Римската визита на президента Радев започна под знака на връзките със Скопие
Българският президент Румен Радев започна официалното си посещение в Рим на 26 май под знака не само на св.св.Кирил и Методий, а и на връзките с Република Северна Македония. Държавният глава пристигна заедно с колегата си от Република Северна Македония Стево Пендаровски, след като българският самолет кацна първо в Скопие, а после в Рим.
Визитата на президента Радев, съпругата му и българската делегация, в която е и министърът на културата проф. Велислав Минеков, започна от хълма Джаниколо. Малко под паметника на Джузепе Гарибалди, обърнат към панорамата на Рим се намира и бюстът на Капитан Петко Войвода. Той се издига сред 84-те паметници на гарибалдийци от 2004 г.и е дело на проф.Валентин Старчев.
Българският президент поднесе венец, след което отпътува към центъра на Рим, за да открие галерия „България”. Там беше посрещнат от директорката на Българския институт за култура Жана Яковлева, по чиято инициатива е галерията. Първата изложба е „Културна памет – български художници в частни италиански колекции”. За пръв път страната ни ще има културно пространство в центъра на Рим, където всеки може да види като на витрина не само българско класическо и съвременно изкуство, а и да открие традициите, културата на България, да се информира за възможностите за туризъм. Досега всичко това не беше възможно по простата причина, че сградата на Института ни за култура се намира на далечно и трудно достъпно от центъра място. В четирите зали на галерията първите изложени произведения са на творци, свързали с изкуството си България и Италия – Илия Пейков, Маруся Калимерова, Таня Калимерова, Енчо Пиронков, Ангелина Павлова, Атилио Таверна.
Веднага след изложбата президентът Радев се отправи към представителството на Европейската комисия в Рим. То домакинства първата среща на италианска земя с колегата му Пендаровски от Република Северна Македония.
Поводът беше подписването на споразумение за обмен на информация и професионално сътрудничество от генералните директори на Българската телеграфна агенция и Медийната информационна агенция Кирил Вълчев и Драган Антоновски. Двете агенции ще си предоставят и гарантират правото безвъзмездно да получават, използват и разпространяват пълния набор от информационни емисии на насрещната агенция с изключение на материали , които съдържат произведения, обект на защитени права на трети лица. Всеки ден двете агенции ще си разменят избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна с приложена допълнителна информация за историята и контекста на събитието. Другата агенция ще я публикува на своя сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.
Чрез подписаното споразумение двете агенции се ангажират в разменяните информации да няма недобронамерена пропаганда и подстрекаване към насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на отношенията между Република България и Република Северна Македония.
Агенциите се ангажират и да си сътрудничат с организация и провеждане на професионални визити на журналисти не само от самите агенции, но и от други медии.
„Свети Кирил създал букви да изразяваме себе си и да се разбираме. Разбрахме се БТА и МИА да си разменяме новини с буквите, които учениците на светите братя Кирил и Методий са ни дали и нарекли азбуката кирилица на св.Кирил, който е погребан тук, в Рим”, каза шефът на БТА Кирил Вълчев.
„Ние от БТА и МИА сме длъжни според световните стандарти на информационните агенции да говорим на един език – езика на фактите, и с истината да се борим с лъжата”, каза Вълчев. Според него размяната на посещения на журналисти ще става по график, който ще стане ясен до есента.
На 27 май от 10 часа италианско време е аудиенцията на президента Радев при папа Франциск. След среща на четири очи, към президента и папата ще се присъедини и останалата част от българската делегация. В нея влизат освен г-жа Десислава Радева и посланиците ни в Рим и Ватикана, и министърът на културата проф.Велислав Минеков, зам.-министърът на външните работи Румен Александров, секретарят по външна политика на президента посл.Димитър Икономов, секретарят на президента за медиите Кирил Атанасов, секретарят на президента по духовност и култура Ирина Гъркова, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, представителят на Католическата църква свещеник Петко Вълов, директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров, историкът Румен Манов, председателят на Националния клуб на учителите новатори Теодосий Теодосиев и др.
В базиликата „Сан Клементе”, където е гробът на св.Кирил, ще се състои историческа литургия на централния олтар. Тя ще се води от митрополит Антоний. Това ще бъде първото подобно събитие от IX век досега на мястото, където св.братя Кирил и Методий и техните ученици са извършили литургия на славянски език, на която е присъствал и папа Адриан II с всички, които са носили мощите на св.Климент папа Римски.
На 27 май българският президент ще се срещне отново със северномакедонския си колега. Това ще стане в базиликата „Санта Мария Маджоре”, където двамата заедно със съпругите си ще поднесат цветя на паметната плоча на български в чест на светите братя Кирил и Методий.