Чуждите студенти два пъти повече за 10 г. (Обзор)
Първи сме в ЕС по медици и стоматолози от други страни
Броят на чуждестранните студенти за последното десетилетие се е удвоил. В момента те са около 8%. Проблемът е в огромната им концентрация. Над 50% от чуждестранните студенти са концентрирани в медицина и стоматология. По този показател България е първенец в ЕС.
Това обяви Георги Стойчев от “Отворено общество” на публичното обсъждане на проекта за карта на висшето образование, организирано от Министерството на образованието и науката. В него участваха ръководството на Съвета на ректорите, представители на работодателските и синдикалните организации, Националното сдружение на общините, Националното представителство на студентските съвети и други заинтересовани институции.
Броят на
студентите ще
се повиши с 1%
през следващите 5 г. Но този на завършилите се очаква да намалее с 9%.
Картата показва различни дисбаланси. Висшите училища могат да обучават 407 000 студенти - почти два пъти повече, отколкото е реалният им брой сега (около 216 000). Този капацитет обаче не е разпределен според търсенето по различни професионални направления и специалности от регулираните професии. В някои направления 100% от капацитета са запълнени - като медицина и театрално и филмово изкуство, в други - като математика, капацитетът е запълнен под 30%.
В 29 направления капацитетът е два пъти по-голям, отколкото е реалният брой на студентите. В тази група попадат икономика и администрация и управление. В много приоритетни направления дори държавната поръчка не се запълва напълно. В “Математика” се запълват само 2/3 от местата. В други 10 приоритетни професионални направления се запълват под 90% от местата държавна поръчка.
Ограничен е достъпът до висше образование в Северозападния и Югоизточния регион.
В Северозапада живеят над 10% от българите, но там се обучават едва 2% от студентите. Големият дефицит там е липсата на достъп до направления, не толкова до висши училища - налични са 13 от общо 52 направления. Липсват и най-масовите като икономика и администрация и управление. Иначе 1/5 от студентите от Северозапада се обучават именно в тези 2 направления
Картата на
висшето
образование ще
се актуализира
всяка година,
за да отразява промените в приема и реализацията на студентите, каза министърът на образованието и науката проф. Николай Денков. Ще се актуализира и методиката за подбор на индикаторите в документа, за да отчете още по-добре спецификите на висшето образование по региони и вузове.