Заведения и детски градини само за ваксинирани при нов пик на вируса (Обзор)

08.07.2021 21:00 Йоана Русева

Барове и молове затварят при 200 заразени на 100 хил., чисти от COVID болници при зелена и жълта зона, ограничени пътувания между градовете при над 9000 хоспитализирани

Заведения само за ваксинирани предвиждат здравните власти при нова COVID вълна. Ресторанти и кафенета ще останат отворени дори при влизане на страната в червената зона по заболеваемост (над 200 болни на 100 хил. население), но само ако целият им персонал е ваксиниран или преболедувал и на закрито се допускат само клиенти с ваксина.

На открито това няма да се изисква, но и в двата случая при навлизане в червената зона ще има вечерен час за заведенията - до 22 ч, отстояние от 2 м, до 6-има души от домакинство на маса и пр.

Детските градини ще затворят последни при нов пик на заразата. Дори при нива над 500 души на 100 хил. ще работят тези, в които персоналът е с имунитет, като се приемат само деца на ваксинирани родители.

Това са част от мерките в плана за действие при следваща вълна, представен от здравния министър Стойчо Кацаров и екипа му.

Той предвижда

4 зони според

броя заразени

на 100 хил. население, направените тестове, заетите легла в болниците с актуализация на данните на 14 дни. Зелена е зоната под 100 болни на 100 хил. (както е в момента) или до 2500 заети легла. Оранжева се обявява при между 100 и 200 болни на всеки 100 хил. българи и до 6000 приети в лечебните заведения. Червената е при до 500 болни и между 6000 и 9000 заети легла, а в най-тежката - тъмночервена зона, ще се влиза при над 500 болни на 100 хил. или над 9000 души в болница.

Целта на плана е да има предвидимост и яснота при какви условия какви мерки се предприемат и какви бизнеси се затварят, така че и институциите, и гражданите да са подготвени. На тази база ще се планират и политиките в помощ на засегнатите бизнеси или хора, обясни Кацаров.

При над 200 заразени на 100 хил. ще затварят нощни заведения, казина, игрални зали и молове. Училищата ще работят по график, а студентите без тези по медицина минават онлайн. Сватби и кръщенета ще се правят с до 15 души на закрито и до 25 навън. При над 500 болни събирания извън дома се забраняват.

За първи път

се ограничават

и домашните

събирания

- до 7 души от 2 домакинства при червена зона и само членовете на домакинството при тъмночервена.

Разписана е поредност на болниците, които ще приемат COVID пациенти във всяка област. Едва при запълване на леглата в едната ще се минава към следваща. При над 200 болни на 100 хил. всички ще заделят 20% от леглата си. Целта е да има “чисти” болници за пациентите с други заболявания.

При навлизане в

тъмночервената

зона ще се

налага

пълен локдаун, като се допуска и ограничаване на междуградските пътувания, особено за хората над 65 г. и такива с рискови заболявания. Това няма да важи при наложителни пътувания, свързани с работа, оказване на медицинска помощ, обучение и други съществени причини. Мерките ще се прилагат и на локално ниво при взрив на инфекцията.

Подробно разписаните мерки за всяка зона вижте тук.

Над половина млрд. лв. ще струва справянето със следващата COVID вълна, изчисляват от МЗ. Те ще са за осигуряване на средства за медиците на първа линия, за тестове, предпазни средства, плащане на болниците за лечение, за подсигуряването им с апаратура и обновяването на част от тях, така че да могат да приемат спокойно COVID пациенти.

126 млн. лв. от тях са вече осигурени европейски средства по програма "Региони в растеж" за обновяване на 136 болници в страна. Други 135 млн. лв. ще са нужни само за изплащането на средства за първа линия, изчислили още от МЗ. Страната ни участва и в обща поръчка на ЕК за закупуване на антигенни тестове, от която България ще получи 500 000 теста. Те също са включени в тези разходи. Основната част от парите ще дойде от здравната каса, а друга от държавата, обясни Кацаров и допълни, че голяма част от тях можем да си спестим, ако се повиши нивото на ваксинация у нас.

По-активно включване на медиците от доболничната помощ - лични лекари и специалисти предвижда още планът.  Целта е диагностиката и навременното лечение да се подобри, а хората да бъдат лекувани максимално добре и бързо от появата на симптомите. Когато се наложи да влязат в болница пък, това да се случи навреме, за да не се допускат пропуските от есента. Именно заради пропуски тук се стигнало до по-тежко протичане и повишаване на смъртността тогава, смятат от МЗ.  

По тази причини здравният министър предлага включването на джипитата и специалистите да бъде ясно разписано в Националния рамков договор. Промените в методиката, по която ще се изплащат 1000 лв. за първа линия пък, ще доведе до това да мотивира медиците да работят, за да ги получат. 

По отношение на лечението, предварителни договора за закупуване на 3 вида моноклонални антитела е сключила България като част от обща европейска процедура. Този тип биологична терапия към момента е единствената, даваща обещаващи резултати в лечението на COVID-19 още в ранен етап.

Именно с коктейл от антитела беше излекуван и бившият американски президент Доналд Тръмп, който се разболя през октомври 2020 г.

Очакванията са поне една от терапиите с антитела да получи одобрение от Европейската агенция по лекарствата още през септември. Крайният срок е до октомври.

На първо време у нас тя ще се прилага само на болни, които са имунокомпрометирани, при които ваксините не се очаква да дадат ефект или са противопоказни, обяви в четвъртък зам- здравният министър Димитър Петров.

Една от причините за подобно решение вероятно е високата цена на терапията, която ще струва няколко десетки хиляди за един курс лечение.

“Работи се за нова доставка на ремдесивир през есента. Има идея и да се създаде резерв от най-необходимите медикаменти, свързани с лечението на COVID - нискомолекулярен хепарин, кортикостероиди и няколко основни антибиотика”, съобщи още Димитров.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>