подкрепени
над 13 300
работодатели, като са запазени близо 330 хил. работни места. От 12 май тази година до края на септември, когато влезе в сила поредното изменение на правилата на мярката, броят на подкрепените работодатели е 6559, като запазените работни места в този период са над 175 хил. Това означава, че на фона на малко над 3 млн. заети обхватът на мярката е съществен.
Истината е, че най-сериозно подпомаганите отрасли по 60/40 са преработващата промишленост. Малко над 1/3 от всички подкрепени по нея предприятия са от този сектор. На следващо място са “Хотелиерство и ресторантьорство”. Въвеждайки нови правила, служебното правителство направи мярката много по-целенасочена към тази част от бизнеса, която е най-засегната от кризата. Към момента предприятия, които имат 30% спад в оборота, получават 50% от разходите си за заплати и осигуровки. А всички със спад от 40% получават помощ от 60%. Прави впечатление, че след промяната в дизайна на мярката от юни нараства делът на фирмите от “Хотелиерство и ресторантьорство”, като има две причини някои фирми да остават извън нейния обхват.
- Какви са причините?
- Не са кандидатствали за тази подкрепа или не отговорят на условията за спад на оборота. В периода от 12 май до 22 септември 2021 г. общо изплатените средства по 60/40 са близо 344 млн. лв., които са реална подкрепа на заетостта и икономиката.
- Ще има ли промени по мярката 60/40 до края на годината?
- Не, защото има няколко параметъра, с които се съобразяваме. Първо, достигнахме максималния размер на средствата, които България може да предостави като държавни помощи по тази мярка. Служебното правителство използва всички опции в регламента на ЕС и увеличи тези средства от 1,5 млрд. на 1,8 млрд. лв. Към момента работим за продължаване на мярката и през 2022 г. Действията ни зависят от окончателното решение на ЕК за удължаването на временната мярка за държавните помощи в ЕС до средата на 2022 г. Имаме готовност да реагираме веднага щом се отвори възможност за продължаването ѝ.
На второ място са средствата, които са заложени за изпълнението на тази мярка. С актуализацията на бюджета бяха предвидени 350 млн. лв. за антикризисни мерки, като от тях 100 млн. лв. са за проекта “Запази ме+” за запазване на работни места в затворени сектори. Останалите 250 млн. лв. са за плащания по 60/40 до края на 2021 г.
- Кога фирмите ще могат да кандидатстват за помощ “Запази ме+”?
- На 11 ноември започва приемането на заявления от всички работодатели и наети лица, които са били принудени да преустановят временно дейност в резултат на издадени заповеди за противоепидемични мерки срещу COVID-19. Заявленията ще се подават изцяло електронно. В момента се правят тестове на системата. По тази мярка ще имат възможност да кандидатстват всички, които са засегнати от ограничителните мерки още от 7 септември.
- Има ли промени по тази подкрепа, която стана известна като 75/0?
- Има няколко промени в тази мярка - ще бъде изплащан 75% от осигурителния доход за юли на всички, които са заети при работодател, който е бил принуден да преустанови дейността си и съответно ползват неплатен отпуск. По тази мярка вече ще
могат да
кандидатстват и
само-
осигуряващите се. Искахме мярката да е по-достъпна, да намалим бюрокрацията и парите да стигат по-бързо до хората. Изплащането на средствата ще става през НОИ. Така хората, които веднъж са подали заявление, няма да чакат за допълнителни проверки и размяна на информация между отделните държавни органи, а директно ще получават парите по сметките си. Целта ни е да няма засегнато от кризата предприятие, което да не може да ползва подкрепа от страна на държавата.
Имаме две хипотези. В първата са най-тежко засегнатите предприятия, които са изцяло затворени – например парти центрове и занимални за деца. На второ място са предприятията основно в “Хотелиерство и ресторантьорство” и “Търговия на дребно”, където важат редица ограничения и изисквания за зелен сертификат за работещите и клиентите. Тези от тях, за които икономически не е изгодно да работят и решат временно да преустановят дейност, ще могат да кандидатстват по мярката “Запази ме+”. За всички останали продължава да действа 60/40.
Продължават да действат и други мерки за подкрепа на ресторантьорите и хотелиерите, като намаленото равнище на ДДС например.