Всички познават Ива Митева
Няма закон от последните мандати, който да не е минал през нея, и депутат, с когото да не е работила.
Тя е първият председател, тръгнал от най-ниското ниво в Народното събрание още през 2000 г.
Перфектен юрист и диалогичен човек, описват я колегите
До вчера тя не беше известна на широката публика. Но в парламента всички познават Ива Митева.
Едва ли има депутат от последните няколко мандата, който да не е работил с новата парламентарна шефка. Тя е юрист в Народното събрание от 21 години и е минала по цялата стълбица в парламентарната йерархия - от експерт до директор на дирекция “Законодателна дейност и право на ЕС”. Това я прави първият председател, който идва от самото Народно събрание.
Никой не казва лоша дума за нея. Дори да са водили професионален спор във връзка с даден закон, депутати са категорични, че личните отношения остават добри. Защото Митева е диалогичен човек.
Доказа го знаковата подкрепа, която тя получи от колегите си, за да застане начело на 45-ото народно събрание - 163 бяха “за”.
Дори ГЕРБ, които издигнаха
своята Цвета Караянчева,
не гласуваха “против”,
а “въздържал се”
Доказа го и самата тя с първото си решение като председател - отвори отново Народното събрание за журналистите.
Абсолютен работохолик, активна и енергична. Компетентен юрист, който познава в детайли законотворческия процес. Така я описват депутатите. А като единствен неин недостатък посочват, че е емоционален човек, който трудно скрива чувствата си.
Тя няма политически опит, но едва ли има в парламента друг, който да познава работата му в детайли по-добре от Митева. Тя просто е у дома си там. Участвала е в писането на всички парламентарни правилници в последните мандати и е наясно с процедурите в работата.
През нея са минали всички основни закони в държавата през последните години. Като експерт към правната комисия, която е може би най-тежката откъм работа в парламента въобще, е прекарвала дълги нощи или цели уикенди заедно с депутатите в писането на закони.
Днес мнозина от тях
не крият изненадата си,
че Митева стана депутат
от “Има такъв народ”
Беше втора в листата за столичния 23-и МИР, където водач е имунологът проф. Андрей Чорбанов. Самата тя обаче не е член на "Има такъв народ", а е към партията като експерт юрист. "Никога не съм била член на партия. Работила съм с абсолютно всички партии, винаги съм била напълно независим експерт. Може би се припознах с някои от идеите на ИТН и с това, че има нужда от промяна и това да влязат нови млади хора в парламента", обясни тя пред журналисти.
Извън работата в парламента за Митева се знае малко. Родена е в Разград. Завършила е висше образование в СУ “Св. Кл. Охридски” през 1996 г. Отчислена е с право на защита като докторант по докторска програма “Конституционно право на РБългария” в Института за държавата и правото към БАН.
Професионалният ѝ стаж започва през 1998 г. в Министерството на правосъдието. От 2000 г. е назначена в Народното събрание като държавен експерт. Работи като референт (това са юристите, които подпомагат депутатите в писането на закони).
Била е член на експертните екипи за подготовка на промени в конституцията. Общо 5 пъти е променян основният ни закон от 2003 до 2015 г.
Бе дясна ръка на
депутатите в изработването
на промените в изборното
законодателство
в не един парламент. От 2007 г. активно участва в експертните екипи, които писаха Изборния кодекс. По тази линия през 2014 г. работи добре и с Мая Манолова, която в 42-ото НС бе шеф на временната комисия за изработване на новите изборни правила.
От 2017 до 2019 г. Ива Митева е лектор по практическо нормотворчество в програмата за следдипломна квалификация на Института за публична администрация и СУ “Св. Кл. Охридски”.
Хоноруван преподавател е в Нов български университет. Води курс по практическо законотворчество в департамента “Право”.
За личния ѝ живот не се знае почти нищо. Зодия Скорпион - родена е на 25 октомври 1972 г. Депутати я издават, че обича да спортува.
Има дъщеря,
която пише стихове
Вече я ясно, че в парламента всички обичат Ива. Но тъй като явно на широката публика не е добре позната, “24 часа” потърси мненията на шефовете на правната комисия няколко мандата назад, които са работили с юристката.
“Беше великолепен референт в комисията, но я познавах и помнех отпреди парламента, явно съм ѝ водила упражнения”, разказа бившата царска депутатка проф. Анелия Мингова, която бе начело на правната комисия в 39-ото народно събрание преди 20 г., когато Митева е стартирала парламентарната си кариера. Мингова преподава “Граждански процес” в Юридическия факултет на СУ.
“Ива е диалогична, консенсусна и с дълбоко чувство за откритост и уважение към хората, с които общува. Това предразполага хората и сега ще ѝ е много полезно начело на Народното събрание. Тя е професионалист с голям капацитет, който има
хъс към работата и
желание да я върши
перфектно
Много се радвам, че избраха нея”, коментира Мингова.
“Много добър и всеотдаен юрист, много добре подготвена, много работоспособна. Оказваше изключително голяма помощ и съдействие на комисията по правни въпроси и като цяло на правната издържаност на актовете, които се приемаха в Народното събрание”, каза за новата парламентарна шефка Четин Казак, който е работил с нея като шеф на правната комисия в 42-ото НС. С опита, образованието и този набор от качества, които тя притежава, съм убеден, че тя ще бъде един добър председател на Народното събрание, допълни бившият депутат от ДПС.
“Безспорно Ива е добър професионалист, на когото съм разчитал. По всички ключови законопроекти, които сме обсъждали в правната комисия, дирекцията, чрез нея и чрез другите колеги участваше много адекватно и добросъвестно, с максимален капацитет - човешки и професионален”, каза бившият правосъден министър Данаил Кирилов, който бе начело на ресорната комисия в 43-ото НС.
Депутати със стаж в правната комисия разказват, че именно с него Митева неведнъж е влизала в остри спорове за различни закони. А
министърът се
обръщал към нея
с “Директор Митева”
Да, спорили сме много и разгорещено, но никога не сме го правили с омраза или за отмъщение, а след това винаги сме работели колегиално, разказа Кирилов. И обясни, че разликата между двамата била в подхода им към правото. Спорил съм с нея, защото тя пишеше правните норми като литератор, а правната норма е формула - математическа, физическа или социална. Но са формули - думите са минимум, така са ни завещали римските юристи: минимум думи, но максимум дефиниции, обясни Кирилов. Как ще бъде ново законодателството сега, като Ива го пишеше 20 г., попита той.
“Пожелавам ѝ да се справи като председател. Това е малко по-различно качество с оглед на законодателната и правната рамка. Тук са необходими политически мениджмънт и организационни качества. И ѝ пожелавам човешко отношение, с това само ще спечели”, насърчи я още политическият опонент Кирилов.
“За времето, в което сме работили заедно, смятам, че е добър професионалист, добър колега юрист и се надявам да се справи с нелеката задача, която ѝ предстои, защото работата като председател на Народното събрание е по-различна от това да си директор на дирекция. Разбира се, това да си юрист и да познаваш материята, помага, но тук е важен и политическият опит. Надявам се да се справи с тежката задача”, коментира Анна Александрова от ГЕРБ, която беше начело на правната комисия в 44-ото народно събрание. Добре сме работили заедно, понякога до късни часове, но винаги добре и коректно, и сме се уважавали, допълни тя.
Ясно е едно - Ива Митева се е доказала като юрист. Новата ѝ роля начело на парламента обаче е не толкова юридическа, колкото политическа. Парламентарната шефка има всички качества да бъде добър политик, уважавана и от опонентите си. Стига емоциите и липсата на опит от друг управленски пост да не ѝ изиграят лоша шега.