Заведения и детски градини остават отворени и в червената зона, но само за ваксинирани

08.07.2021 12:31 Йоана Русева
Служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров

Това предвижда планът за действие при следваща вълна на COVID у нас на здравното министерство

Тя ще ни струва над половин млрд.лв., ако темпът на ваксинация не се повиши, предупреди Стойчо Кацаров

Заведения за хранене и детски градини ще имат възможност да остават отворени, дори страната ни да попадне в червена зона на разпространение на коронавирусната инфекция. Това предвижда подробен план за действие при следваща вълна на COVID у нас, представен днес от здравния министър Стойчо Кацаров и екипът му.

Според него червена е зоната с между 200 и 500 болни на 100 000 население или между 6000 и 9000 души в болница. Условието дори тогава да има отворени заведения и детски градини обаче е това да е разрешено само при 100% ваксиниран или преболедувал персонал и осигуряване на вход само за ваксинирани лица, а до градините достъп ще имат смо децата на имунизирани родители.

На този принцип ще се дава възможност да работят и останалите бизнеси и обществени институции, ако това позволява.

"Такъв план трябваше да има още миналата година, ако не през март, то през юни или юли. Ако го имаше броят на жертвите можеше да е по-малък", каза в началото на представянето Кацаров.

Той обясни, че целта на плана е да има предвидимост и подготвеност, както на институциите, така и на гражданите за справяне със следваща вълна на COVID. Да е ясно при какви условия какви мерки се предприемат и какви бизнеси се затварят. На тази база останалите министерства ще могат да подготвят свои политики за подпомагане на засегнатите бизнеси или хора.

В зелена зона България ще се намира при под 100 болни на 100 000 население, както сега. Оранжевата зона ще е при заболяемост между 100 и 200 на 100 000, червената между 200 и 500 и тъмночервената - над 500 болни на 100 000, като заболяемостта ще се следи отново на 14 дни.

Заедно с този показател ще се следи броят на направените тестове, както и заетостта на леглата. До 2500 заети легла ще важи зелената зона, от 2500 до 6000 - оранжева зона, от 6000 до 9000 - червена и над 9000 заети легла - тъмночервена зона.

Планът разписва подробно подред болниците, които ще приемат COVID пациенти във всяка една област. В зелената зона например ще се приемат пациенти само в структури с инфекциозни отделения. Когато се запълнят местата там, ще се минава към следваща болница, като едва при над 200 заразени на 100 000 всички лечебни заведения ще бъдат задължени да заделят 20% от леглата си и да приемат болни, отново спазвайки принципа на прием след запълване на местата в друго лечебно заведение, обясни Кацаров.

Целта е така да се подсигури медицинската помощ на болните и от други заболявания, допълни зам.-здравният министър д-р Тома Томов.

За всяка от зоните са разписани подробно мерките в училища, университети, места за настаняване, месторабота, събиране на хора, пътуване, транспорт, паркове и т.н., обясни Кацаров.

"При тъмночервената зона се допуска ограничаване на пътуванията дори в страната", уточни той.

Изчисленията на МЗ показват, че справянето със следваща вълна на COVID ще ни струва над половин милиард лева, които ще са за осигуряване на средства за медиците на първа линия, за плащане на болниците за лечение, за подсигуряването им с апаратура, тестове, предпазни среда и обновяването на част от тях, така че да могат да приемат спокойно COVID пациенти, за закупуване на тестове, предпазни средства и др. .

126 млн. лв. от тях са вече осигурени европейски средства по програма "Региони в растеж" за обновяване на 136 болници в страна. Други 135 млн. лв. ще са нужни само за изплащането на средства за първа линия, изчислили още от МЗ. Страната ни участва и в обща поръчка на ЕК за закупуван не антигенни тестове, от която България ще получи 500 000 теста. Те също са включени в тези разходи. Основната част от парите ще дойдат от здравната каса, а друга от държавата, обясни Кацаров и допълни, че голяма част от тях можем да си спестим, ако се повиши нивото на ваксинация у нас.

Предварителни договори за закупуване на терапии с моноклонални антитела има вече страната ни, обяви зам.-здравният министър Димитър Петров. 3 от тях в момента се преглеждат от Европейската агенция по лекарствата и се очаква първата да има одобрение още през септември. Тъй като терапията е скъпа, първоначално се предвижда тя да се прилага при хора с имуносупресивни заболявания, при които ваксините не действат, допълни той.

През днешния ден здравното министерство ще публикува подробния план за действие при следваща вълна на COVID, който ще покаже с по-голяма конкретност какви мерки се предлагат.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>