Деница Сачева: Пенсиите на 1 млн. няма да се вдигнат с преизчисление, но е красиво обещание
“24 часа” се допита до всички социални министри от 1990 г. досега. Ще публикуваме техните съвети, а в момента, в който кабинетът е готов със сметките, ще ги съберем отново в клуб “24 часа визионери”, за да подпомогнат с мнението си социалния министър Гълъб Донев и министъра на финансите Асен Василев.
Деница Сачева влезе в социалното министерство през декември 2019 г. По нейно време бе взето решението от 1 януари минималната пенсия да стане 300 лв., а максималната 1440 лв. Въведе извънредния гратисен период, за да може хората да прехвърлят парите си от частните пенсионни фондове в НОИ, и по-малка редукция от 9% на държавната пенсия, ако хората изберат да получават две. През пандемията бяха въведени бонусът от 50 лв. и мерки в помощ на бизнеса.
- Правителството и НОИ работят по два варианта за по-високи пенсии - преизчисление с актуален доход от 2018 г. или увеличение на тежестта на стажа на 1,3. Кой е по-добрият?
- Такъв анализ има. НОИ го направиха, когато търсехме възможен вариант за подкрепа на възрастните хора. При преизчисление с доходите от 2018 г. близо милион души ще останат без увеличение на пенсиите. Още тук не може да се постигне справедливостта, която обещават БСП и другите ни политически опоненти.
В същото време за тази година преизчислението ще струва 1,11 млрд. лв., а за следващите 3 г. ще са нужни още 7,306 млрд. лв.
Такива пари
данъкоплатците
няма как
да осигурят
и това е причината за момента да се въздържаме от този вариант. Ние не сме против преизчислението като процес, но той трябва да е финансово обезпечен. Иначе е красиво обещание, което не може да се реализира или ще постави 1 милион пенсионери в неизгодна позиция. В обществото се създава усещане, че преизчислението е панацея, но това не е така. Трябва да се търсят балансирани решения, които да отчитат и индивидуалния принос на всеки.
Вдигането на тежестта на стажа е възможно решение, но трябва да се обмисли сериозно. Всяко прибързване може да доведе до тежки последствия за бюджета и доходите на хората за години напред.
- Има ли по-добро решение?
- Вероятно има, но за момента актуализацията е най-реалистичното. Разбира се, процентът, с който се осъвременяват пенсиите, може да подлежи на коментар, като ние ще се стремим да го увеличаваме. Проблемът е, че много хора са се пенсионирали по много различни правила. В последния мандат заедно с коалиционните партньори направихме максималното да увеличим размера на минималната пенсия. Знаете, че тя вече е 300 лв. Оттук нататък обаче
машиналното ѝ
вдигане би
довело до
несправедливост спрямо хората, които са се осигурявали на по-високи суми и повече време. Пенсиите са функция на солидарната система и трябва да зависят от осигурителния принос и доход.
- Редно ли е служебното правителство да предлага реформа, която да завещае на редовен кабинет?
- Не бих нарекла намеренията на служебното правителство “реформа”. По-скоро търсят начин да намалят общественото напрежение, в случай че решат да спрат добавката от 50 лв., която ние въведохме. Тяхната основна задача би трябвало да бъде да осигурят прозрачни и демократични избори. Не за първи път обаче министрите на Радев излизат от дадените им от конституцията правомощия и от времевия обхват на стоте дни. Те все по-малко се занимават с честността и демократичността на предстоящия вот и все повече действат популистки и предизборно. За всички трябва да е ясно - това коалиционно правителство не може да извърши устойчиви реформи. А реформи в социалната и пенсионната система изискват сериозно обмисляне и още по-сериозен дебат, за да бъдат реално увеличени доходите на всички възрастни, а не след красивите приказки половината да паднат зад борда.
- С вдигането на тежестта на стажа се появява проблем с пенсиите на работниците в първа и втора категория. Възможно ли е доходът им да се изчислява върху действителния стаж по нова формула за тях?
- Това е тема, по която като експерти трябва да отворим сериозен дебат. От една страна, ЕК постоянно ни дава препоръки да премахнем ранното пенсиониране, тъй като със застаряването на населението
неминуемо
ще се вдига
възрастта на
пенсиониране
и все повече ще се товарят хората, които се пенсионират по основните правила. В същото време не трябва да забравяме, че пенсиите на категорийните работници по правило са по-високи от тези на работещите при преобладаващата трета категория труд поради превръщането на годините осигурителен стаж и се получават по-дълго време. За тях обаче трябва да отчитаме условията на работа. В тази дискусия трябва да включим и ролята на задължителното допълнително пенсионно осигуряване в професионални пенсионни фондове. Решението трябва да бъде балансирано, за да няма ощетени, но и да бъдат отчетени препоръките към страната ни.