Нова формула дава 50 лв. по-висока държавна пенсия на първите с частна (Обзор)
Средно с 50-60 лв. по-висока държавна пенсия ще взимат първите българи с втора пенсия - жените, които ще се оттеглят от работа с пенсия от двата стълба през септември. Това ще стане възможно с новата формула за намаление на основната пенсия при получаване на тази от частните фондове. Първоначалната предвиждаше 20% редукция на пенсията от НОИ, сега намалението на основната пенсия ще е 10%.
Формулата е разписана в промени на Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, които бяха обсъдени на спешна тристранка в понеделник. В нея вече влиза и осигурителната вноска, която държавата плащаше за всеки между 2009 и 2015 г. Ще отчита и годините стаж, преди да се въведе осигуряването в частен фонд.
“По този начин се осигурява по-прозрачен и по-справедлив начин при определяне на намалението на пенсията от държавното обществено осигуряване. Прогнозите показват, че първите пенсионери след 31 август 2021 г. могат да очакват средно с около 10%, или 50-60 лв. по-висок размер на пенсията от НОИ в сравнение с тази, която биха получили, ако не беше предприета промяна в изчисляването на индивидуалния коефициент”, пише в съобщение на правителството след тристранката.
Те ще влязат в сила от 1 септември, като първите с право на втора пенсия ще бъдат около 17 хил. жени, които ще навършат 61 г. и 8 месеца. Новата формула засяга
около 2 314 200 души,
родени след
31 декември 1959 г.
Около 168 хил. от тях ще имат втора пенсия между 2021 и 2024 г.
С промените се намалява и административната тежест за хората. Преизчисляването на пенсиите на работещите пенсионери ще става служебно. Освен това заявлението за ежегодно преизчисляване на пенсията ще може да се подава едновременно със заявлението за отпускане на пенсията, така и на по-късен етап. В случай че преизчисляването с осигурителен стаж и осигурителен доход е по-неблагоприятно за човека, размерът на пенсията се определя само въз основа на осигурителния стаж, придобит след пенсионирането, съответно след последното преизчисляване на пенсията.
До 30 юни пък пенсиите на бивши военни и полицаи, възползвали се от ранното пенсиониране в последните 5 г., могат да бъдат преизчислени и да се вдигнат, като бъде намален коефициентът на редукция. Това ще става от първо число на месеца, след като бъде подадено заявление.
Пенсионираните
униформени могат да
прехвърлят парите си
от частните фондове в осигурителния институт и така държавната им пенсия да не бъде намалявана въобще. Те вече имаха такъв срок до края на 2016 г.
НОИ изплаща около 145 хил. пенсии с намален индивидуален коефициент, защото хората се осигуряват в универсалните фондове. Повечето от тях обаче вземат пенсии за инвалидност, които са срочни. Военните и полицаите, които са с намалена пенсия и могат да получат увеличение, са над 15 хил.
Няма да се искат оригинални документи при отпускането на добавки или друг вид пенсия на хората, които вече веднъж са ги представили в НОИ. Така
хората вече няма
да разнасят документи
по гишета, а и самото отпускане ще става по-бързо, защото ще се спести допълнителна кореспонденция по изискването им. Гарантират се и правата на пенсионерите в случаите, когато след първоначалното ползване на документите те са загубени или унищожени.
Анализ на мярката 60/40 обсъди още тристранката. До 31 март по нея са платени над 1 млрд. лв. Общият брой на подкрепените работодатели е 12 784, като за целия период са запазени работните места на 288 884 души. Социалните партньори изразиха позиция, че мярката е оказала положителен ефект за подкрепа на работодателите с цел запазване на заетостта на работниците и служителите в условията на пандемията.
Подкрепа срещна и предложението на КРИБ като мярка за преодоляване на икономическите последици хотелите и СПА-центровете да заплащат таксите за минералната вода за 2020 г. и 2021 г. на база реално използваното количество. То беше единодушно подкрепено от представителите на синдикалните и работодателските организации.