Диана Ковачева: Възрастните не може да се наказват до живот с по-ниска пенсия

10.07.2021 17:06 Цветелина Стефанова
Диана Ковачева

Недопустимо е хора с ръст 119 см да получават пожизнен ТЕЛК, а за такива със 120 см да няма, казва омбудсманът

Още акценти:

КЕВР да промени наредбата и поевтиняване на горивата веднага да се отрази на цените за населението. Това да стане преди началото на есенно-зимния сезон, за да се изпреварят високите сметки

Справедливо е минималната пенсия да надхвърли линията за бедност, която е 369 лв.

- Доц. Ковачева, атакувахте пред Конституционния съд (КС) пожизнено намалените пенсии. Защо, след като кодексът от години дава възможност за пенсиониране до година по-рано от възрастта при наличие на нужния стаж?

- Повод за реакцията ми са множество сигнали и жалби на граждани, които търсят съдействието ми срещу наречения от тях “дискриминационен” и “несправедлив” текст в Кодекса за социално осигуряване, който ги “наказва” до живот да получават с 4,8% по-малка пенсия, при положение че имат необходимия осигурителен стаж, но са се пенсионирали с една година по-рано. Затова сезирах КС искане за установяване на противоконституционност на пожизненото намаляване на пенсията на граждани, пенсионирали се до една година по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване при наличие на целия изискуем осигурителен стаж. Разпоредбата “пожизнено” противоречи на чл. 6, ал. 1 и ал. 2 и чл. 16, както и чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от конституцията и на преамбюла на основния закон.

Аз подкрепям възможността гражданите да упражнят право на пенсия по-рано от предвидената за това възраст, но така приетата разпоредба противоречи на принципа на правовата държава и поставя гражданите, избрали да се възползват от възможността, в по-неблагоприятно положение. Неравностойното третиране е по отношение на лицата, които имат право на ранно пенсиониране и които получават намален размер само до навършване на общата възраст, а не пожизнено. Още повече че гражданите, които могат да се пенсионират съгласно оспорената норма, са изпълнили изцяло условието за осигурителен стаж и са поставени в по-неблагоприятно положение и от лицата, които също са изплатили напълно дължимите си осигуровки, но тъй като и възрастта им съответства на изискванията на чл. 68, ал. 1 от КСО, са придобили пожизнено право на пенсия в пълен размер.

Според мен това решение е дискриминационно, несправедливо и ограничаващо социалните права.

- Препоръчахте на служебния кабинет минималният размер на осъвременените пенсии да бъде над линията на бедност, защото в момента над 800 хил. пенсионери получават пенсии под нея. Имате ли отговор?

- Проблемът с ниските пенсии е голям и не е от днес или вчера. Постоянно пенсионери и техни организации търсят моята подкрепа за увеличаване на пенсиите им и за създаване на законов ред, който да осигури ежегодното им актуализиране. По тази причина в края на юни изпратих препоръка до министрите на труда и социалната политика Гълъб Донев и на финансите Асен Василев, в която настоях в проекта за актуализацията на държавния бюджет за 2021 г. да бъде предвидено минималният размер на осъвременените пенсии да надхвърли 369 лв., колкото е за тази година линията на бедност. Препоръчах и да не се допуска някоя група пенсионери да остане с реално неувеличена пенсия.

Представяте ли си

как се живее с пенсия

под прага на бедност,

как се плащат битовите сметки,

консумативите, лекарствата?

На възрастните хора им е изключително трудно, ако нямат по-млади хора около тях, да им помагат финансово, те живеят изключително оскъдно.

Хората с основание изтъкват, че са работили десетки години и са били осигурявани съобразно нормативните изисквания, затова очакват пенсиите да им осигурят нормален стандарт на живот. По данни на НОИ към юли т.г. 803 753 души с пенсии за осигурителен стаж и възраст получават основен размер под линията на бедност от 369 лв., а 470 хил. остават под нея и с включените добавки. Т.е.

над 1 200 000 души са с

пенсия под линията на бедност

Справедливо и редно е тази линия да бъде прескочена, защото към настоящия момент минималната пенсия е 300 лв., а прагът на бедност 369 лв.

- Имаше ли основание за вдигане цените на парното и тока?

- КЕВР би трябвало да прецени основанията при регулаторния преглед на енергийните дружества, като анализира техните разходи. Категорично възразих срещу обявените увеличения на цените на тока и на топлинната енергия от 1 юли, тъй като според мен те са силно повлияни от прогнозите на КЕВР за цените на горивата и на въглеродните емисии през следващите 12 месеца. Значението на прогнозите рязко се увеличи с миналогодишните промени в Наредба №5 за регулиране на цените на топлинната енергия. Животът показа, че тези прогнози са предпоставка за

дълбоко

изкривяване на

ценообразуването

Затова предложих на КЕВР да използва следващите три месеца, за да промени наредбата и поевтиняване на горивата или на въглеродните емисии веднага да се отрази като понижение на енергийните цени за населението. Важно е да стане преди началото на есенно-зимния сезон, за да се изпреварят високите сметки.

- И прокуратурата поиска КЕВР да прецени дали са нужни промени в правилата за определяне на цената на топлинната енергия и да изясни как са утвърдени повишените цени на тока. Вярвате ли, че това ще доведе до някакъв резултат? Неведнъж сте казвали, че КЕВР всеки месец трябва да казва дали се увеличава, или намалява цената на парното. Трябват ли законови промени?

- Дали вярвам, че КЕВР ще се вслуша в препоръките за по-динамично определяне на цените? Надявам се

КЕВР честно да признае пред себе си,

че си е поставил неизпълнимата задача

да изготвя реалистични прогнози

за международните енергийни пазари с хоризонт за година напред. Надявам се и внимателно да преценява всички разходи на енергийните фирми. Не мога да приема, че КЕВР изготви нови цени на топлинната и на електрическата енергия, произвеждани от “Топлофикация София”, без дружеството да е предало на регулатора финансовия си отчет за 2020 г.

- Поискахте и проверка на абонатните станции. Има ли резултати?

- Сезирах Държавната агенция за метеорологичен и технически надзор да провери абонатните станции в София, тъй като имам много жалби дали водомерите и топломерите в тях дават реални показания. Тези дни получих отговор от агенцията, която провери част от уредите на входа на абонатните станции.

В София има 17 500 абонатни станции, проверени са 130, а за 90 е установено, че е изтекъл срокът на валидност на измервателните уреди. Това е административно нарушение. От агенцията са издали предписания, но и аз изпратих препоръка към “Топлофикация София” с изискването тези измервателни уреди да бъдат проверени и актуализирани, за да дават верни показания.

- Проблемите със събирането на глобите на КАТ непрекъснато излизат на дневен ред. След ваша жалба КС сложи край на отнемането на книжката и спирането на колата от движение заради неплатени глоби. Какви други сигнали има при вас?

- Преди дни изпратих препоръка до вътрешния министър Бойко Рашков, в която го сигнализирах, че

граждани са принуждавани

по два пъти да заплащат една

и съща глоба за нарушение

на Закона за движението по пътищата.

Това е недопустимо

В повечето случаи гражданите своевременно са си платили задължението, но при заявяване на услуга пред МВР или НАП разбират, че имат неплатена в срок глоба и им се отказва исканата услуга. От тези хора се изисква да представят в МВР документ за плащането, след което от там им се издава удостоверение, че глобата действително е платена, за да послужи пред НАП за отпадане на задължението.

Този проблем е дългогодишен. Още 2013 г. омбудсманът отправя препоръки към МВР да прецизира системата за отчет на платените глоби и за своевременно подаване на тази информация към НАП, както и за служебно коригиране на грешки.

Факт е, че при наличието на неплатени глоби

МВР отказва

да предоставя

административни

услуги

на гражданите - например издаването или подновяването на лична карта, подмяната на свидетелството за управление на моторно превозно средство и др. Според мен непредоставянето на административни услуги при задължения - данъци, такси, глоби, е неправомерно и незаконосъобразно.

Настоях министър Рашков да ме информира какви мерки са предприети за съобразяване на проверките на граничните полицаи с влязлото на 30 март т.г. в сила решение на КС, с което бе преустановено принудителното спиране на граждани за неплатени пътни глоби по границата.

- МС прие промени при пожизнените телкове и вече над 100 необратими заболявания, които ще дават пожизнен ТЕЛК. Постигната ли е справедливост?

- В институцията на омбудсмана ежедневно постъпват жалби от граждани и организации на хора с увреждания във връзка с медицинската експертиза и реда за нейното провеждане.

Един от важните проблеми е свързан с периодичното преосвидетелстване на хора с необратими увреждания. Както знаете, отправих препоръка към служебния министър на здравеопазването за решаване на този и други проблеми при медицинската експертиза и като омбудсман съм доволна от бързата реакция.

Промените са приети, но не бяха проведени нужните обществени консултации. Светослав Чернев, президент на Националната организация националната организация “Малки български хора”, алармира, че новата наредба дискриминира членовете на неговата организация, заради 1 см разлика. Малки хора с ръст 1, 19 м получават пожизнен ТЕЛК, а малки хора с ръст 1,20 м нямат такъв.

Това ме провокира да изпратя ново писмо до здравния министър, в което поисках надлежна информация и повече прозрачност за приетите промени и самия проект на Наредбата за медицинската експертиза.

Същевременно, бих искала да изразя надежда, че промените в положителна посока ще продължат и ще бъдат предприети още действия за изпълнение и на останалите мои препоръки, като бъде осигурено справедливо оценяване на трайно намалената работоспособност и вида и степента на увреждане на хората, за да могат те да получат в пълен обем социалната подкрепа, от която се нуждаят.

- Какви са сигналите на хората по време на пандемията? Успяхте ли да помогнете и кои права бяха нарушени?

- Жалбите по време на COVID пандемията са увеличиха с 30%. Над 60 000 души потърсиха съдействие, помощ или съвет от институцията на омбудсмана през 2020 г. Писмените жалби с искания за проверки са 14 000. Осветлиха се много системни проблеми, които съществуват от години. Хората познават институцията и виждат подкрепа в нея. Най-много са жалбите, свързани с трудовите и осигурителни права. Хората загубиха доходи в периода на коронакризата и за тях все още е трудно да се справят. Имаме и много сигнали за достъпа до здравеопазване, свързани с качеството на медицинските услуги, достъпа до медицинска помощ в отдалечени и трудно достъпни райони, съмнения за лекарски грешки, медицинските експертизи, забавяне на експертизите, здравното осигуряване и обезщетенията, проблеми за нарушени социално-икономически права и такива, свързани с издаването на сертификатите за ваксиниране и зеления европейски ваксинационен паспорт.
Традиционно висок е и ръстът на потребителските жалби. Гражданите имат проблеми с плащането на сметки, качеството на предоставяните водоснабдителни, електроснабдителни и мобилни услуги.

Драстично нарасна броят на

оплакванията срещу фирми

за бързи кредити и колекторски фирми

по време на извънредното положение, както и след неговата отмяна. Мораториумът върху кредитите бе само за банковите, като цяло липсва разбиране от страна на небанковите финансови институции и колекторите към затрудненията, които хората имат в условията на икономическа криза.

- Как работите с министрите и с премиера, чуват ли Ви?

- Омбудсманът трябва да работи с всяко правителство, с всички министри и премиери, защото неговата работа е да защитава интересите на гражданите. Всяка втора препоръка, която съм отправила през последната година, е била изпълнена, но от друга страна всяка първа – не, т.е. имаме с моя екип още много работа.

- Имате ли сигнали от граждани, които се жалват, че машинното гласуване нарушава правата им?

- Получих такива сигнали, които съвпаднаха като време с Конституционната жалба, която бе отправена по този въпрос. Както знаете, преди дни КС излезе с решение.

Визитка:

Диана Ковачева е национален омбудсман от 2019 г. Бе правосъден министър в периода 2011-2013 г. Дългогодишен изпълнителен директор на националното представителство на Transparency International в България. Работи като научен сътрудник в Института за правни науки, БАН и е преподавател в Юридическия факултет на УНСС. Завършила е право в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Магистър по право на Европейския съюз и съдебна система, Университет Нанси II, Франция. Доцент, доктор по международно право и международни отношения. Автор на редица статии и монографии в сферата на международното право. Носител е на Ордена на Британската империя на Нейно Величество кралица Елизабет II. Владее английски, френски и руски език.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>