400 души могат да гласуват с една машина в секция, сочи анализ на ЦИК

01.06.2021 11:42 Даринка Илиева
Гласуване с машина

400 избиратели могат да гласуват с една машина в секция. Това показва анализ от проведените два експеримента на Централната избирателна комисия в село Доброславци и в град Сливница.

Осем секунди е разликата в нужното време за гласуване с машина между двете населени места, като по-бързо са се справили в Сливница - за средно 64 секунди. Данните показват, че при пълно натоварване на машината 52-ма души могат да гласуват за един час, обясни зам.-председателят и говорител на ЦИК Цветозар Томов, който е анализирал данните от двата експеримента. Той направи уговорката, че при тест няма как да се засече точното време за попълване на данните на избирателя, даването на инструкции и други дейности. Затова данните са само от даването на смарткартата за машината на избирателя до връщането й на член на секционната комисия.

"Потвърждава се хипотезата, че колкото по-високо е образованието на избирателя, толкова по-лесно той се справя с машинното гласуване. Освен това няма голяма разлика в нужното време за хората с висше образование и тези със средно. Първите се справят средно за 57 секунди, а вторите - за 69 секунди. Проблемът възниква при хората с по-ниско образование, които гласуват средно за 113  секунди. Нямаме обаче достатъчно данни за тази група, тъй като хората с ниско образование участвали в двата експеримента са едва 19 души. Нужни са допълнителни данни за тази група и още тестове. Можем да заключим, че най-съществените проблеми ще дойдат в секции с преобладаваща част на избиратели с ниско образование, където има струпване", смята Томов.

Според него най-оптимистичните данни дава анализът по това дали избирателите вече веднъж са гласували с машина преди да се включват в експеримента. При двата експеримента хората, които вече са гласували с машина са 46 души, а тези, които не са - 157. 

"Данните доближават националното съотношение от изборите на 4 април. Тогава 27% от избирателите гласуваха с машина. Така при двата теста хората с опит са се справили за 51 секунди, а тези, които за първи път гласуват с машина - средно за 73 секунди. Това е впечатляваща разлика в нужното време, тоест дори еднократен контакт с машината рязко подобрява резултата. Това трябва да ни насочи, че е необходимо в малките населени места да направим разяснителна кампания и да дадем възможност на хората там да се докоснат до машина", предложи Томов.

Според него причината жените да гласуват по-бързо с машина от мъжете е, че те са по-концентрирани, когато им се дават инструкции как става подаването на електронната бюлетина.

Данните по възрастови групи  показват, че до 70 г. няма рязко нарастване на нужното време за гласуване, като хората в групата 60 - 69 г. се справят средно за 74 секунди. Проблемът обаче възниква при хората над 70 г., които се справят по-бавно.

"Данните сочат, че в секциите с до 500 избиратели по списък не би трябвало да има проблем в изборния ден с една машина. Същият извод може да се направи и за секциите с между 500 и 750 избиратели по списък, в които гласуват до 400 души. При тях обаче трябва да се следи за струпването на опашки. Ако има до 50 чакащи след 20 часа в изборния ден, те ще успеят да гласуват до 21 ч. Ако обаче чакащите са повече от 50 души, то тогава е нужна спешна реакция от съответната РИК. Така че рискът е при секциите с над 750 избиратели по списък, но той идва не само от количеството хора, а и от неравномерното натоварване на машините в изборния ден. Затова трябва да направим оценка на риска за секциите не само по брой избиратели, по брой гласували, брой използвали хартиени бюлетини на 4 април, но и да се вземе предвид големината на населеното място, както и образованието на избирателите. Профилът на рисковата група е мъж, над 70 години, с ниско образование от село или малък град, който няма никакъв опит с машинното гласуване", обясни Томов.

По време на заседанието стана ясно, че секциите с над 550 гласували са 67, с над 500 - 228 секции и с над 450 гласували - 700. 

За да събере още данни комисията реши тази неделя да проведе още три експеримента. И трите ще са в София и ще се проведат на различни места - в районите "Люлин", "Триадица" и "Подуяне". Идеята е в тях освен избиратели, да се включат представители на трите софийски РИК-а, районните администрации и хора, които вече са били членове на секционни комисии. 

Други от От страната и света

Представители на демократичната общност отбелязаха 35 г. от първото заседание на Кръглата маса

Представители на демократичната общност отбелязаха 35 години от първото заседание на Кръглата маса за постигане на съгласие за провеждане на свободни избори през 1990 година, предаде БТА

Камъни като в Колизея в Рим пазят главата на Севт III в Лос Анджелис

Вила "Гети" разполага с огнеупорни врати, двойни стени, система, която херметизира всяка зала, и собствен резервоар с вода На 7 януари огънят стига на 2 метра от входа и тогава запечатват

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" е на котва пред нашата база на о. Ливингстън

Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) се намира в залива Емона, част от Южния залив на о. Ливингстън, пред българската антарктическа база „Св

Патриарх Даниил беше гост на новогодишна среща в австрийското посолство в София

По покана на посланика на Австрия в България в сградата на австрийското посолство в София гостуваха Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, монсеньор Петко Вълов

НАП: Над 6000 търговци все още начисляват 9% ДДС

Само за седмица щетите за бюджета са за повече от 1 млн. лева Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС, вместо 20%, след 1 януари 2025 г

>