Мъж или жена, всеки може да прави каквото иска, стига да не нарушава правата на другите, казва ръководителят на катедра "Генетика" в Биологическия факултет на Софийския университет
Още акценти от интервюто:
- Точните механизми, които карат мозъка да “мисли” по един или друг начин, не са съвсем проучени
- Дори и при други бозайници се наблюдава алтернативно сексуално самоопределяне
- Жените с отстранени яйчници или мъжете с отстранени тестиси запазват сексуалната си ориентация, въпреки че не могат да се възпроизвеждат
- Г-н Димов, Конституционният съд излезе с тълкувателно решение, че от гледна точка на основния закон полът е единствено биологичен. То бе по повод евентуалната възможност хората сами да го определят в актовете за гражданското си състояние. Вие бяхте сред експертите, които дадоха становища до КС, обяснете какво точно означава полът от биологична гледна точка?
- Полът не съществува при всички организмови групи. Той съществува само при тези, които се възпроизвеждат по полов път. Такива са много от висшите растения и животни, включително и бозайниците. От гледна точка на биологията при тези организми новият индивид води началото си от една клетка, наречена зигота, която се получава при сливането на половите клетки, които се наричат гамети. Биологичният смисъл е комбинирането на наследствена информация от двама родители, което увеличава генетичното разнообразие и оттам приспособимостта на организмите. Специално при животните двата типа гамети са яйцеклетки и сперматозоиди. Процесът на сливането се нарича оплождане. Оплождане може да има само между двата различни типа гамети. Оттук и
най-точното
определение
за принадлежността
към
определен пол
е способността да се образуват гамети от единия или другия тип. Човекът като бозайник не прави изключение - наличието на определени полови белези, както и поведенческите особености на хората от различните полове имат за цел възпроизводството на индивидите и вида като цяло, което от биологична гледна точка представлява образуването на зигота в резултат на процеса на оплождане между сперматозоид и яйцеклетка.
- Каква е връзката между ген и пол?
- Биологичният пол е генетично заложен. Женските бозайници притежават две Х хромозоми, а мъжките - една Х и една Y. Женските бозайници образуват само едни тип яйцеклетки, съдържащи само Х хромозоми. Мъжките обаче образуват два типа сперматозоиди - едната половина съдържат Х хромозома, а другата - Y хромозома. Ако яйцеклетката се оплоди от сперматозоид с Х хромозома, се развива индивид от женски пол, а ако се оплоди със сперматозоид с Y хромозома - от мъжки. Специално при бозайниците в ранните етапи на индивидуалното развитие е заложено, така да се каже, “по подразбиране” полът на плода да бъде женски. В Y хромозомата обаче има един ген, който води до това, че предшествениците на половите жлези се превръщат в тестиси, които започват да произвеждат хормона тестостерон, който води да развитието на мъжки полови белези. При отсъствие на този ген (отсъствие на Y хромозома) предшествениците на половите жлези се превръщат в яйчници и съответно се развива индивид от женски пол. Като доказателство за валидността на тези твърдения могат да се посочат два интересни случая - възможно е, макар и изключително рядко, да има мутация в гена в Y хромозомата, за който говорих, при което индивиди с една Х и една Y хромозома показват женски полови белези, както и е възможно генът от Y хромозомата да се прехвърли върху Х хромозомата, при което индивиди с две Х хромозоми показват мъжки полови белези. Разбира се, има още много други гени, които участват в определянето на биологичния пол, при това не само в половите хромозоми Х и Y, но най-първичното решение по кой път на развитие да тръгне зародишът се определя от това дали е налице Y хромозомата, в която се намира генът, отговорен за развитието на тестисите.
- Каква е разликата между биологичен, психичен, социален и другите видове пол?
- Това е малко “хлъзгав” въпрос. За социален и другите видове пол не мога да отговоря, тъй като не съм компетентен. Донякъде мога да говоря за връзката между биологичен и психичен пол. Психичният пол представлява съвкупността от поведенчески реакции, които карат индивида да се самоасоциира към конкретен пол. Тези поведенчески реакции са недвусмислено генетично заложени, макар и да не се знаят в детайли биологичните механизми, които карат мозъка ни да работи по един или друг начин. А и лично аз не вярвам скоро да се узнаят. Факт е обаче, че не само при някои хора, но дори и при други бозайници, се наблюдава алтернативно сексуално самоопределяне. Предполага се, че тук участват хормони, като най-вероятно става дума за известен хормонален дисбаланс. Но точните механизми, които карат мозъка да “мисли” по един или друг начин, не са съвсем проучени.
- Може ли всеки сам да определя пола си?
- Всеки сам може да определя различните видове пол, които споменахте в предишния си въпрос, с изключение на биологичния.
Лично аз смятам, че човек има правото да практикува всичко, включително и алтернативни сексуални практики, стига да е по негово собствено убеждение, да е доброволно и с уважение към партньора. Също така като човек, а не като генетик
не приемам агресивното
демонстриране на
сексуална ориентация,
независимо дали тя е хетеросексуална, или хомосексуална. Всеки има право да прави свободно всичко, което иска, стига да не накърнява правата на някой друг.
- Мъж или жена е човек, който си е сменил пола?
- От гледна точка на биологията, поне засега, човек не може да превключи от производство на яйцеклетки към производство на сперматозоиди. В тази връзка
операциите по смяна
на пола не
представляват
смяна на пола в
биологичния смисъл
на понятието. Жените, които са с отстранени яйчници в резултат на тумор, или пък мъжете с отстранени тестиси поради същата причина по правило запазват сексуалната си ориентация, нищо, че са загубили възможността да се възпроизвеждат, образувайки съответния тип полови клетки. Иначе от останалите гледни точки (психични, социални и др.) - човек има право да е такъв, какъвто се чувства.
- Като учен и като човек какво е отношението ви към еднополови двойки, които осиновяват дете?
- Ще ви отговоря само като човек, изказвайки личното си мнение, тъй като въпросът не е научен. Лично аз нямам нищо против осиновяването на деца от еднополови двойки, стига да не налагат агресивно тяхната сексуална ориентация, да създадат здрава социална среда за развитието на детето и да му дадат възможност да се самоопредели по естествен път, без да го манипулират. При тези условия психическият пол ще се развие по естествен път, тъй като той е генетично детерминиран, бил той и в редки случаи алтернативен. Но дали повечето хомосексуални двойки постъпват така, е друг въпрос - родителите винаги искат децата им да приличат на тях, поради което шансът за манипулиране, включително и подсъзнателно, е голям.
Смятам, че както хетеросексуалността не трябва да бъде налагана насилствено на юноши с хомосексуално самосъзнание, така и хомосексуалността не трябва да бъде налагана на осиновени от хомосексуални двойки деца, в които по правило е генетично заложено да имат хетеросексуално самосъзнание. Все пак обаче ще дам думата и на учения в мен - ако генетично заложеното хетеросексуалното самосъзнание не беше преобладаващо в значителна степен, досега да сме изчезнали като биологичен вид поради факта, че нямаше да можем да се възпроизвеждаме.
CV
Роден през 1972 г. в София
През 1996 г. завършва специалност “Биохимия и микробиология” със специализация “Генетика” в Биологическия факултет на Софийския университет
От 1998 г. е преподавател в катедра “Генетика”
Доцент е от 2012 г.
От 2013 г. е ръководител на катедра “Генетика”
От същата година е председател на секция “Генетика” към Съюза на учените в България