„Китайски езиков мост“ е мащабно и впечатляващо международно състезание, което вече има своя история и традиции

12.05.2021 12:00 Радио Китай

„Състезанието с право може да бъде наречено „Международни олимпийски игри по китайски език!” – категорична е доц. д-р Антония Цанкова в разговора ни по повод предстоящото провеждането на националния кръг от международния конкурс „Китайски езиков мост” в България през настоящата година.

Въпрос: Доц. Цанкова, какво представлява конкурсът „Китайски езиков мост“ и какво е значението му за студентите и учениците, изучаващи китайски език и култура в България и по света?

Отговор: „Китайски езиков мост“ е наистина мащабно и впечатляващо международно състезание, което вече създава своя история и традиции. Можем да кажем, че през тази година, то посреща и един своеобразен юбилей, тъй като предстои да видим 20-то издание на конкурса за студенти - началото на тази инициатива е поставено през 2002 г. А конкурсът за ученици ще се проведе за 14-ти пореден път тази година. Всъщност, ежегодното провеждане на състезанието се превръща в едно от главните и вълнуващи събития в календара на китаистичната общност. Международният конкурс се провежда в три последователни кръга – първият от тях е националния, или предварителен кръг, който се провежда в рамките на страната. Победителите в този кръг получават правото да участват в следващите два – междинен и финален кръг на конкурса, които се провеждат в Китай, с участието на лауреатите от националните кръгове в различни страни. Според данните от провежданите до тук издания, от 2002 г. до сега в конкурса са взели участие над 1 милион студенти от около 120 страни в света, сред тях около 3000 отличени лауреати от национални кръгове на състезанието са участвали в междинен и финален кръг на конкурса в Китай. Така че състезанието с право може да бъде наречено „Международни олимпийски игри по китайски език“!

Въпрос: Разкажете, моля, повече за организацията и провеждането на „Китайски езиков мост” през настоящата година. Как се подготвяте, кога точно се очаква да се състои? Какви ще бъдат участниците?

Отговор: През настоящата година, предвид пандемичната обстановка, националният кръг на конкурса „Китайски езиков мост“ за ученици и студенти в България ще се проведе изцяло онлайн. По принцип конкурсът се провежда в две категории – за ученици и за студенти, като съответно тези издания ще се състоят в два последователни дни – на 15 и 16 май 2021 г. във виртуална среда. Участници в двата формата на конкурса са ученици и студенти от български средни и висши учебни заведения, в които се преподава китайски език.

Въпрос: В партньорство с кои други институции и организации ще се проведе конкурсът?

Отговор: Конкурсът „Китайски езиков мост“ се провежда под егидата на Главното управление на институтите „Конфуций”/Център за езиков обмен и сътрудничество към Министерство на образованието на КНР и Отдел „Образование“ към Посолството на КНР в България. Домакин на тазгодишното издание на националния кръг на конкурса е Институт „Конфуций”– София към СУ „Св. Климент Охридски“, а партньори в организацията са също ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, ПУ „Паисий Хилендарски“, ЮЗУ „Неофит Рилски“, РУ „Ангел Кънчев“. Във всички тези университети, под една или друга форма, е застъпено преподаването на китайски език и култура.

Въпрос: Бихте ли ни припомните някои по-характерни моменти от предишни издания на конкурса „Китайски езиков мост“?

Отговор: Всяко издание на конкурса е наистина събитие, наситено с много енергия, емоции, позитивен заряд и стремеж да покажем на сцената най-доброто, което знаем и можем в китайския език и култура. Състезанието в националния кръг включва три основни компонента – кандидатите представят свободно реч на китайски език, която всеки от тях съставя самостоятелно и преминава проверка и редакция от преподавател по китайски език; като втори компонент отговаря на викторина с въпроси, свързани с китайския език, история, география, традиции, култура и др.; накрая представя своя талант в някоя сфера на китайското изкуство и култура – например изпълнение на китайска песен, танц, музика, поезия, традиционен театър, калиграфия, живопис, бойни изкуства и други жанрове. Това наистина превръща конкурса в сцена за изява на познания, езикови и артистични умения, художествени таланти, зад които разбира се стои много труд, екипна работа, силен дух и стремеж към самоизграждане.

Ние можем с гордост да отбележим, че българските ученици са постигали през годините редица изключителни успехи на финалния кръг на състезанието, отреждащи на нашата школа по китаистика водещи позиции в международен план. Български ученици са носители на златни, сребърни и бронзови медали на финалния конкурс „Китайски езиков мост“ от 2008 г. насам, като например през 2018 г. Станислав Макреев от 18-о СОУ “Уилям Гладстон“ в София и Лора Тоскова от Френската езикова гимназия „Антоан дьо Сент-Екзюпери“ в Пловдив участваха като отбор в международния кръг на състезанието и спечелиха второ място в света и първо място в Европа! Това наистина са големи постижения, хубави новини, които си струва да споделяме с радост и гордост!

Въпрос: Какви са очакванията Ви, както и на Вашите колеги и партньори от провеждането на националния кръг на конкурса след няколко дни, и как ще се отрази той върху повишаване ефективността от контактите с китайската страна в областта на образованието?

Отговор: Форумът „Китайски езиков мост“ е конкурс, който стимулира обучението по китайски език и култура и предоставя платформа за изява на талантливи и трудолюбиви, знаещи и можещи, обичащи състезанието ученици и студенти. Освен това форумът несъмнено е и мост за изграждане на международни контакти сред школите по китаистика, връзки между ученици, студенти и преподаватели от България, Китай и света. Дори и сега, в условията на пандемия, провеждането на конкурса в онлайн среда в България и очаквания финален международен кръг в Китай, отново ще ни дадат възможност да поддържаме и създаваме контакти и обмен с китайските колеги в областта на образованието и между различните китаистични школи в България и по света.

Доц. д-р Антония Цанкова е ръководител на катедра „Китаистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Завършила е специалност „Китайска филология“ в Санкт-Петербургския държавен университет, където изучава лингвистика при световнопризнатия езиковед-китаист С. Е. Яхонтов. Защитава докторска дисертация на тема „Факултативност на аспектуално-темпоралните показатели в съвременния китайски език в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2015 г. Преподавател в СУ по дисциплините Граматика на китайския език, Старокитайски език, Практически китайски език – устен превод и др. Има редица публикации и изследвания в областта на граматиката на съвременния и класическия китайски език, функционалната лингвистика, семантиката и прагматиката. Нейните трудове са търсени както от студенти и преподаватели, така и от специалисти по китайски език и изтокознание, също така от любители на Китай и китайската култура.

Други от От страната и света

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

Гроздан Караджов пое поста на министър на транспорта и съобщенията от Красимира Стоянова

В Български държавни железници и Национална компания „Железопътна инфраструктура" има проблеми, затова ще работим сериозно по отношение на безопасността в железопътния транспорт

>