Родители взели 1 393 000 дни, за да гледат децата си по време на пандемията (Обзор)

08.04.2021 21:12 Цветелина Стефанова
Лекари са изписали болнични за над 15 млн. работни дни. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Болничните се стопили с 1 млн. дни, но разходите за тях се вдигнали с 36 млн. лв.

Българите са ползвали 1 393 000 дни болнични, за да гледат болните си деца или близки през пандемичната 2020 г. Това показва анализ на Националния осигурителен институт (НОИ).

Броят на този вид болнични е скочил двойно спрямо година по-рано, когато такова обезщетение е изплатено за 666 хил. дни. Според експертите основната причина е разпространението на COVID. “След март 2020 г. броят на издадените болнични листове за карантина нарасна десетки пъти”, отбелязват от института. Болничните листове за карантина са били 171 900, а година по-рано - едва 2500.

Държавата

е платила

57 млн. лв. на

родителите,

за да гледат болните си деца вкъщи през миналата година. Това е увеличение от близо 38 млн. лв., ако направим сравнение с 2019 г.

За карантина държавата е плащала средно по 6 работни дни, а за останалите болести по 2 дни.

Средно на ден родителите са получавали 40,81 лв. от НОИ. Тук сумата се е вдигнала с 12,5 лв. спрямо предходната година.

Като цяло пандемията е стопила болничните с 1 046 200. Общо през миналата година българите са взели този тип обезщетение за 15 749 800 работни дни. Основната причина е, че коронакризата остави много българи без работа. Средно на месец през миналата години са се осигурявали малко под 2,5 млн. души. Докато година по-рано те са 2,6 млн. лв. “Отчита се спад от около 4,7%, което е пряка последица от шока на пазара на труда, който пандемията на COVID-19 нанесе”, пише още НОИ.

С над 36 млн. лв.

са се вдигнали

разходите

за болничните. Така за цялата 2020 г. НОИ е изплатил над 531 млн. лв. за обезщетения за общо заболяване. Основната причина са по-високите заплати. Средният осигурителен доход през миналата година е бил с 8,4% по-висок в сравнение с предходната. “Влияние оказва и вдигането на минималната заплата до 610 лв. през 2020 г., както и нарастването на максималния осигурителен доход с 15,4%, или 3000 лв.”, обясняват още от НОИ.

Така средното обезщетение на ден за болничен вече е 33,74 лв. Година по-рано той е бил 29,49 лв.

Работодателите ползвали 60/40 средно по 5 месеца

Над 1 млрд. лв. са изплатени по мярката 60/40, а работодателите са получавали помощта от държавата средно по 5,6 месеца. Това показва анализ на Националния осигурителен институт (НОИ).

Около 6% от фирмите са получили подкрепа само за един месец, като същият процент са вземали помощта дванадесет месеца. Най-масово мярката 60/40 е ползвана 3 месаца.

Една фирма е запазвала

по 21 от служителите

си средно на месец. “Броят им варира според това колко човека осигуряват. Така той е 3 за работодателите с под 10 работници, но достига до 496 с тези над 250 служители”, обясняват експертите от НОИ.

Средно на месец подкрепа е отивала за 6 хил. работодатели. НОИ пък е правил плащане към тях на всеки 3 дни, показва статистиката.

Всяка четвърта фирма, възползвала се от мярката, е от сектор “Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети”. 23% са от “Хотелиерство и ресторантьорство”, а 17% - от “Преработващата промишленост”. Едва 0,2% са фирмите от сектор “Добивна промишленост”.

Най-много работни места обаче са запазени в “Преработващата промишленост” - 42% от общия брой. Тук са дадени и най-много пари по програмата. “Това е логична последица от факта, че именно в този сектор са концентрирани работодатели със сравнително по-голям брой работници, отколкото в другите сектори на икономиката”, обясняват от НОИ.

Всяка трета фирма,

ползвала 60/40,

е от София

Пловдивските заемат второто място, но с едва 7,4% от общия брой. Следват Варна, Бургас, Стара Загора, Благоевград и Русе.

“Със своите 3% от работодателите, но близо 12% от изплатените средства област Стара Загора е специфичен случай. Причината за големия дял на изплатените средства е, че там са кандидатствали големи работодатели от добивната промишленост и военнопромишления комплекс”, обръщат внимание в анализа. Сходна е ситуацията в Габрово и Търговище.

Около 80% от подкрепените работодатели са били с по-малко от 25 осигурени лица, показва средната статистика на месец. От тях 58% са с под 10 осигурени лица.

Предприятията с над 250 работници са 1,5% от всички кандидатствали. В тях обаче са 37% от запазените работни места.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>