Радев и Пендаровски се поклониха заедно в базиликата „Санта Мария Маджоре”
Президентите на България и Република Северна Македония влязоха заедно в римската базилика „Санта Мария Маджоре”, за да се поклонят пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий. Румен Радев и Стево Пендаровски се придружаваха от съпрузите си и от делегациите, с които са на посещение в Рим.
Именно в „Санта Мария Маджоре” навремето папа Адриан II освещава славянските книги на светите братя. Свети Методий е ръкоположен за архиепископ, а учениците - за свещеници. В базиликата има паметна плоча, посветена на светите братя, от българския народ.
„Нашите две делегации са на на едно свято място –базиликата „Санта Мария Маджоре”, където папа Адриан II освещава книгите на светите братя Кирил и Методий. Изключително силен знак е, че точно на това свято място президентът на Северна Македония и президентът на България отправяме ясни послания към нашите граждани за сътрудничество, доверие, приятелство”, каза пред български и северномакедонски журналисти Румен Радев.
Той определи това като „много силно това послание от нашето взаимно преклонение пред великото дело на славянските апостоли. Кирил и Методий създадоха чрез писмеността един нов модел на духовно и културно развитие. Това дело е приобщаващо, то е пример как една решителна крачка към образование и просвета се е превърнала в най-светлото дело, което продължава да ни свързва от векове. Ние свято тачим от двете страни на границата това свято дело още от епохата на Възраждането и много преди да постигнем нашата национална независимост. Вярвам, че то ни задължава да работим така, че да търсим всякакви възможности и пътища за намиране на решение и на най-сложните проблеми, които днес стоят пред нас. Днес мога да ви уверя, че България е готова да работи последователно за изграждане на мостове между нашите две страни, за развитие на икономическите, търговските, образователните, културни връзки и за сближаване между хората. Вярвам, че заедно с нашите приятели от Република Северна Македония, с които споделяме общо духовно пространство през вековете, имаме решителност заедно да споделяме и общо бъдеще в обединена Европа, защото нашата обща писменост, обща хилядолетна история и култура не само ни улесняват, но и ни задължават заедно да вървим по този път”.