Болницата получи 5 млн. лв. за нова инфекциозна клиника, но парите са спрени - а тя щеше да позволи освен лечение на COVID да се възстановят всички дейности в цялото лечебно заведение, казва бившият директор на най-голямата университетска болница и директор на Клиниката по нефрология
Още акценти от интервюто
Предишният министър беше обвиняван, че бърза с конкурсите в държавните болници, но скоростта на сегашния далеч ги надхвърля
Не знам защо спряха пост COVID програмата - тя води до доверие на пациентите, а това е предпоставка за приходи и печалба
Докато аз ръководех болницата няма средства, разходвани извън правилата
Д-р Атанасов знае причината за формалния скок на дълговете, но го използва, за да обяви след месец-два, че са спаднали
- Проф. Богов, на 29 юли изтече срокът за участие в конкурса за директор на Александровска болница, а 10 дни по-късно има нов шеф - д-р Атанас Атанасов, когото здравният министър Стойчо Кацаров назначи на ваше място през юни. Защо се кандидатирахте пак за директор, след като сигурна съм, сте били убеден, че няма да ви изберат?
- Днес (понеделник) станаха ясни резултатите от конкурса. Както бях предвидил – избраният директор е д-р Атанасов. Това доказва по безспорен начин, че всичко, което се случи в последните месеци, е плод на сценарий, който имаше за цел да смени ръководството на “Александровска”, защото бяхме нарочени за “хора” на бившия директор на болницата и здравен министър – проф. Костадин Ангелов.
Ние сме хора на Александровска болница, защото професионалната ми и научна кариера е свързана с нея, а не с този, който я е ръководил.
Имах много мотиви да се явя на този предопределен конкурс , въпреки че изглеждаше безсмислено. Мнозина ме убеждаваха, че да не си причинявам подобни главоболия. Едновременно с това много повече колеги очакваха и се надяваха да подам документите за директор.
Конкурсът се проведе наистина “експедитивно” – за малко повече от 20 дни беше обявен, кандидатите подадоха документи, концепциите им бяха оценени за 4 дни (два от които почивни) и след ден бяхме поканени за събеседване.
Бързането в този случай може да говори за две неща – едното тълкувание е загриженост за болницата, а второто е, че се бърза да има ново ръководство, избрано по правилата – с конкурс преди края на мандата на служебния министър.
За себе си знам отговора, но ще оставя на читателите ви да преценят кой от двата варианта да изберат. Предишният министър проф. Ангелов беше обвиняван, че бърза да организира конкурси в държавните болници в края на мандата му. Скоростта на провеждане на тези няколко конкурса обаче далеч надхвърлиха предходните.
- Въпреки че бяхте отстранен като директор, останахте началник на Клиниката по нефрология, която завеждахте и преди това. Какви са преките ви впечатления от ръководството на д-р Атанасов? Какво споделят колегите ви не само от клиниката, но и от болницата?
- Няма да ви изненадам, ако кажа, че впечатленията ми не са особено богати, защото за този месец сме провели само 1 медицински съвет – във връзка с новата вълна от COVID. И на този съвет не присъства новият директор. Видях също така новият ръководен екип да се разхожда из Клиниката по нефрология, но при обхода не беше предвидена среща с шефовете на клиниките в нея.
Получихме искане за анализ на дейността на структурите, които ръководим през последните години, както и прогноза за развитието им. Надявам се те да бъдат взети под внимание при разработването на програмата за развитие на болницата за следващите 3 години, каквато предполагам е била целта на събирането на тази информация.
Чувам и чета из медиите, че има план за действие при увеличаване на пациентите с COVID, който ще позволи на всички клиники да работят нормално. В тази връзка ще си позволя да изразя няколко съмнения – не защото съм инфекционист, а защото ръководех болницата в най-тежката от вълните – тази в края на 2020 и началото на 2021 г.
Ако броят на пациентите с COVID се увеличи, нищо няма да спаси клиниките от редуциране и дори спиране на дейността им – най-малкото защото вероятно отново ще бъде засегнат плановият прием.
Болницата е изградена на павилионен принцип в период, в който не е имало друга възможност за предпазване на болните от различните отделения/клиники от инфекции – освен физическото им разделяне. Това разположение на “Александровска” днес е един от основните ѝ проблеми – много и стари сгради, разпръснати на голяма площ.
В ситуация на епидемия – този проблем става още по-голям, защото в болницата няма инфекциозно отделение, в което да се отделят пациенти с подобни страдания и те се оказват пръснати из цялата болница. А по-голяма част от сградите изобщо не предполагат лечение на пациенти с инфекциозни заболявания – или няма достатъчно входове и изходи, няма асансьори или пък няма достатъчно кислородни точки за тях и т. н.
По тази причина предишното ръководство беше предложило на министъра на здравеопазването концепция за изграждането на инфекциозна клиника.
Тази клиника би решила няколко въпроса едновременно - осигурява комплексна медицинска грижа за пациенти с инфекциозни болести в специализирана клиника, която е част от многопрофилна болница. Така гарантира лечение не само на инфекциозната патология, което е един от основните дефицити по време на цялата пандемия.
Едновременно с това разкриването на клиниката ще позволи възстановяване в пълнота на дейността на УМБАЛ “Александровска”, като тя ще продължи да изпълнява функциите си на болница на първа линия.
“Александровска” беше получила 5 млн. за ремонт на сградата на алергологията с цел разкриване на Клиника по инфекциозни болести, бяха осигурени документи за стартиране на процедура за избор на изпълнител, съобразно статута на сградата на паметник на културата, имахме издадено съгласие от министър Кацаров за разкриване на нова дейност. Както разбирам, сега целият този процес е спрян, а парите са върнати в МЗ за други дейности, като основният мотив е, че болницата няма нужда от подобна структура. Боя се, че новото ръководство скоро ще разбере, и то по трудния начин, необходимостта от отделна Клиника по инфекциозни болести.
Наясно съм, че най-старата сграда на болницата, в която функционира и Клиниката по нефрология, е в много тежко състояние и има нужда от ремонт. Зная, че средства са отпуснати и даже има избран изпълнител, както и това, че тези средства вероятно няма да стигнат, но съм твърдо убеден, че д-р Атанасов и неговият екип трябваше да потърсят допълнителни нови средства от МЗ и да не се отказват от проекта за инфекциозна клиника.
- Сега обаче д-р Атанасов е назначил конкурс за смяна на началниците на 4 клиники, сред които и вашата. Имахте ли разговор с него какви са мотивите му за това?
- Не, разговор с д-р Атанасов по тази тема не съм имал, а и не вярвам да чуя нещо различно от това, че такава е процедурата. Резултатът от конкурса ще покаже мотивите за провеждането му. Аз се готвя с концепция за развитието на Клиниката по нефрология за следващия 3-годишен период.
- Задължения за близо 70 млн. лв. и непрозрачно разходване на средства станаха повод за събитията в болницата. Зад тях застана и д-р Атанасов, след като пое ръководството през юни.
- Както и преди съм казвал – най-коректно е да се говори за задълженията към доставчиците, защото това са “реалните” задължения.
Към 6-месечието тези задължения са намалени спрямо същия период на 2020 г. с 1 ,2 млн. лв. и възлизат на 42, 079 млн. лв., което се дължи както на средствата, получени от МЗ и НЗОК, така и на разумното им разходване през последните месеци.
Що се отнася до прозрачното им и правомерно управление, ще кажа, че за периода, в който аз ръководех болницата – от октомври 2020 до юни 2021 г., няма средства, които да са разходвани извън рамките на правилата и нормативната база.
- А как ще отговорите на твърденията за сключване на неизгодни договори както за цената, на която са купувани консумативи, така и за възнаграждения?
- Договорите, сключени в периода на моето управление, трудно могат да бъдат определени като неизгодни, както и че има промяна в цената на консумативите или лекарствата. Доколкото съм запознат с конкретния пример, който така свободно се разказва пред медиите, е всъщност въпрос на техническа грешка в предложението на доставчика и не става дума за увеличение с огромен процент, защото консумативът от самото начало на договора се фактурира по старата по-ниска цена. Така че отново става дума за непълно и некоректно цитиране на “факти”. Точно както се прави това и с твърдението, че за последната година “Александровска” е получила 15 млн. лв. дарения за COVID и не се знае как са разходвани. Реалността е различна – болницата наистина е получила подобни дарения, но е важно да се знае, че 11 млн. лв. от тях са за лекарства за деца с редки и други заболявания – и това няма нищо общо с COVID.
Даренията във връзка с пандемията са получени по силата на договори с лечебното заведение, а не с фондацията на болницата (с две или три изключения на незначителна стойност).
Договорите – и на “Александровска”, и на фондацията, са налични на място, списък с всички тях е представен на Министерството на здравеопазването. Така че да се хвърлят подобни инсинуации и неверни твърдения, е безотговорно. Мога да го оправдая единствено с невъзможността д-р Атанасов да се запознае с всички документи само за месец.
- Имаше обвинения и че просрочените задължения през първите 6 месеца от годината, когато болницата се ръководеше от вас, са нараснали с 20 млн. лв. Какъв е вашият отговор на това?
- Болницата, както вече казах, има 42 млн. задължения към доставчици. 28 млн. лв. от тях са просрочени, т. е. има забавяне в разплащането им. За огромна част от тези просрочия болницата всяка година постига договорености с фирмите за какъв период и на какви траншове ще бъдат изплащани те. По този начин тези задължения вече не са в графата “просрочени”.
През последните два месеца обаче изтекоха голяма част от споразуменията и писмените договорености и това води до “драстичен скок” от 8 млн. лв. на 28 млн. лв. просрочени задължения за месец.
Д-р Атанасов знае добре каква е причината за този скок, но си има причина да не я споделя публично. Предполагам, че един от мотивите му за това е, че на фона на това “драматично нарастване” ще бъде лесно след месец – два, след като е постигнал договорености с фирмите-доставчици за следващия едногодишен срок, да каже как изведнъж просрочените са станали 8 млн. лв.
“Александровска” е четвъртата болница, на която той е директор – наясно е с механизмите за “постигане на успехи”, както и със същността на проблемите. Или поне това сочат интервютата му от 2018 г.
- На 23 юли болницата обяви, че прекратява пост- COVID програмата - първата, реализирана в страната и от която се възползваха хиляди, особено при липсата на пост-COVID пътека. Какво наложи прекратяването ѝ?
- Не мога да дам смислен отговор на този въпрос. За мен и моите колеги, за пациентите това беше едно от най-добрите решения за болните след COVID. И броят преминали през програмата го доказва. Да, тя не води до печалба за болницата, но води до доверие от страна на пациентите, а това е стабилна предпоставка за постоянни приходи, а защо не и за печалба.
- Подготвена ли е болницата за очакваната съвсем скоро COVID вълна?
- Не зная. От собствен опит знам, че всяко усещане за готовност изглежда несъстоятелно пред голямата вълна от пациенти, които се нуждаят от грижи, от една страна, и умората – физическа и психическа на колегите – от друга. Готовността е реална днес, но утре ще е имагинерна пред трудностите, пред които ни изправя тази епидемия.
- Най-общо - какви бяха основните моменти от вашата визия за развитие на болницата в следващите 3 г., която представихте и в МЗ?
- Днес, след като вече е известен резултатът от светкавичния конкурс, е по-интересно какви са основните моменти от концепцията на д-р Атанасов за развитието на болницата. Аз работих и ще продължа да работя за Александровска болница като център на медицина, наука и образование, за една болница, която познава и се грижи не само за здравето на тялото на пациента, но и за неговата душа.
ВИЗИТКА
Проф. Борис Богов завършва МУ - София, през 1985 г. Има специалности по вътрешни болести и нефрология. До 1989 г. работи в районната болница в Сандански. После последователно е асистент, старши и главен асистент, а сега и началник на Клиниката по нефрология на "Александровска". Специализирал е в болници във Франция и Осака. Спечелил признанието и благодарността на своите пациенти, проф. Богов е сред дългогодишните членове на лигата на “24 часа” “Лекарите, на които вярваме”. Част е и от последното издание, което предстои да излезе на пазара съвсем скоро.