Антоан Тонев: Отделен изпит по математика ще отсее истинските таланти
Дете, което приехме на четвърто класиране, беше отличник от олимпиадата, казва директорът на Софийската математическа гимназия
Софийската математическа гимназия “Паисий Хилендарски” е номер едно на външните оценявания в 7-и и 10-и клас и по български език и литература, и по математика тази година.
СМГ е в първите 10 и на зрелостните изпити.
По традиция елитното училище е водещо на всички изпити. Преди два дни стана ясно, че тримата седмокласници с пълните 100 точки на изпите тази година са от СМГ. Редовно сред абитуриентите ѝ има с по две пълни шестици - и от матурата по български език и литература, и от втория задължителен зрелостен изпит.
Учениците от СМГ печелят медали от национални и международни състезания и олимпиади.
- Г-н Тонев, Софийската математическа гимназия отново е първа на изпитите след 10-и и 7-и клас, как се поддържа това ниво?
- Поддържа се трудно, особено в днешната пандемична ситуация.
Резултатите
са плод на
3 фактора
Първият е изключително талантливи, любознателни и активни ученици. Вторият е много добре подготвените колеги, които във всеки момент знаят какво искат и как да го постигнат. Третият е невероятно мотивирани и амбицирани родители, които винаги са зад своите деца и ги вдъхновяват и подкрепят. Ако липсва един от тези три фактора, трудно може да се случат нещата, които в момента правим.
- Ваши колеги математици изказаха опасения, че заради по-лесните задачи трудно ще се отсеят наистина най-добрите ученици за математическите гимназии.
- Абсолютно съм съгласен. И миналата година имахме същия проблем. Дори тогава учениците с резултат 100 точки бяха много повече - над 300. Сега са по-малко и въпреки това проблемът съществува. Ще обясня от какво се поражда. По принцип графиката с резултатите от всеки изпит трябва да наподобява камбана - най-много деца трябва да са показали резултати в средата на спектъра. Миналата година имаше голямо струпване в средата на спектъра и много голямо струпване между 95 и 100 точки. Тази година е абсолютно същото - голямо струпване и в средата, и във високите резултати. Това означава, че
в методологията
на изготвяне на
самия изпит има
нещо объркано генерално. Това е проблем не само за Софийската математическа гимназия, а на всички гимназии в България, които предлагат профилирана подготовка по математика, защото не могат да отсеят децата, които наистина имат математически таланти, от тези, които просто много добре са се подготвили или са ходили на някакви скъпоплатени частни уроци, за да тренират конкретно за формата на националното външно оценяване. Този формат не показва дали си добър по математика, а дали имаш добра подготовка. Ще ти свърши чудесна работа за почти всички видове училища освен за тези, които са с математически профил.
Трябва да се помисли в бъдеще за отделен изпит за математическите гимназии, както например има отделен изпит по природни науки за Националната природо-математическа гимназия.
- Колко деца се борят за място в СМГ?
- Не сме от най-желаното като бройка кандидатстващи. За сметка на това сме училището, което е с най-висок бал на паралелките. Миналата година последното дете, което приехме, беше с бал 479,500, което означава, че на него са му липсвали само 20,5 точки от максималния бал, който наистина е много висок. В немските ни паралелки балът беше над 492 - дори на нас се стори твърде висок, защото едни от най-добрите ни деца чакаха буквално до четвърто класиране. И дете, което приехме на 4-о класиране, беше отличник от олимпиадата по математика. На външното оценяване по български език и литература обаче имаше 79,5 точки, което доведе това чакане. Тази година очакваме да е същото.
Имаме 44 деца
със 100 точки
и около 80 между 98 и 100 точки по математиката, която при нас при балообразуването се утроява.
- Колко медала събраха вашите ученици от международни състезания в пандемичната година?
- Те продължават да пристигат - поради условията, в които се провеждат олимпиадите и състезанията, получаваме медалите с по 1-2 месеца закъснение. Навсякъде, където нашите ученици участваха онлайн, имаме златни, сребърни и бронзови медали. Най-много успехи тази година постигнахме на олимпиадата в Казахстан. Съвсем скоро ще се проведе IMC - международно състезание по математика. Но доста по-малко са състезанията в тази ситуация.
- Как ви се отрази онлайн обучението?
- Честно казано, мислех, че онлайн обучението е довело до сериозни дефицити при част от децата, но националното външно оценяване не показа това, напротив. Сега резултатите ни са много по-високи от миналата година. И в 7-и, и в 10-и, и в 12-и клас не става дума за стотни, а за резултати с 3-4 единици нагоре. Това означава, че сме се научили да провеждаме такъв вид обучение.
Хубавото беше, че тази година то не беше изцяло онлайн. Имаше достатъчно периоди, в които учениците бяха присъствено. Динамична и трудна година, но успяхме да се напаснем към ситуацията и да постигнем по-високи резултати от миналата, което мен лично ме удовлетворява.
- Какво казват учителите?
- Колегите работеха много. В момента всички са много изтощени, но цялото усилие си струваше. Децата успяха да постигнат това, за което се бореха. На националните външни оценявания в 7-и и 10-и клас
сме първи в
България и по
български език,
и по математика, което говори за успешен образователен процес. Искам от все сърце да благодаря на всички ученици, учители и родители затова, че през цялата учебна година бяхме една общност, помагахме си и винаги, когато е имало нещо, е било в духа на градивната критика, на споделянето на идеи, решаването на проблеми.
- Предстоят ли новости в СМГ наесен?
- Ще надграждаме това, което имаме. Няма да има промени, защото в момента системата ни показва, че е изключително успешна.
CV
l Завършил Националната гимназия за древни езици и култура и история в Софийския университет
l Доктор по история на Средновековна Европа
l Директор на 17-о СУ “Дамян Груев” от 2016 до 2018 г.
l Директор на Софийската математическа гимназия “Паисий Хилендарски” от 2018 г.