Ще събере ли Свети Кирил всички в единодушие?

01.06.2021 13:44 Кирил Вълчев

“Скъпоценен човек”.

Така римските епископи нарекли Свети Кирил, когато поискали да бъде погребан подобаващо след като починал в Рим на 14 февруари 869 г.

“Заради неговата святост и любов ще го погреба в моя гроб” - отвърнал им папата и за девет дни го положил в църквата "Свети Петър", където погребват римските папи.

Но Свети Методий настоял брат му да лежи в църквата на Свети Климент - четвъртия римски папа и първи епископ на Сердика (сега София), чиито мощи били намерени в Крим и донесени в Рим именно от Свети Кирил. С тържествено шествие мощите на Свети Кирил били пренесени в Сан Клементе и положени в нарочен параклис вдясно от олтара.

През XII век земетресение затрупало църквата и тя била изоставена. През XV век бенедиктински монаси я възстановили, а през XVII век я поели доминикански монаси.

През 1799 г. век дошъл Наполеон и църквата станала казарма и войниците разкопали гробовете, за да търсят скъпоценности и тогава мощите на Свети Кирил изчезнали.

През 70-те години на XIX век около 1000 годишнината от смъртта на Свети Кирил направили разкопки и по стари описания намерили празния му гроб.

Почти век по-късно доминиканският монах Леонард Бойл - ирландец, професор по история в Торонто, Канада - открил следа от мощите в опис в архивите на фамилията на Матей - благородник от семейството от времето на Наполеон. Този Матей взел 6 сантиметра кост от мощите на Свети Кирил и я занесъл в параклис в имението си в Реканати край Анкона на Адриатическо море. Бойл открил тези мощи и ги дал на папата през 1963 г. и той ги върнал в ковчеже в параклиса в Сан Клементе в Рим.

По това време българите вече имали традиция всяка година за празника на Светите братя Кирил и Методий да пращат делегация на гроба на Свети Кирил, започната през 1924 г. от професора в Софийския университет и по-късно председател на Българската академия на науките и Македонския научен институт в София Любомир Милетич. Година по-късно делегация пратили и българските католици начело с папския пратеник в България Анжело Ронкали. От 1968 г. тези български делегации станали държавни, каквито са и днес.

От 1969 г. делегации на гроба на Свети Кирил в Сан Клементе започнала да праща и Югославия с представители на федеративната й република Македония. По-късно се появили и гърци, и руснаци, и други народи. Преди две години на 14 февруари, например, бях в Сан Клементе на хърватска католическа литургия.

И така - след митарства на мощите на Свети Кирил през вековете - гробът му се превърнал в място за разделение на хората, които пишат на азбуката на неговите ученици, нарекли я на негово име понеже той и брат му първи създали букви за книги със свещеното писание на език, различен от приетите според триезичната догма еврейски, гръцки и латински. Не едно състезание между славянските народи е имало кой пръв ще поднесе цветя и ще отслужи по-дълъг молебен на гроба на Свети Кирил в Сан Клементе ...

През тази година българите пак бяхме първите, чийто православен духовник - Западноевропейският митрополит Антоний - отслужи Света литургия в Сан Клементе върху централния олтар, където са мощите на Свети Климент Папа Римски.

Но именно заради това първенство през годините още от приемането на учениците на Светите братя Кирил и Методий и спасяването на тяхното дело до почитането им в наши дни, на българите се пада да изпълнят завета на Свети Кирил да не разделят, а да събират.

Защото в молитвата си преди да почине в Рим Свети Кирил говори за събиране в единодушие: “... запази Твоето верно стадо, на което Ти бе поставил за приставник мене, ... и всички събери в единодушие, създай изрядни хора ... и вдъхни в сърцата им словото ...”.

През тази седмица президентите на България и Република Северна Македония дойдоха в Рим заедно с българския държавен самолет, за да почетат Светите братя Кирил и Методий - за първи път на равнище на държавни глави на двете страни.

А двете национални информационни агенции се разбрахме всеки ден БТА и МИА да си разменяме новини с буквите, които учениците на Светите братя Кирил и Методий са ни дали. Защото журналистите отговаряме хората от България и Република Северна Македония, които носят в сърцата си словото на общия ни приставник Свети Кирил да познаваме днешния ден един другиму, за да се събираме в единодушие.

И понеже една латинска сентенция на Публилий Сир от Древния Рим казва, че днешният ден е ученик на предходния, нека да помним, че и утрешният ден ще бъде ученик на днешния - и да внимаваме как четем днес уроците от предходните дни, защото и от това зависи какви уроци ще оставим за утре. А точно журналистите имаме важната отговорност за разказа за днешния ден в България и Република Северна Македония, който ще бъде четен утре.

И може пък и днешният ден да роди водачи, които да събират всички в единодушие и някой от тях да бъде признат за “скъпоценен човек” като Свети Кирил.

.....

(Рим, Санта Мария Маджоре, 27 май 2021 г., следобед)

Папа Адриан посрещнал Свети Кирил, взел книгите с новите букви и ги осветил, като служил над тях света литургия тук - в Санта Мария Маджоре от V век (първата посветена на Дева Мария в Рим и в олтара с части от яслите на Христос от Витлеем) - една от четирите велики базилики в града и една от дванадесетте папски базилики в целия свят, която пази древна икона - покровителка на римляните.

Философът вече бил говорил във Венеция на привържениците на триезичната догма, според която Свещеното писание не може да е на език, различен от еврейски, гръцки и латински. И бил разгромил догмата със знаменитите аргументи, които папа Адриан приел с освещаването на книгите с новите букви на Свети Кирил:

“Не вали ли дъжд от Бога и слънцето не свети ли еднакво на всички?" И въздухът не е ли еднакъв за всички? И как не ви е срам, като мислите, че езиците са само три, а на всички други народи и племена заповядвате да бъдат слепи и глухи? Бога ли си представяте немощен, че не може на всички да даде това, или завистлив, че не иска? Но ние познаваме много народи, които си имат своите книги, и които въздават слава на Бога всеки на свой език ...”

И Свети Кирил продължил с библейски цитати, доказващи, че Бог иска да обедини хората от целия свят със Словото в сърцата, а не само с три езика в устата.

Защото езиците наистина отличават хората, но душите им не се различават.

И правото всекиму на думи да се отличи днес не означава да се отрича от това, което Бог е съчетал в същността.

Както Свети Кирил казва на княз Ростислав в Моравия при предишна негова мисия - "Което Бог е съчетал, човек да не разлъчва!"

А днешният ден, за съжаление, дава много примери за опити да се разлъчи съчетаното от Бог.

Като се започне от половете, в които Бог е съчетал хромозомите при сътворението така, че да има само мъж и жена и човек не може да комбинира по друг начин тези хромозоми каквито и операции да си прави или чувства да изпитва ...

И се стигне до мястото в историята на народите, заради което България спори с Република Северна Македония понеже човек може да самоопредели националността на себе си, но не и на своите баща, майка, баби и дядовци ...

От уроците на Свети Кирил, обаче, знаем, че каквото и да твърди човек, трябва да има аргументи. А най-истинските аргументи са тези, които се съдържат в тебе самия.

И ако като Свети Кирил имаш Словото в себе си, даже папата ще те приеме и освети книгите ти, както сторил в Санта Мария Маджоре.

А благодарение на учениците на Светите братя Кирил и Методий българите имаме Словото повече от хилядолетие и аргументи да събираме в единодушие всички, които изразяват себе си - макар и различно - с еднакви букви.

Както през тази седмица на празника на буквите президентите на България и Република Северна Македония се събраха заедно в Санта Мария Маджоре, където папата признал новата азбука.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>